Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рекорден брой чиновници в "изборна" командировка в чужбина

Около 500 000 лева не достигат за организацията на вота зад граница

5 коментара
Рекорден брой чиновници в "изборна" командировка в чужбина

Рекордният брой изборни секции, които ще бъдат открити зад граница, поставя външно министерство пред сериозно изпитание. Ако ведомството командирова само свои служители за попълването на изборните комисии, на практика почти за една седмица ще трябва да прекрати останалата си дейност. Освен това ведомството няма да влезе в предварително планирания бюджет от 1.2 млн. лева за организацията на вота в чужбина и се нуждае от допълнителни около 500 000 лева.

Зад граница ще бъдат разкрити над 400 секции. Във вторник изтича срокът, в който българите, живеещи в чужбина, могат да подават заявления за гласуване извън страната.

"До момента има регистрирани 414 секции в чужбина, като очакваме, че след днешния ден те могат да станат и повече", съобщи външният министър Даниел Митов във вторник.

Традиционно в Турция ще бъдат разкрити най-много секции – 157 при общо около 200 в Европа.

Рекордният брой на секциите се дължи на промените в изборното законодателство. За разкриването на секция в чужбина са нужни поне 20 заявления за населените места, в които има дипломатически мисии на България. В останалите трябват 40 заявления. Ако през последните 5 години в някое населено място е имало секция, в която да са гласували повече от 100 избиратели, там автоматично тя се образува отново. Ако ръководителите на дипломатическите служби преценят, секции могат да се откриват и на други места.

Сега министерството се изправя пред сериозното предизвикателство да организира секционни комисии, които по закон се състоят от поне 5 души. Партиите не демонстрират сериозен интерес към изпращането на хора за попълването им, и това трябва да стане с държавни служители.

Заради големия брой на секциите външният министър вече поиска и други министерства да предложат служители, които да бъдат командировани.

Другият основен проблем са недостатъчните средства. По информация на Меdiapool ведомството се нуждае от още половин милион лева, като се очаква да получи подкрепа от премиера Георги Близнашки.

За сравнение, за организацията на евроизборите зад граница бяха заделени около 700 000 лева при около 170 секции. Сега секции са над 400, а външното министерство е натоварено и с организирането на международния пресцентър.

Във вторник Даниел Митов съобщи пред БНТ, че ведомството ще открие e-mail адрес - [email protected] и директна телефонна безплатна линия, на която български граждани могат да се обаждат и да задават своите въпроси относно изборния процес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #5
  2. Пулко
    #4

    Българите в чужбина са най-ретроградната и мрънкаща сбирщина, заради която трябва да се командироват държавни служители. От години насам посолствата се опитват да намерят членове на комисиите от тия мрънкала, които знаят само да пищят, но не са готови работа за пет пари да свършат. Докога ще плаща пари за избори в чужбина? За хората, които не плащат и един лев данък в България?

  3. borisboy
    #3

    Разбира се, че няма нужда. Само разходи за сметка на държавата. Едит такъв тюфлек се довлече и при нас. Вонеше на ченге от 5 метра и послужи само за "украса" на стаята.

  4. Kalina
    #2

    Преди години бях наблюдател на избори в мисията ни към ООН в Женева. Изпратиха 2-ма командировани от София, които не свършиха никаква работа, защото нямаше нужда от тях. Едната отиде да разглежда града и езерото, а другата стоеше в комисията, но просто бяха излишни - имаше си достатъчно компетентни хора от мисията, които вършеха работата. Достатъчно е да се разпрати инструктаж, а не да се харчат бадева командировъчни на гърба на народа.

  5. lubo
    #1

    Няма никаква нужда да се командироват държавни служители! Изборният кодекс предоставя за пръв път възможността, министъра на външните работи да предлага за член на изборната коимисия, кандидати излъчени от българите в чужбина:
    Какво казва Изборният кодекс?

    Предложение от министъра на външните работи
    Чл. 103. (1) Централната избирателна комисия назначава във всяка секционна избирателна комисия по един член, предложен от министъра на външните работи или от оправомощен от него заместник-министър.
    (2)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.