Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рекорден отлив на капитали от България през 2015 г.

5 коментара
Рекорден отлив на капитали от България през 2015 г.

Рекорден отлив на капитали от страната за периода януари 2015 г. - януари 2016 г. засича статистиката на БНБ за брутния външен дълг, обявена в петък. Български дъщерни дружества са върнали на компаниите-майки в чужбина близо 3.3 млрд. евро за 12 месеца, сочат данните.

Това е спад на преките инвестиции от близо 21%. За сравнение през януари 2015 г. имаше дори лек ръст на инвестициите в размер на около 400 млн. евро спрямо януари 2014 г.

Резкият отлив на капитали е регистриран от статистиката на централната банка конкретно през юли 2015 г., се вижда от данните. Експерти, с които Mediapool се свърза, предположиха, че данните в голяма степен се дължат на ефекта "Лукойл". През юни 2015 г. българското дружество е трансформирало свой дълг към компанията майка "Лукойл Юръп Холдингс" (Lukoil Europe Holdings) в размер на 900 млн. евро в акции. В статистиката сделката бе отчетена като спад на брутния външен дълг и като ръст на инвестициите в дялов капитал. През 2013 г. рафинерията започна изграждането на инсталацията за хидрокрекинг на гудрон, в която бяха вложени около 1.5 млрд. долара, отпуснати под формата на заем от "Лукойл Юръп Холдингс".

Общо резкият спад на вътрешнофирменото кредитиране, който БНБ отчете през юли 2015 г., е в размер на 2,5 млрд. евро. Това означава, че български компании са върнали дългове в такъв размер на компаниите-майки. Извън операцията на "Лукойл" не е ясно за какви други трансакции става въпрос. Статистиката не прави разграничение между истински отлив на инвестиции и чисти финансови операции. През август и септември 2015 г. отливът се е увеличил до 3.3 млрд. евро на годишна база и се е запазил на това ниво до януари тази година.

За периода януари 2015 г. - януари 2016 г. българските банки са върнали 1.3 млрд. евро към майките си в чужбина. Причината е, че от години родните трезори са свръхликвидни, а в същото време липсват достатъчно добри проекти, в които да вложат привлечените спестявания от гражданите и фирмите.

Външната задлъжнялост на българския бизнес обаче почти не се е свила за една година. Намалението е с едва 2% или 250 млн. евро. Общите задължения на дружествата към външни кредитори възлизат на 11.7 млрд. евро.

Гид за подаръци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българофил
    #5

    До коментар №1: Който и да го е написал, фактите са си факти!...

  2. анита хегерланд
    #4

    Интересно е също каква част от българските капитали се инвестират в китайската икономика. Да се търсят външни инвеститори е все едно да излезете да живеете под наем и да отдадете жилището си на наемател, за когото не сте сигурни дали ще плаща телефона и парното и дали ще остане дълго и ще правите ли основен ремонт, когато го напусне. Крайно време е българските икономисти да измислят нов план за съживяване на икономиката.

  3. С.Славов
    #3
  4. Филка Русофилка
    #2
  5. С.Славов
    #1

    Защо не пишете кой е сътворил написаното.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.