Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рекордeн скок на тока и парното от шест години насам

83 коментара
Рекордeн скок на тока и парното от шест години насам

Планираното от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) поскъпване на парното с 14.1 на сто и на тока за бита с 18 процента от 1 юли 2008 г. се очертава най-голямото повишение на тарифите от шест години насам. Основните аргументи са скокът в цените на горивата, рекордната инфлация и инвестициите, необходими за намаляване на загубите по преноса.

За последната година цената на природния газ се е повишила с 45 на сто, а тази на въглищата – с 60-70 процента за местните суровини и 40% - на вносните, обясни председателят на регулатора проф. Константин Шушулов на първото заседание по докладите на ДКЕВР за цените на парното и тока в понеделник. Инфлацията у нас е била 8.4 процента.

Поради тези причини средната цена на топлинната енергия с гореща вода в страната се планира да стане 69.60 лв./МВтч, при 61.03 лв./МВтч през 2007 г..

С новото увеличение цената на топлинната енергия в някои градове ще се доближи до цената на нощната тарифа на електроенергията, което ще предизвика оттегляне на потребители от топлофикациите, коментира Шушулов.

Токът пък ще струва 18.2 ст./кВтч за потребителите на ЧЕЗ, 18.4 ст./кВтч – за клиентите на EVN, и 19.1 ст. ще плащат абонатите на E.ON по дневна тарифа с ДДС., съобщи Валентин Кирчев, зам.-председател на ДКЕВР.

И докато топлофикационните дружества да относително доволни от предложените цени, топлоцентралите и електроразпределителните предприятия (ЕРП) протестираха остро срещу начина на определянето на тарифите и орязаните им инвестиции.

Проблем не била цената, а неплатените сметки за парно

Според ръководителите на топлофикациите основният им проблем не е толкова цената за топлоенергията, защото поддържането ѝ на по-ниски нива се компенсира от определените им по-високи преференциални тарифи на електроенергията, произвеждана по комбиниран начин, а събираемостта на задълженията от битови абонати. Тя в момента е под 55 на сто, като непогасените сметки влияят отрицателно на финансовия баланс на дружествата и на практика кредитират потребителите, обясни Стойчо Василев, шеф на "Топлофикация-Перник". По думите му държавата трябва да обмисли друг по-ефективен начин за събиране на забавените сметки от абонатите.

Според Шушулов обаче това "не трябва да става с наказателни отряди, а с убеждаване". Той видя вина на медиите, които давали трибуна на призивите за бойкот на сметките, особено след разкритията за източване на столичната топлофикация от нейното ръководство.

Представителят на "ЕВН Топлофикация-Пловдив" Гочо Чемширов изрази само притеснението си, че цената на природния газ може да се повиши повече от планираното от ДКЕВР увеличение от 12 на сто, което е изготвено по прогнозите на "Булгаргаз" и предвид договора с "Газпром" за плавно вдигане на ставките.

Шефът на регулатора обаче каза, че ако се стигне до драстично поскъпване на синьото гориво, на "Булгаргаз" може да бъде отнета 3-процентната печалба. При необходимост ще се търси съдействието на Министерството на икономиката и енергетиката като принципал на държавната газова компания за работа без законната печалба.

Въпреки че в доклада на ДКЕВР е отбелязано влошеното състояние на топлофикационните дружества, от които само три са на плюс, а преди година само пет са били с отрицателни финансови резултати, Шушулов каза, че дружествата били добре и с новите тарифи нещата щели да се оправят.

От топлофикацията към "Захарни заводи", Горна Оряховица обаче отбелязаха, че не е ефективно загубите от дейността по производството на топлоенергия да се покриват от преференциалните цени на тока или от други дейности на дружествата, както в техния случай от производството на захар и спирт.

Същата забележка отправиха и от ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Девин", като според представителя на последното дружество ДКЕВР просто трябва да ценообразува по различен начин тарифите на топлоцентралите, които работят основно за бита, и онези, които захранват само собствените си индустриални потребности.

Търсят се резерви за натиск на поскъпването

Относно цените на тока до крайните потребители зам.-шефът на ДКЕВР Валентин Кирчев посочи, че средно тарифите на електроцентралите се повишават с 14-15 на сто, дадено е и поскъпване на НЕК от около 20 на сто и така общото повишение за бита е 18 на сто.

"Все пак цените ще се доуточняват и ще се опитаме да гоним по-ниско увеличение на тока с около две процента", каза Шушулов. Той обясни, че са намалени инвестициите на електроразпределителните дружества, защото не са си изпълнили старите ангажименти. По думите му обаче орязването на вложението не означава да не се изпълняват ремонтните програми. Ако дружествата не инвестират, ще има наказания, закани се той, припомняйки, че санкцията за неизпълнение на ангажиментите по лицензията стига до 1 млн. лв.

В същото време обаче регулаторният шеф избегна отговор на въпроса на Mediapool това означава ли, че ще има глоба за "Топлофикация-София", която за миналата година е вложила едва половината от признатите ѝ разходи за ремонт, които са включени в цената за миналия отоплителен сезон. "Имат си собственици, те да ги проверяват", измъкна се Шушулов.

Дрязги за приходи, разходи и квоти

Той обясни поскъпването на тока с двойно повече от очакваното и с това, че вече за регулирания пазар за бита и малките фирми са запазени по-малко количества ел.енергия, произведена от евтините електроцентрали като АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Варна". Вече в квотата са включени и обеми от скъпите централи, заради писмо от Брюксел след жалба на собственика на ТЕЦ "Варна" – чешката ЧЕЗ, че не ѝ оставят достатъчно количества за свободния пазар, където цените са по-високи.

Според Георги Миков, член на управата на "ЧЕЗ България", морската термоцентрала ще натрупа 22 млн. лв. загуба за 2008 г., защото одобреното ѝ поскъпване е 28 на сто, а реално необходимото било 36 процента. Дружеството вече било на минус въпреки рекордните количества производство.

Централата нямало вече как и да компенсира приходите си с износ на ток, защото от миналата сряда Електроенергийният системен оператор отрязал капацитета ѝ на 25 МВ, а компанията имаше договори за експорт на 200 МВ. Рестриктивната мярка е защото за първото полугодие ТЕЦ "Варна" не е изпълнила квотата си за регулирания пазар, а изнасяла цялото си производство.

Така от Националната електрическа компания (НЕК), която играе ролята на балансьор на пазара, се чудили откъде да намерят необходимите им количества за вътрешния пазар.

"Дисбалансът възлиза на 1 млрд. киловатчаса", обясни Лили Иванова от НЕК. Недостигът за пазара се получавал от задължението на държавната компания да изкупува ток по дългосрочните договори и от възобновяемите енергийни източници и от ангажимента да продава ток на разпределителните дружества. Затова на НЕК се налагало да купува скъпия ток от свободния пазар и да го продава по-евтино на регулирания, от което се трупали загуби.

Миков изрази и недоволството на ЧЕЗ, които управляват електроразпределението в Западна България, от това, че към тях цената на тока се повишава с 24 и 28 на сто, а техните тарифи към бита се увеличават с 16 на сто. Той заяви, че от планираните от регулатора тарифи печалбата на "ЧЕЗ Електроразпределение" ще падне наполовина до 35 млн. лв.

"70 млн. лв. ви е печалбата за 2007 г., защо трябва да ви даваме сега 100 млн. лв", репликира го Шушулов.

От ЧЕЗ обявиха още, че не са им достатъчни признатите инвестиции за периода 2008-2012 г. Те са поискали разрешение за 450 млн. лв., а ДКЕВР е заложила 340 млн. лв. Намалени са и оперативните и амортизационните разходи

От същия подход се оплакаха и от австрийската EVN, работеща в Югозападна България. Гочо Чемширов заяви, че инвестиционните им намерения са орязани с над 60 процента и и от предвидените 661 млн. лв. за следващите пет години, са им признати от регулатора само 260 млн. лв. Така дружеството нямало да може да покрива критериите за качеството на услугата по доставяне на електроенергията, каза той.

Почти наполовина са орязани и инвестициите на E.ON, доставяща ток в Североизточна България. Неин представител също изрази недоволството си от определените им цени, въпреки че тяхното е най-високо – около 19 на сто. Според компанията няма приравняване на цените към инфлацията.

По повод критиката на Шушулов, че не ползват кредити за реализация на инвестиционните си намерения, а само собствен капитал, за да отразят после печалба, Щефен Майвалд, шеф на E.ON България Трейдинг", заяви, че банките искат гарантиране на олихвяването, което идва на база цени на тока, и без такова не отпускат заеми.

От непризнати разходи се оплакаха и водните електроцентрали, чието увеличение на цените също е орязано.

Най-голямото в последните шест години поскъпване на тока и парното се коментира като политически ход на правителството, което се опитва да натовари сега повече цените, за да може до следващата година, когато ще са парламентарните избори, общественото недоволство да улегне и тогавашното повишение да е значително по-малко.

Възраженията си по доклада на ДКЕВР дружествата от топло и енергоснабдяването трябва да внесат до 5 юни, а общественото обсъждане на цените е насрочено за 10 юни.

Окончателното решение на регулатора ще бъде взето на 26 юни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

83 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. EU
    #85

    повишение? Може ли някой да плаща хищническите им цени, а и да може защо? Народе?

  2. 4yk
    #84

    Не се оставяйте медийни манипулации да направляват преценката ви особено що се отнася до енергитиката! Има технически показатели, които са ясни! Ядрената енергетика е един от най-чистите и сигурни методи за добив на енергия-за пример Франция!Относно съхранението на отработеното ядрено гориво и вторият Чернобил, ще кажа само, че представата за това наивна и парадоксална, защото техническите методи за съхранение са сигурни и е абсолютно невъзможно получаването на взрив, още повече ядрен! Моля всички,

  3. темата
    #83

    Глобалната криза и алчност се дължи на много фактори. Един от тях е разбира се самата алчност, безогледност, екстремност и пр. Чрез медиите и пр. на всеки жител на планетата се внушава, че е непълноценен, ако няма личен автомобил, ако не печели и харчи на поразия, и прочее и прочее и прочее.Оскъден е разумът съветващ хората да живеят добре без да посиняват /респективно почервеняват/ от натрапване на "задължителни" стоки и услуги, съответно от купуване, без да се насират от конкуренция, без да горят,

  4. Роси
    #82

    Принципно сигурно си прав. Но Белене, ах, Белене... тази "нова" руска технология, неизпробвана никъде по света! Защо още се мотат в Китай, та не пускат прословутите руски реактори? А цената на новата АЕЦ? Трябваше ри да е руска, имаше ли честен конкурс кой да я строи? А не ни ли лъжат нещо? Това са въпросите и тях не ги пише в учебниците по физика, може би ще ги пише в прокурорските проверки след време, ама кел` файда?

  5. Иисус
    #81

    Ако имаш две ризи, дай едната на енергото, а другата на топлото

  6. Груйчо
    #80

    Радвайте се, че триглавата ламя иска само 18%!Зер, забравихте ли, че я избрахте преди три години!Сега си получавате заслуженото!

  7. Гол
    #79

    Абе за какво ми са въобще ризи - в къщи и топло и светло...

  8. Да!
    #78

    И той е мръсен социалист, ама не беше алчен колкото тия!

  9. Симо
    #77

    Аве тоя Шушоаалав да не е масон ве. Той от как са помня се миказва за цените на тока

  10. ves
    #76

    Пазете си дъртия олигофрен, който е само едно подставено лице на енергийната мафия - Шушулов. Този се е обрекъл. Българите са наистина крайно търпеливи, но и понякога са крайни в действията си.Не знам този дали живее в бронирано жилище.Ние тука, във форумите сме само едни писачи, но има много на свобода, които не си взимат редовно лекарствата.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.