Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рекордно неодобрение на кабинета, критично ниско доверие в парламента

БСП и ГЕРБ с изравнена подкрепа, ДПС и Реформаторският блок влизат, ако изборите са днес

141 коментара
Рекордно неодобрение на кабинета, критично ниско доверие в парламента

Едва 23% от пълнолетните граждани на България подкрепят правителството и смятат, че то трябва да изкара четирите си години. Само 11% одобряват работата на парламента, което е най-ниската подкрепа на законодателния орган от последните му пет мандата. Това показва последното изследване на обществените нагласи, проведено от "Алфа Рисърч" сред 1010 пълнолетни граждани в периода 19-25 септември.

Същевременно 76% от гражданите смятат, че са нужни предсрочни избори. От тях 37% са за избори до няколко месеца, а 39% - за парламентарни избори едновременно с изборите за европарламент.

Тези нагласи идват на фона на декларацията на лидера на ДПС Лютви Местан, че няма да има ново правителство в рамките на този парламент до евроизборите и дотогава няма да се правят персонални промени в кабинета на Орешарски. Местан посочи тази дата като разделна, защото вотът на евроизборите щял да бъдат своеобразен тест за подкрепата на сегашния премиер.

Само ден по-рано агенция "Галъп" даде други данни за подкрепата на правителството. Според нейното изследване почти поравно - 45 срещу 44% са подкрепящите правителството и тези, които искат предсрочни избори.

Анализът на "Алфа Рисърч" установява няколко тенденции в обществените нагласи към края на септември:

- Пълзяща делегитимация на институциите - едва 23% се доверяват на правителството, 28% - на премиера Орешарски. Рейтингът на Народното събрание спада до критичните 11%. За последните пет парламента няма друг случай на толкова нисък начален старт и толкова слабо сцепление между политически елит и граждани.

- Слаба подкрепа за основните политики на правителството. Дори относително най-одобряваната - социалната - се посреща с 30% одобрение и 48% неодобрение. Оценките за кадровата политика, борбата с корупцията и монополите са в рамките на критичните 12% подкрепа, здравеопазването и еврофондовете - 15%. Липсата на обществено доверие прави много трудни действията на правителството, тъй като поставя под въпрос водените политики, дори и в тях да има разумно стъпки.

- В условията на криза на институциите и политиките преобладаващата част от гражданите живеят с усещането не за стабилизация, а за неизбежни предсрочни избори, посочват от "Алфа Рисърч". Едва 23% смятат, че правителството трябва да управлява до края на мандата, а 76% - че е нужен предсрочен вот. От тях 37% настояват за провеждането им до няколко месеца, а други 39% заедно с европейските.

- От социологическата агенция регистрират сближаване на електоралните позиции на БСП и ГЕРБ след период на по-ясно изразено преимущество за управляващите (17.9% за БСП и 17.1% за ГЕРБ). БСП отново получава най-голяма подкрепа сред по-възрастните избиратели и живеещите в малките населени места, ГЕРБ връща позиции след началото на есенния политически живот.

"Галъп" също даде изравнени гласове за БСП и ГЕРБ с лека преднина за БСП. А агенция Афис в неделя даде преднина на БСП с 21.2% подкрепа, а ГЕРБ - с 19.9%.

Според "Алфа Рисърч" ДПС (6.1%) и Реформаторският блок (7.0%) са другите две сигурни парламентарни партии, ако изборите бяха днес.

Националистическият вот продължава да бъде разделен основно между две от партиите в тази ниша – НФСБ (2.8%) и Атака (1.6%).

Засилването на политизацията през последния месец мобилизира подкрепа най-вече за водещите партии за сметка на по-малките. Така потенциалът на партия на протестиращите, както и сумарната тежест на други формации въобще остава значителен, но по-нисък в сравнение с периода на най-активните летни протести. Делът на нежелаещите да гласуват нараства до нормалните за неизборен период равнища от 34%, като сред тях се открояват както традиционно отчуждените от политиката, така и част от бившите избиратели на непредставените в парламента партии.

Доверие в правителството и министрите

Месец след началото на новия политически сезон правителството и премиерът Пламен Орешарски продължават да се ползват с високо недоверие. Одобрението за дейността на кабинета остава 23% при двойно по-високо неодобрение (46%). Аналогична е и тенденцията в рейтинга на министър-председателя: доверие, свито до 28%, срещу недоверие от 42%.

Освен кадровите назначения, правителството търпи най-силни критики за политиките по борбата срещу монополите и корупцията с едва 12% положителни оценки. Мерките по предизборните ангажименти за икономическо съживяване (18%), подкрепа за бизнеса (18%), подобряване на здравеопазването (15%), усвояване на еврофондовете (15%) също получават много ниско одобрение. Дори към относително най-високо оценената политика на кабинета "Орешарски“ – социалната – критичните оценки (48%) доминират над положителните (30%).

Три месеца след излъчването на правителството мнозинството от членовете на кабинета са неразпознаваеми за хората, а тези, които са способни да дадат мнение ги оценяват критично.

Всеки втори избирател не е в състояние да посочи нито едно име на министър, който се справя успешно с работата си. В резултат, позитивни асоциации с правителството носят основно двамата силови министри – вътрешният Цветлин Йовчев (с общ индекс за дейността си от 6.6) и военният Ангел Найденов (4.4). Само още четирима имат положителен индекс. Това са външният министър Кристиан Вигенин (2.2), на културата Петър Стоянович (1.6), вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева (1.4) и транспортният Данаил Папазов (0.5).

В дъното на таблицата са министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов (отрицателен индекс от минус 3.9), финансовият Петър Чобанов (-4.4) и здравният Таня Андреева (-7.2).

Доверие в институциите

С положителен рейтинг сред висшите държавници се открояват президентът Росен Плевнелиев, еврокомисарят Кристалина Георгиева и омбудсманът Константин Пенчев. Одобрението за дейността на президента през последните месеци бележи лек спад, но той запазва доверието на 35% от пълнолетните жители на страната, срещу 28% недоверие. Преобладаващо позитивно е и отношението към еврокомисаря К. Георгиева – 43% одобрение и 15% неодобрение, както и към омбудсмана К. Пенчев – 35%:14%.

Одобрението за съд, следствие, прокуратура е в минимални стойности между 14% и 16%. Главният прокурор Сотир Цацаров е с положителен рейтинг (29% одобрение срещу 20% неодобрение). Отношението към него през последните месеци обаче търпи динамика, която отразява разминаването между високите очаквания към висшия държавен обвинител и липсата на резултати от ръководената от него институция. В резултат вместо повишаване на одобрението за прокуратурата спада това за главния прокурор (от 35% през август до 29% през септември).

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

141 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #141

    "Само ден по-рано агенция "Галъп" даде други данни" Остана ли някой да вярва на поръчковите "изследвания" на червените шамани Мунчо Стойчев и Андрей Лайчев? Или на червен Кольо от "Медиана"?

  2. Анонимен
    #140

    Няма как да има доверие в това олигархично правителство.

  3. Анонимен
    #139

    Крайно време е да се чуе желанието на народа и ГЕРБ са се върне на власт!

  4. Анонимен
    #138

    Оставка! Искаме избори!

  5. Анонимен
    #137

    Никой не вярва вече на комунистите! ДОЛУ! ОСТАВКА!

  6. Анонимен
    #136

    КОЙ ЩЕ ИМ ВЯРВА ВЕЧЕ НА ТИЯ ИЗМАМНИЦИ И КРАДЦИ

  7. Анонимен
    #135

    Аз не съм се срещал с човек, който има доверие в сегашният парламент, нито с такъв, който иска това правителство да остане. даже и тези 23% са мноооого.

  8. Анонимен
    #134

    И да не забравяме най-важния въпрос - КОЙ ПРЕДЛОЖИ ПЕЕВСКИ ????????????????????????

  9. Анонимен
    #133

    Имате пълното ми неодобрение! ИЗБОРИ! ВЕДНАГА!

  10. Анонимен
    #132

    Хе хе, вчера казаха, че Будистия изостава с 3% и днес вече е заиграла парата! Браво, Боце, евалата на юнака!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.