Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рекордно повишение на цените на петрола

САЩ обвиняват Иран за нападенията срещу саудитска петролна инфраструктура, той отрича

34 коментара

Цената на петрола сорт Брент от Северно море се покачи с около 20%, от 60 до почти 72 долара за барел, само за секунди след отварянето на пазара в Лондон в понеделник. Подобен скок в цената на фючърсите на този пазар е без прецедент за времето, откакто те се използват. По-късно цената лека спадна до 68 долара за барел.

Причината за поскъпването са извършените в събота нападения срещу петролна инфраструктура, намалила наполовина производството на Саудитска Арабия, съобщи агенция Блумбърг.

Тези нападения доведоха до свиване на световното производство с 5,7 милиона барела на ден (почти половината от саудитския добив), което е около 6 процента от световния добив.

Според "Блумбърг" това е най-значителното в историята смущение в петролните доставки - по-голямо дори от времето на Иранската революция през 1979 г. и на иракската инвазия в Кувейт през август 1990-та.

Кой е отговорен за нападението

Йеменските бунтовници хуси, подкрепяни от Иран и борещи се от пет години срещу военна коалиция, оглавявана от Саудитска Арабия, поеха отговорност за атаките срещу инсталации на саудитския петролен гигант "Арамко".

Междувременно американският президент Доналд Тръмп за пръв път намекна за възможен военен отговор срещу Иран - САЩ обвиняват ислямската република за нападението, но очакват Саудитска Арабия да заяви кой стои зад него.

В събота обаче американският държавен секретар Майк Помпейо обвини Иран, че стои зад атаките. Говорителят на иранското външно министерство Абас Мусави нарече тези обвинения "абсурдни", "неприемливи" и "безпочвени".

САЩ са готови да отговорят на нападенията срещу саудитски петролни инфраструктури, заяви снощи американският президент Доналд Тръмп, цитиран от Франс прес.

Има причини да вярваме, че знаем кой е виновникът, готови сме да отговорим, но ще изчакаме саудитското кралство да ни каже кого смята за отговорен за тази атака и под каква форма да реагираме, написа Тръмп в "Туитър".

Днес пък Тръмп обеща страната му да помогне на съюзниците си в Близкия изток след атаките срещу петролни съоръжения в Саудитска Арабия, предаде Ройтерс. "Ние не се нуждаем от близкоизточния петрол и газ, в действителност ние имаме много малко танкери там, но ще помогнем на нашите съюзници!", написа в Туитър Тръмп.

Президентът на САЩ отново постави под съмнение твърденията на Иран, че няма нищо общо с двойната атака.

"Спомнете си, че когато Иран свали (американски) дрон, казвайки съзнателно, че е бил в неговото въздушно пространство, той, в действителност, дори не е бил близко. (Иранците) се придържаха твърдо към тази (теза), знаейки, че тя е много голяма лъжа. Сега те казват, че нямат нищо общо с атаката срещу Саудитска Арабия. Ще видим?", написа още в Туитър Тръмп.

Оглавяваната от Саудитска Арабия коалиция, която се сражава с хусите, заяви днес, че според първоначалните заключения атаката е била извършена с ирански оръжия и не от Йемен. Разследването продължава и саудитските власти се опитват да установят откъде са били изстреляни използваните при нападението дронове, допълни говорителят на коалицията, полковник Турки ал Малики.

Колко дълго ще продължи недостигът на пазара

Износът на петрол от Саудитска Арабия през тази седмица ще продължи нормално, тъй като кралството ще използва запасите си. Това съобщи източник, цитиран от Ройтерс.

Според него все още не ясно колко дълго ще продължи спирането на производството, тъй като щетите от атаките върху инфраструктурата "са големи" и не могат да бъдат възстановени веднага.

Властите в Саудитска Арабия разчитат, че националната петролна компания Сауди Арамко (Saudi Aramco) ще успее да възстанови обема на добива с една трета днес вечерта. Това съобщи в. "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на правителствен източник.

Междувременно Доналд Тръмп съобщи, че е разрешил отпускането на петрол от Стратегическия петролен резерв на САЩ, ако се наложи стабилизиране на пазарите.

Президентът написа в "Туитър", че атаката срещу Саудитска Арабия може да повлияе върху цените на петрола и затова при необходимост ще бъде отпуснато количество, "достатъчно да поддържа пазарите добре снабдени".

Резервът от стотици милиони барели суров петрол е бил използван само три пъти, последният от които през 2011 г. заради боевете в Либия.

Параметрите на споразумението за намаляване на петролния добив ОПЕК+ могат да бъдат преразгледани след атаката с дронове срещу производствени мощности на саудитската Сауди Арамко (Saudi Aramco), само след като бъде направена оценка на щетите, заяви в понеделник руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС.

Засега е преждевременно да се говори за промяна в параметрите на споразумението, каза Новак, но не изключи вероятността да бъде свикано извънредно заседание на мониторинговия комитет на ОПЕК+.

По думите му в света има достатъчно търговски петролни резерви, чрез които да бъде покрит недостигът от Саудитска Арабия, допълва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горда Европейка
    #34
    Отговор на коментар #18

    Че Тесла е символът на либералите, ти защо си се качвал на такава "джендърска" кола?! Я по-добре си карай Камаза.

  2. Горда Европейка
    #33
    Отговор на коментар #9

    САЩ са нетен вносител (тоест внасят повече нефт, отколкото изнасят), така че аргументът ти не се отнася за тях. Виж за Русия, старата дружка на Иран...

  3. Bлaдo
    #32

    куриозното е, че дори и при скокче на цената на ойлъТ ...руската рублЪ си пада... (2 стинки и половина за рубЪль :-)) Демек - рУското "экономика" е чуждо тяло за световно обвързаните пазари... .... на всичкото отгоре цената на мазутя пак заслиза...

  4. pavel pavlov
    #31
    Отговор на коментар #30

    смешник си ти владко .отдава ти се. жалко ,че утре летя за русия. няма как ,3 месеца почивка стига.ти продължавай да учиш нови номера.около коледа ще те преслушам какво си научил . аиде със здраве от мен.

  5. Коментарът е изтрит в 21:17 на 16 септември 2019 от автора.
    #30
  6. pavel pavlov
    #29
    Отговор на коментар #26

    а рублата все по малко се влияе от нефта. явно т.н. бюджетно правило действа .това е добре за руската икономика владко:),но ти продължавай да скачаш и току виж получиш кокалче:)))))

  7. pavel pavlov
    #28
    Отговор на коментар #26

    куриозно е ,че дадохме 2 млрд.за американски дръндолети владко.

  8. pavel pavlov
    #27
    Отговор на коментар #6

    руския бюджет се връзва при 40 долара. всичко останало отива за попълване на резервите.т.н. бюджетно правило. от друга страна фирмите които добиват шистов нефт са навъртели 200 млрд долара дългове и банките отказват да ги рефинансират.от 3 месеца насам броя на сондажните кули пада. не е зле да погледнеш и броя на фалитите в тази сфера от началото на годината . та да ти кажа ли кой наистина има интерес или сам ще се сетиш:))))

  9. Коментарът е изтрит в 20:58 на 16 септември 2019 от автора.
    #26
  10. pavel pavlov
    #25
    Отговор на коментар #23

    я по добре кажи какво да правим с американските дръндолети владко ,че голям смях падна.:))))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.