Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ректор предлага държавата да финансира само 7-8 университета

4 коментара
Григорий Вазов

Държавата да се откаже от финансирането на университетите като ги преотстъпи на бизнеса и запази само няколко държавни висши училища. Това предложи ректорът на Висшето училище по застраховане и финанси доц. Григорий Вазов в неделя пред БНР.

"Още с този бюджет трябваше да започнат тези малко по-сериозни промени в самата инфраструктура на тези две обществени области (образование и здравеопазване - б.р.). Това, което мога да кажа примерно за образованието - защо държавата не разреши частният бизнес директно да инвестира и да стане акционер в тези университети?“, каза той.

„Хем те ще станат още по добри, хем държавата ще се освободи от бюджета за тези университети и ще може да го инвестира в няколко - седем или осем големи държавни университета. В тях ще се прави голямата фундаментална наука, ще се изследват големи процеси“, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #4

    Истина е, че в България в момента има твърде много "университети", чиито замисъл и основна задача е да "смучат" пари от държавния бюджет, но 7-8 университета е абсолютно нереалистична цифра. 6 са само областите в България, а регионалните университети в по-големите градове са поне 15-тина и поне 6-8 от тях би трябвало да останат /Пловдив, Варна, Велико Търново, Русе, Плевен, Благоевград - но един, не 4-5, поне един някъде в югоизтока - Стара загора вероятно/. Към това трябва да се добавят и "специализираните"

  2. Знайко
    #3
    Отговор на коментар #1

    "Уважаемият доцент Вазов" е създал бутиково висше учебно заведение с високо реноме, чиито випускници се пласират много добре и благодарение на това, въпреки сравнително високите такси, интересът към него е голям. Има и научно-изследователски сектор, спонсориран от банки и застрахователи. Казвам това от личен опит, защото чат-пат ме викат да чета лекции там. Сещам се и за един друг "вспомоществовател на образованието" - бившия министър Николай Василев, при който над 100 дипломирали се специалисти в банковото и финансово дело са изкарали полезен стаж. А що се касае до "Манастирската лоза", сиреч БАН, всичко казано досега е вярно - абсолютен паразит.

  3. марин
    #2
    Отговор на коментар #1

    Обяснявам за желаещите да са информирани:това което масово се нарича 'феодални старци' а "практика" -"луксозен старчески дом" Не е БАН а е САЧК - "съвет на Академици и член кореспонденти" Те се избират помежду си т.е. Избрани от политбюро избират новите търтеи! И повечето с нищо не са по-добри от средния доцент! забележете - дават им 3000-4000 лева отгоре когато вече не работят! до живот! САЧК без да работят и ядат от парите на младите учени. С парите за един академик може да се назначат 3 до 5 млади

  4. Практик от София
    #1

    Изложената аргументация съдържа рационално зърно. Но нищо не казва уважаемият доцент Вазов какво да правим с луксозния старчески дом БАН ? В който титулованите пансионери вместо да си плащат за обслужването,продължават да таксуват българските граждани със социалистическия „диш парасъ"...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.