Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ректори искат още оставки в научния фонд и мерки срещу никнещите като гъби професори

68 коментара
Ректори на водещи университети с председателя на БАН Стефан Воденичаров, който стана министър на образованието, сн. БГНЕС

Има предложения от няколко ректори на университети да бъде поискана оставката на целия Изпълнителен съвет на фонд “Научни изследвания“, за да може работата му да започне на чисто. На свое заседание Съветът на ректорите ще обсъди с какви предложения да излезе на предстоящата в петък среща с новия министър на образованието Стефан Воденичаров. Това съобщи ректорът на Медицинския университет в София и председател на съвета на ректорите проф. Ваньо Митев.

“Трябва да има точен регламент за фонд "Научни изследвания", както и да се заложат такива критерии в неговата дейност, че всякакъв субективизъм да бъде премахнат“, коментира той пред БТА.

“Обновяването на фонд "Научни изследвания" трябва да стане максимално бързо, като първата стъпка е да се знае кой ще е новият управител, новият председател и новият Изпълнителен съвет на фонда“, каза Митев.

По повод на идеята на финансовия министър Симеон Дянков фонд "Научни изследвания" да се закрие и дейността му да бъде прехвърлена към дирекция на образователното министерство, Митев коментира, че е по важно по какъв регламент ще се работи, а не дали тази структура ще се нарича фонд или дирекция.

На заседанието на Съвета на ректорите в четвъртък ще бъде обсъдено също какво може да се направи във висшето образование през оставащите четири-пет месеца до парламентарните избори и ще бъде прието общо становище.

Пред министъра ректорите ще поставят въпроса за приемане на единни държавни изисквания във връзка със Закона за развитието на академичния състав. “Този закон беше подложен на

критика, защото професорите никнат като гъби“ коментира Митев.

Законът за развитието на академичния състав бе предложен от вече бившия министър Сергей Игнатов като основен момент в него е това, че вече всеки университет сам произвежда доктори, професори и доценти. Липсата на единни критерии за академичното израстване обаче доведоха до тоталната девалвация на степените и званията като само през първата година от действието на закона бяха “произведени“ нови 200 професори и 136 доценти.

Сред предложенията на ректорите ще е и искане за разширяване на автономията на висшите училища.

Ректорите имат предложения и по повод бъдещата оперативна програма "Наука и образование“. Митев коментира, че за нейното осъществяване трябва много бързо да се направи работещ екип. По думите му в този екип трябва да се включат ректори, учени от БАН, представители на образователното министерство.

В становището на ректорите ще има и искане за подновяване на договорите с различни страни за признаване на дипломите за висше образование. “За една година посетих Виетнам, Кувейт, Йордания и навсякъде съществува един проблем - не са подновени договорите ни с тях за признаване на дипломите“, каза проф. Митев. По думите му този проблем трябва да се реши максимално бързо, защото чрез него се "отрязва" възможността студенти от тези държави да учат в България.

"Много важно за ректорите е да им се даде възможността да приемат целогодишно чуждестранни студенти, или да може да приемаме "двуразово" чужди студенти - през есента и през пролетта", заяви още Митев. "Ако дойде чужд студент, да не се изпуска, а да му се предложи индивидуален план на обучение", добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

68 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #68
  2. Анонимен
    #67

    Това е добро начало, но в образованието и науката има много какво да се поправя! Например: ВСИЧКИ НАРОЕНИ ИГНАТОВЧЕТА (новоизлюпени доценти, професори и доктори) ТРЯБВА ДА СЕ ПОДЛОЖАТ НА ПРОВЕРКА ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ С КРИТЕРИИ. Защото ситуацията произтичаща от автономията на ВУЗ придоби неконтролируем характер и размер и "куцо" и "сакато" щом отговаря на местните критерии ( пазарлъци) се сдобива със съответното звание. Затова и фонд работна заплата не достига, а нивото на преподаване е срамно! Задължително...

  3. Анонимен
    #66

    Техномафията свали хуманитарната и НБУ-йната мафия! Сега следва светло бъдеще...хи,хи,хи.

  4. Анонимен
    #65

    Халваджия - за бозаджия!!!

  5. Анонимен
    #64

    69-годишния Воденичаров назначи "младия" пенсионер, 68 годишен доцент на най-горещия стол в МОМН. Вярно е, че са приятели, ама г-н Министре, толкова ли нямаше някой по-млад, енергичен и съвременен учен за този пост? ФЕОДАЛНИ СТАРЦИ....

  6. Анонимен
    #63

    А бе много академик, много професор, много доцентор, много..., пък нема пари??? Кат сте толкоз умни - къде ви са парите бре, та само ревете? Искате на Асан, дето върти далаверата, акъл да му давате. Да, ама той не е толкоз глупав, че да плаща на вас за такъв акъл... Я вземете се реформирайте малко, махнете си севернокорейските академични, военни и всякакви други звания и титли (и привилегийките де), па тогава искайте. Време е вече да излезете от феодализЪма - цял свят го направи, само наште ууучени

  7. Анонимен
    #62

    И кой прави предложението за промени - проф. Митев известен със скандалите си покрай несполучилия "доцент" Лъчо Иванов. А дали и самият проф. Митев има диплома за професор- ако се провери на страницата на НАЦИД - там липсва какъвто и да е знак, че същият има диплома. Освен това той е вундеркинд - давършил е средно образования на 13 години - виж му биографията на страницата на МУ-София. Така че проверката трябва да започне от ректорите на университети и т.н. член кореспонденти и академици.

  8. Анонимен
    #61

    57-ми, празна кратуно, на теб 100 живота няма да ти стигнат да се доближиш (не повече) до "физиката на СССР". Ти по какво се пишеш "спицилист"? По маркетинг? По мениджмънт? По някой друг разтегни-локум?

  9. Анонимен
    #60

    ейй 50 що не се гръмнеш с твойта ваковска диплома бе, комунистът си е комунист! Комисиите във ВАК бяха от синодални старци, това всеки защитил го знае. Дипломите издадени от ВАК трябва да бъдат забранени!!! Такъв х-й има само в България и СССР. Всички знаят че ВАК бяха калинки до един, защото всички са станали за заслугите и подлизурщината си към БКП! Костов що не ви забрани скапаната партийка навремето и да ви ликвидира още тогава!!!

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #59

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.