Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ректорите прехвърлиха вината за липсата на подготвени кадри на бизнеса

БСК можела да направи електронна платформа за нужните специалисти

10 коментара

Ректорите на висшите училища поискаха бизнесът по-ясно да формулира от какви кадри има нужда, а не да обвинява университетите, че не ги подготвя.

На среща с представители на Българската стопанска камара (БСК) ректорите заявиха, че имат готовност и капацитет да подготвят нужните специалисти, но в много редки случаи фирмите се обръщат към тях с поръчки или предложения за стажове.

Ректорът на частния Европейски колеж по икономика и управление Цветан Колев заяви, че му се налага да сваля от учебните планове стажове и практики, защото няма желаещи фирми, които да приемат студентите. Освен това нито една фирма не била направила поръчка за определен вид магистратура.

Ректорът на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" Запрян Козлуджов също заяви, че има такъв проблем и посочи, че бизнесът има много специфични изисквания за кадрите и че фирмите са тези, които трябва да отидат във висшите училища. Той каза обаче, че по поръчка на германска компания е била открита магистърска програма в университета.

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев посочи, че все пак има и случаи на сътрудничество между бизнеса и учебните заведения, като даде пример в информационните технологии и геологията.

Председателят на БСК Божидар Данев съобщи, че камарата може да създаде електронна платформа, където фирмите да обявяват нуждата си от конкретни специалисти и свободни места за стажове.

По повод искането на БСК държавата да финансира само обучението в нужни за икономиката специалности ректорите и образователното министерство бяха скептични доколко това може да стане.

Спор възникна за това трябва ли да има държавно финансиране и за студентите в частните университети. Сега държавата субсидира издръжката на студентите в държавните университети, тъй като таксите, които те плащат не покриват пълните разходи за обучението им. В частните университети обаче студентите си плащат всички разходи.

От държавните вузове възразиха, че ако това се приеме, то тогава и частните висши училища трябва да подлежат на същия контрол и да спазват същите правила.

Йордан Христосков от Висшето училище по застраховане и финанси предложи да се финансира държавната поръчка в първите десет университета според рейтинговата система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Ректорите на Сатурн!

  2. Анонимен
    #9

    Ректорите да си го начукат в ректумите ! Университетите им замязаха не на гимназии, а на ПУЦ-ове ! Печатници за дипломи. То не бяха "пъблик рилейшъни", "бизнес администрации", европеистики и разни там стъкмистики, факултети по "право" и "криво" под път и над път, защото имали автономия ...

  3. Анонимен
    #8

    Парите които бедна България влага в обучението на всеки вишист трябва да се връщат с труда му след завършване на българска територия! Иначе излиза че бедния готви кадри за богатите....Лобито на юристите в народното събрание да спре да храни юридическите факултети. Трябват пари за инженери. След няколко години ще внасяме но не за 600 лева на месец а за 6000 лева

  4. Анонимен
    #7

    Извинете ме, но в бизнеса има полуграмотни управленци, даже повечето са такива, с чисто профанско отношение към всеки млад образован човек. Ако се стигне до там, че бизнесът да диктува висшето образование, ще се стигне до нонсенс......

  5. Анонимен
    #6

    Che chalgata e v chastnite Gospoda - ia kajete, kakvo proizvejda NBU ili Jugozapadnia - PR-i i Egiptolozi - mnogo sa cenni. Da ste videli niakoi chasten VUZ, da proizvejda da rechem mashinni engineri... niama i da vidite, shto e trudno i ne se plashta.

  6. Анонимен
    #5

    Божидар Данев се държи като дървен шоп, какъвто всъщност е. Винаги е имал достъп до чужбина, а през последните години е и член на Европейския икономически и социален комитет. Ама нищо хубаво не е прихванал...предложението, което прави звучи добре, но само за лаици... Обучението във висшето образование е широкоспектърно в рамките на определено направление и не може да бъде твърде конкертно. Дори в рамките на една икономическа дейност фирмите са с различни потребности. Проблемите произтичат и от двете

  7. Анонимен
    #4

    питайте мен от какви кадри има нужда бизнеса, какво занимавате ректорите: на 25 години, да владеят 6-7 езика, компютърна грамотност и 10 години стаж по специалността; заплата 350-400 лв. с ненормирано работно време. Е, такива не ги произвеждаме. верно е, че и образователната система куца, но и написаното в първото изречение да ви звучи познато?

  8. Анонимен
    #3

    Университетите само търсят под вола теле. Те са се превърнали в едни чисто печалбарски фирми, които бълват какви ли не измислени и дори смешни специалности само и само да приемат повече студенти. Обучението е на архаично соц. ниво без никаква връзка с действителността.Голяма част от ВУЗ дават дипломи срещу заплащане без абсолютно никакво покритие. Висшето образование в България е синоним на корупция и далавери. И как не след като имаме такива видни шефове на катедри като Алексей Петров, инж. Тадаръков

  9. Анонимен
    #2

    На назначените бизнесмени им трябват високо образовани хора, владеещи минимум два езика и да са готови да работят за 1000 лева максимум, за за могат те да се возят в самолетите и яхите си, да поддържат висок стандарт на любовниците си и да си купуват вили на хавайските острови.

  10. Анонимен
    #1

    Умните хора обикновенно са прави. Ректорите най-добре познават проблемите на Висшето образование. ТРЯБВА незабавно да се направи АТЕСТАЦИЯ НА ВУЗ-вете с Държавно участие!!!!!! Стига Халтура! Не на Чалгата в образованието!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.