Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ренесансът на петролния бизнес в Русия

0 коментара

Колапсът на руската петролна индустрия възвести икономическия колапс на целия бивш Съветски съюз. Драматичното съживяване на руската петролна индустрия през последните няколко години отбелязва, че Москва все още е една от трите световни сили и че тъй дългоочакваното икономическо възстановяване може да се окаже реално и продължително.

Дори преди жестоките събития от 11 септември възстановяването на руската петролна индустрия се противопоставяше на негативните прогнози във Вашингтон, според които най-голямата по територия страна в света бе обречена да продължи в процеса на икономически спад, демографски колапс и евентуална дезинтеграция.

Днес, като се имат предвид политическите и религиозни безредици в Близкия изток, перспективите за бързо развиваща се руска петролна индустрия изглеждат по-добри от всякога.

Новият руски президент Владимир Путин няма опит в петролния бизнес, но се вслушва в съветите на хора, които имат. Това е бившият руски шпионин, бивш външен министър и премиер Евгений Примаков, славянският еквивалент на Джордж Смайли, който бе вече най-влиятелният специалист в Русия по политическите въпроси на Близкия изток още преди 4 десетилетия или през 60-те години.

Спокойно, неуморно и при необходимост, безжалостно, Путин прогони американските петролни компании от региона на Каспийско море. Докато американските медии тънеха в догадки и само някои експерти обръщаха внимание на това, той и неговите дипломати практикуваха високо ефективна тактика на отлагане на строителството с цел да гарантират, че тези компании, които бъдат изхвърлени от Каспийския регион, ще прокарат тръби през руска територия.

Дългоочакваният петролопровод между Баку и Джейхан, който Турция очаква да построи заедно с Азербайджан, където живеят мюсюлмани, си остава далеч от завършване и експлоатация. Самият петролопровод си остава под въпрос заради политиката на Русия. Макар че като цяло чуждестранните инвестиции в Русия след падането на комунизма са само около 1% от инвестициите в Китай за същия период, руснаците успяха през последните 3 години да привлекат най-накрая значителни инвестиции за модернизиране на тяхната петролна индустрия.

Това има изключително стратегическо значение. Петролът си остава най-важното перо в руския износ, както бе и през периода на бившия Съветски съюз. Относителното възстановяване на руската икономика след 1998 г. частично се дължи на рязката валутна девалвация и мъчителните фискални реформи извършени в края на същата година. Но също така това възстановяване се дължи и на поскъпването с 350% на петрола между 1999 и 2000 г. след споразумението за намаляване на производството между Саудитска Арабия и Иран. Оттогава световните петролни цени отново спаднаха в резултат на забавянето на американската икономика и продължаващата от десетилетие рецесия в Япония.

И въпреки това руската икономика не изпадна отново в криза както предвиждаха експертите във Вашингтон. Руските индустрии като хранително-вкусовата продължават да се радват на ефекта от кризата на западния внос на луксозни стоки след девалвацията от 1998 г. И дори времето и остарелия селскостопански сектор се смилиха над руския народ. Тази година реколтата от зърно ще се окаже една от най-големите в историята на страната.

Но петролът си остава най-добрата твърда валута, тласкащ като локомотив икономиката и съдържащ в себе си перспективи за изтегляне на руската икономика от рецесията. Русия е вторият по големина производител в света на петрол след Саудитска Арабия. Тя произвежда повече от Кувейт, Иран и Ирак. И нейните дългосрочни перспективи за производство и износ са много по-добри от тези на Кувейт или на Иран. Малкият Кувейт си остава застрашен от възможни заплахи било от Ирак, било от Иран, както и от вълните на крайната анти-западната ислямски страст, също както и съседната Саудитска Арабия.

Иранската петролна индустрия бе една от най-важните в света през последните 90 години. Но сега повечето от най-важните петролни полета в страната са на етап на изтощение. Ето защо Иран отчаяно се опитва да разработва находища на природен газ за да може да нагнетява газ в остаряващите петролни кладенци с цел увеличаване на налягането в тях и поддържане на процеса по изпомпване на петрола. За разлика от това Русия най-после успя да се възстанови след 25 години на колосална безстопанственост на нейните собствени петролни резерви по времето на бившия съветски лидер Леонид Брежнев.

Модерните технологии за търсене и извличане на петрол най-накрая успяха да бъдат приложени за изследване и достъп до новите полети и да извличат богатство от старите находища, чието развитие бе блокирано от комунистическите инженери през 60-те и 70-те години.

Понастоящем при нарастващото напрежение между САЩ и ислямския свят Русия се намира в положение, при което тя печели каквото и да направи на петролните пазари. Ако сегашните усилия на САЩ за залавяне на терористите начело с Осама бин Ладен и организацията Ал Каида продължат неограничено, това ще подклажда анти-американски и анти-западни страсти в ислямския свят и Русия ще се превърне в много по-привлекателен енергиен партньор за САЩ и за Западна Европа.

Подобни напрежения също така ще повишат международните цени на петрола и ще дадат на правителството на Путин възможност за ново повишаване на данъчните приходи. Русия също така ще привлече много по-големи чуждестранни инвестиции в руската петролна индустрия.

Русия е най-голямата не-мюсюлманска страна-производител на петрол в света. В същото време, в което това развитие се реализира, Русия едва ли ще фокусира гнева на ислямския свят. Това е защото Ирак и Иран са стратегически съюзници на Русия. И въпреки страстната реторика на Путин по въпроса за присъединяване към САЩ като стратегически партньор в международната война срещу тероризма, неговото правителство все още продължава да осъществява масирани технологични и военни продажби за Иран. Според много доклади Русия също така се надява да сключи подобни сделки с Ирак след като САЩ смекчат международните икономически санкции срещу Багдад.

Също така разгромът на съветската армия в Афганистан между 1979 и 1987 г. от ръцете на подкрепяните от САЩ "муджахидини" развърза ръцете на ислямистите-победители в съседен Пакистан да се концентрират върху единствената останала световна свръх-сила - САЩ. Въпреки своите проблеми в Чечения и ангажимента си за защита на правителството в Таджикистан срещу ислямистките бунтовници, Русия не е основна цел за ислямските екстремисти, както това е със САЩ. В резултат на това дори при продължаване на икономическата криза в САЩ, Русия може да се радва на ръмженето на "биковете" в бързо развиващия се енергиен сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.