Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ренци напуска, популистите посягат към властта в Италия

Тревога в Eвропа и на пазарите заради нестабилността след италианския референдум

20 коментара
Бепе Грило и Матео Салвини

Италианският министър-председател Матео Ренци призна поражението си на референдума за конституционна реформа и каза, че ще връчи днес оставката си на президента Серджо Матарела. Според неокончателни резултати близо 60 процента от участвалите в референдума избиратели са отхвърлили реформата.

Вестта за поражението на Ренци дойде няколко часа, след като избирателите в Австрия избраха категорично бившия лидер на Зелените Александер ван дер Белен за президент, който се състезаваше с крайнодесния кандидат Норберт Хофер. Вотът в Австрия показа, че все още има граници пред вълната от гняв срещу елитите, която започна през юни с референдума за Брекзит и продължи с победата на Доналд Тръмп в САЩ миналия месец.

Сега обаче резултатът от референдума хвърля Италия в политическа криза и предизвиква страх, че нестабилността може да доведе до нова и потенциално заразна финансова криза в Италия, където банките са обременени с лоши кредити, а инвеститорите, от които четвъртата най-голяма икономика в Европа има отчаяна нужда, ще откажат да вложат парите си там.

Oчаквано след оставката на Ренци световните пазари потънаха, еврото падна, а лихвите по 10-годишните държавни облигации на Италия скочиха. Инвеститорите смятат, че отхвърлянето на конституционната реформа означава победа на популистите и евроскептиците, които заплашват дори членството на Италия в Еврозоната.

"Гласувалите с "не" победиха", заяви Ренци на пресконференция в своята резиденция. Той каза, че резултатът от референдума е съвсем ясен и че поема пълна отговорност за поражението.

"Когато загубиш, не можеш да се преструваш, че нищо не се е случило . . . опитът на моето правителство приключва тук", заяви премиерът.

Ренци каза, че в понеделник следобед ще събере своето правителство и после ще връчи оставката си на Матарела.

Италианският президент ще трябва да реши дали да приеме оставката. Очаква се премиерът да бъде помолен да остане на поста, поне докато парламентът приеме проектобюджет, което се предвижда да стане този месец, и евентуално да ревизира изборния закон, преди да бъде определена дата за избори, посочва Асошиейтед прес.

Възможните сценарии след конституционния референдум в Италия

С очакваната оставка на Матео Ренци в Италия започва период на политическа несигурност. Сега топката е в полето на президента Серджо Матарела, който има няколко възможности, oтбелязва Франс прес.

Още

Конституционната реформа, която не се случи

Преди референдума премиерът обеща да напусне поста, ако италианците отхвърлят предложените от него промени в конституцията. Реформата предвижда съсредоточаване на властта в ръцете на правителството. Критиците я определят като антидемократична, а поддръжниците настояват, че тя ще направи Италия по-стабилна.

Против реформата, предложена от Ренци, са гласували около 10-15 процента повече хора отколкото са я подкрепили. Според екзит-пол, цитиран от телевизия "РАИ нюз 24", предлаганата реформа е получила подкрепа между 42 и 46 процента от гласовете, а против нея са гласували между 54 и 58 процента от избирателите, участвали в референдума.

Референдумът предлагаше промяна на 47 от общо 139 конституционни текстове. Реформите са формулирани във въпрос за преодоляване на равноправния двукамерен парламент, намаляване броя на депутатите, ограничаване оперативните разходи на институциите, отменяне на Националния икономически и трудов съвет, преразглеждане на дял V–ти от част II–ра на Конституцията.

"Северна лига" и Движение "Пет звезди" искат незабавни избори

Италианското дясно популистко движение "Северна лига" поиска възможно най-скорошно произвеждане на парламентарни избори след неуспеха на премиера Ренци, предаде Франс прес. "Готови сме да отидем на избори възможно най-скоро, без значение при какъв изборен закон", каза партийният лидер Матео Салвини. "Мислим, че Италия не може да си позволи да обсъжда с месеци нова избирателна система", допълни той.

Действащият изборен закон, наречен "Италикум", приет през май 2015 г., предвижда бонус места в Камарата на депутатите за партията, която събере повече от 40 процента от гласовете на първи тур или спечели втория тур между двете партии, събрали най-много гласове на първия. Все още не са се произвеждали избори по този закон, който се обжалва и в конституционния съд.

Системата с допълнителните места е в сила само за долната камара, а след провала на реформата Сенатът запазва всичките си правомощия, както и пропорционалната система, при която се избират членовете на горната камара. Това създава опасност страната да стане "неуправляема", отбелязва АФП.

Лидерът на популисткото Движение "Пет звезди" Бепе Грило също поиска незабавни избори. Според последни социологически проучвания, ако избори бяха сега, Демократическата партия на Матео Ренци щеше да спечели на първи тур, но да загуби на втори тур срещу партията на Грило, която според социологически проучвания е подкрепяна от поне 30 процента от избирателите.

Движение "Пет звезди", което беше начело на кампанията за гласуване против предлаганите от Ренци конституционни промени, заяви, че е на път да управлява Италия. По думите на Луиджи Ди Майо, един от лидерите на популитската партия, референдумът показва, че "гражданите са тези, които управляват институциите", а не един човек като Ренци. Ди Майо заяви, че движението ще започне работа по свое правителство.

Грило приветства заявлението на Ренци, че ще подаде оставка, и призова за незабавни предсрочни избори. "Сбогом, Ренци. Демокрацията победи, главният победител са италианците. Сега бързо гласуване. Новото изборно законодателство трябва да бъде прието за седмица", написа Грило в своя блог.

Тревога в Европа

Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че победата на отговорилите с "не" на италианския референдум е повод за тревога, предаде Франс прес.
"Можем да се радваме, че австрийските избиратели не гласуваха за кандидата на популистките сили, но гледаме на резултата в Италия с тревога", каза Щайнмайер, който е в Атина за среща с гръцкия премиер Алексис Ципрас.

"Това не е положително послание за Европа, която изживява трудни времена", каза той.

Лидерът на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент Манфред Вебер каза, че резултатът от италианския референдум бележи началото на период на нестабилност и е спънка пред онези, които искат реформи в Европа, предаде Асошиейтед прес. Според лидера на най-голямата консервативна група в ЕП, с оглед на предстоящата "фаза на нестабилност" възниква въпросът "как една от най-големите страни в ЕС ще се стабилизира". Според Вебер, който говори пред германската телевизия Цет Де Еф, реформите в европейските страни са "единственият път да се справим с глобализацията".

Според външния министър на Люксембург Жан Аселборн резултатът от референдума в Италия, довел до поражение и оставка на премиера Матео Ренци, си е вътрешен въпрос и той не вижда в него поражение за Европа. "Италия гласува дали да има реформа. Би било погрешно да прехвърляме станалото там на европейско равнище. Това си беше вътрешен политически спор", каза той пред ДПА. Аселборн обаче добави, че "би било лошо за еврото, ако правителствената криза (в Италия) се проточи дълго време".

Италия има стабилни политически институции и силна икономика, които могат да понесат оставката на премиера Матео Ренци след поражението му на референдума, заяви еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси, цитиран от Ройтерс.

"Това е стабилна страна със солидни институции и аз имам пълно доверие, че Италия може да се справи с тази ситуация", каза Московиси в ефира на телевизия Франс 2. Той каза, че референдумът е бил вътрешнополитически въпрос и отхвърли твърденията, че става дума за вот срещу Европейския съюз. "Няма нищо общо с това", заяви еврокомисарят преди днешната среща на министрите на финансите от еврозоната в Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пепе Грило! Поне ще е весело! И няма да се краде! На хората до толкова им писна, че и в Италията казват СИКТИР!

  2. Kiril Kovatchev
    #19

    Народите навсякъде са полудели. Избират си клоуни да ги водят към пропастта за колективно самоубийство. Така е когато човек се води от страховете и омразата си, а не от разум.

  3. pepe
    #18

    Ренци донякъде ми прилча на Бойко Борисов - сам си изработи оставката - с искането си за повече власт, която никой не иска да му даде - главно защото с нищо не е показал, че е чак пък толкова способен, та да е изключителен. И пак като Б.Х. е склонен да залага на картата на амбицията си неща, които са по-важни от него самия. И по същия начин се държи като някакво дете, което казва на другите /според него деца/, че ако не го слушкат /"уважават"/, той пък няма да си играе с тях. :)

  4. so what_deactivated_1521205049
    #17

    НЯМА НИКАКЪВ ЕВРОШОК ЕТО КОМЕНТАР НА БЛУМБЪРГ и на всички европейски министри това го кажете и на онзи руснака, мрежестия ДЕТО ПРОГНОЗИРАШЕ РАЗПАД НА ЕС те Австрия, дето е просмукана от руснаци не успяха да разклатят! Да не са луди хората да си загубят благоденствието https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-12-05/shocks-from-italy-vote-limited-say-euro-area-finance-ministers

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  6. Коментарът е изтрит в 13:24 на 5 декември 2016 от автора.
    #15
  7. Лизи Гугуткова
    #14

    Преди 6 месеца Рим си избра кметица от партията на бЕПЕ. Рим ,като много градове беше закъсал... Някой знаели дали има напредък, а Бепе продължава да скача по сцените?!
    Знам само, че отказа Олимпийските игри за 2024г. от опасения за Корупция. " Тя обаче едва ли си е представяла, че само три месеца след избирането й, ще трябва да се справя с оставки на четирима висши чиновници, няколко скандала с хора от екипа й, обвинявани в корупция и че взимат прекалено високи възнаграждения.\" Раджи не може да

  8. Васил Арарски
    #13

    Какъв популизъм!? Италианците просто си защитиха демокрацията!

  9. Коментарът е изтрит в 13:23 на 5 декември 2016 от автора.
    #12
  10. Коментарът е изтрит в 13:11 на 5 декември 2016 от автора.
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.