Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Републиканците спечелиха контрол върху Сената на САЩ

0 коментара
Републиканецът Мич Макконъл спечели ключова победа в Кентъки.

Републиканската партия спечели контрола над Сената в междинните избори в САЩ, засилвайки властовите си позиции, което най-вероятно ще ограничи законодателните планове на президента Барак Обама и може да го принуди да коригира политиката си в оставащите две години от мандата му.

Републиканците печелят в щатите Арканзас, Колорадо, Айова, Монтана, Северна Каролина, Южна Дакота и Западна Вирджиния. Те също така увеличиха мнозинството си в долната палата на парламента - Камара на представителите.

Освен местата, които спечели от демократите, Републиканската партия запази позициите си в Алабама, Джорджия, Канзас, Мейн, Мисисипи, Небраска, Оклахома, Южна Каролина и Тенеси.

Един от ключовите първи резултати дойде в Кентъки, където лидерът на досегашното малцинство в Сената Мич Макконъл спечели срещу демократката Алисън Граймс.

Сега Макконъл става лидер на мнозинството в Сената, което му дава контрол над законодателните инициативи до края на мандата на президента Обама.

Републиканците също така увеличават мнозинството си в Камарата на представителите, където бяха избирани всички 435 членове.

След като съставът на новия Конгрес встъпи в длъжност през януари, републиканците ще имат контрола и в двете камари за пръв път от 2006 г. насам.

Републиканското мнозинство в Сената ще накара Обама да ограничи амбициите си до управленски действия, които не изискват законодателно одобрение или до теми, по които може да получи подкрепата на двете партии като търговски споразумения или данъчна реформа.

По време на кампанията партията съсредоточи вниманието си върху недоволството от Обама и окачестви вота като референдум за управлението му, което в продължение на година влиза от една криза в друга. Непопулярността на Обама попречи на кандидатите на неговата Демократическа партия в много от оспорваните щати, предаде Ройтерс.

Според "Уолстрийт джърнъл" изборите бяха "референдум за отношението на американците към политиката и резултатите от управлението на Обама. Избирателите отидоха към урните дълбоко разочаровани от политическата система и дадоха решителна победа на републиканците. Обама бе ключова фигура в отделните съревнования по места, в които републиканците успяха да спечелят, критикувайки неговата политика. Това разби надеждите му да преодолее политическата безизходица във Вашингтон", пише вестникът, цитиран от БТА.

Точно обратната позиция застъпва анализатор на британския "Гардиън". Според Гари Янг тези избори не бяха референдум за Обама. Или ако са били такива, то резултатът от него не е ясен, а е по-скоро отражение на неговото президентство. Вторият мандат на Обама се оказа лишен от ясни цели и посока. Имаше люшкане от криза към криза, като редица от тези кризи – с Агенцията за национална сигурност, с Националната данъчна служба, със сигурността на Белия дом - бяха самопредизвикани.

Там, където той зае ясна позиция, като например по въпроса за контрола над огнестрелните оръжия в САЩ след кървавите стрелби в редица американски щати, той не успя да наложи законодателни промени (поради обструкциите на републиканците в Конгреса). Там, където той не зае твърда позиция, например по въпроса за имиграционната реформа, сега избирателите го наказват.

Допитванията сочат, че електоратът фактически подкрепя Обама, а не републиканците, по ключови въпроси, включително внасянето на поправки, но не и отхвърляне на закона за всеобщото здравно осигуряване, известен като Обамакеър, по имиграционната реформа, по вдигането на минималното почасово заплащане, по еднополовите бракове и по редица други въпроси. Проблемът е в това, че малцина вярват, че Обама ще успее да прокара тези мерки, отбелязва авторът на "Гардиън".

Не може да се говори за републиканска вълна. Несъмнено, републиканците спечелиха изборите, но това не бе разгромяваща победа. В този изборен цикъл се гласуваше главно в консервативно настроени щати, както и най-вече в такива, в които досегашните конгресмени демократи се оттегляха. Тези освободени от тях места се оказаха лесни за обиране плодове, за откъсването на които републиканците се хвърлиха с особено настървение и с още повече пари, пише "Гардиън".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.