Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решение на КС дава възможност на президента за комисия "Яневагейт"

Христо Иванов: Информацията на Mediapool е потвърдена от източник в представителството на ЕК

3 коментара
Лозан Панов. Снимка: БГНЕС

Решение на Конституционния съд (КС) от 1995 г. дава възможност на президента да сформира независима комисия, която да провери аферата "Яневагейт", отбеляза в понеделник председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов.

Миналият четвъртък той предложи на държавния глава да инициира такава комисия, която да провери съдържанието на изтеклите записи на Владимира Янева и Румяна Ченалова. Аргументът му бе, че аферата замесва всички власти, което показва институционален вакуум – няма кой да разследва главния прокурор Сотир Цацаров.

"Опитах се да разговарям с президента, защото смятам, че една независима проверка в дълбочина трябва да бъде извършена от независима комисия. Ще се позова на решение на КС № 25 от 1995 (по дело 27 от 1995): "При реализирането на своите правомощия президентът осъществява и регулативни функции по отношение на другите държавни органи. Няма пречка президентът да упражнява и извънконституционна намеса при определени политически ситуации чрез писмени и устни изявления. Авторитетната намеса на президента може да има съществено политическо значение". В този контекст смятам, че когато въпросът касае и трите власти, би било добре президентът със своя авторитет да се ангажира с една такава комисия", настоя Панов.

Росен Плевнелиев отклони предложението още в деня, когато шефът на ВКС го анонсира пред журналисти, като се мотивира, че няма правомощия да свика такава комисия, а тя на свой ред не би могла да провери случая. Лозан Панов напомни, че в тази ситуация Висшият съдебен съвет (ВСС) и прокуратурата остават единствените, които биха могли да разнищят "Яневагейт".

"Петното е върху цялата съдебна система, очевидно засяга и държавата. Каквото и да направят колегите (във ВСС и прокуратурата), както и да свършат своята работа, винаги ще има резерви за това какво са направили. Една независима проверка щеше да даде много отговори, но по-важното е, че съдия Ченалова и съдия Янева олицетворяват магистратите в България. Спомняте си, че съдиите на много места ги е срам да кажат, че са съдии. Петното е върху всички ни и не е честно спрямо достойните магистратите да се сравнява цялата система само с имената на двете съдийки Янева и Ченалова", добави Панов.

"Единственият начин да се противопоставим на сценариите е да изчистваме съмненията. Целият този сценарий е възможен, защото в Софийския градски съд от години са се трупали съмнения. Сега това може да се вади като мръсно бельо, което се развява по определен начин и по определен график. Реквизитът е възможен, защото съмненията не са изчиствани от години. Ако почнем да ги изчистваме, територията за тези сценарии ще намалее", каза на свой ред правосъдният министър Христо Иванов.

По-рано в понеделник главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че прокуратурата е образувала досъдебно производство за изтеклите записи, като ще проверява и съдържанието на разговорите между Владимира Янева и Румяна Ченалова. Цацаров изтъкна, че се смята за "споменат", а не "замесен" в аферата, която ще се изяснява и не възнамерява да се оттигля временно, за да даде възможност за независимо разследване.

Има отговор от Брюксел

Преди заседанието на ВСС Христо Иванов обясни още, че Европейската комисия (ЕК) е опровергала само заглавието на журналистическия материал в Mediapool, но не и текста в публикацията.

"Ако комисията искаше да опровергае текста, това щеше да е факт. Това, което се казва в позицията на Европейската комисия, се казва във всичките ѝ доклади – че трябва да има проверка. Лично за мен е по-добре да го чуем преди доклада, защото, ако го чуем през доклада, това ще е много по-зле за страната. Цялата тази истерия, която се разгръща около това, че ЕК е опровергала заглавие, е опит да се смени темата (за "Яневагейт")", обясни още Иванов.

Според него около публикация се е разиграла истинска истерия.

"Основната причина за тази истерия е опитът на определени среди да се отклони вниманието от едни неособено приятни факти, които трябва да бъдат проверени. Ако трябва да правим някаква връзка с измененията в конституция, тази истерия има толкова дестабилизиращо въздействие върху много интереси и лобита, че то по-скоро е вредно върху консенсуса за приемане на конституцията", смята Иванов.

След това темата бе вдигната и на заседанието на Висшия съдебен съвет от Незабравка Стоева. Тя поиска от правосъдния министър да каже защо е толкова сигурен, че ЕК наистина има такава позиция. Стоева негодуваше, че редакцията на Mediapool не е разкрила точно от кой говорител идва позицията. Христо Иванов ѝ обясни, че го е потвърдил от постоянното представителство на Европейската комисия.

Тук се намеси и главният прокурор Сотир Цацаров, а от думите му се разбра, че подобна позиция на Брюксел не съществува.

"За мен няма становище, когато то е публикувано от Mediapool и когато по неясни причини подателят е заличен. За мен има становище, когато то е подписано и е виден органът, който го издава", заключи главният прокурор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #3

    Крайно време е бай Бойко да въведе ред и в съдебната система.... Този цирк почва да додява..... нито му е времето, нито съдебната система е мястото.... имаме маса други проблеми за решаване.... А и нали ВСС се произнесе вчера!!!

  2. Милостипросим
    #2

    Айде пак не му е ясно. С недостатъчна съдна способност ли ще се оправдава вечно? Какво неясно има в заличаването на името на източника от ЕК в отговора му/ѝ на питането на Mediapool? Най-отдолу в този отговор се четеше ясно: "Информацията, съдържаща се в настоящето писмо да не се цитира от мое име." Тоест, дават се принципни разяснения, който разбрал -- разбрал. Ама главният прокурор все неразбрал. Пък се и хвали на всеуслушание с глуповатостта си.

  3. Коментарът е изтрит в 06:26 на 1 декември 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.