Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решението на КС е правна абракадабра и руши държавността

54 коментара
Решението на КС е правна абракадабра и руши държавността

Това че решението да бъде върнат Делян Пеевски в Народното събрание е политически скандално, е ясно за всеки. То обаче е скандално и от правна гледна точка, а ефектите от него са създаване на прецедент, който води до хаос и рушене на държавността.

Има два ясни и очевидни въпроса, на които Конституционния съд трябва да отговори, за да вземе решение по казуса - кога Делян Пеевски спира да е народен представител и кога започва да е председател на ДАНС. Шестимата конституционни съдии обаче вместо отговор на тези прости въпроси, дават една правна абракадабра, лишена от логика, с което създават три правни абсурда.

1. Позволяват Народното събрание да отменя свои актове, въпреки закона

За да постигнат поръчания им резултат, шестимата съдии не дават никакъв отговор на въпроса кога Делян Пеевски е престанал да е председател на ДАНС.

Парламентът не може да си отмени решението, с обратна сила, както твърди, че е направило. По закон Народното събрание има много ясно разписани правомощия - да избира председател и да прекратява предсрочно мандата му при определени условия. И това е така, за да има яснота кога, кой заема такъв важен пост в държавата. Иначе, съвсем очевидно ще настане хаос. Най-малкото, защото отменяне на решение за избор на ръководство отменя всички решения на въпросния орган.

Тези ясно разписани правомощия на Народното събрание обаче, никак не се връзват с поръчката г-н Пеевски да бъде върнат като депутат. Ето защо въпросът удобно не е обсъден изобщо, с обяснението, че в искането до съда този въпрос не е посочен изрично. Как тогава шестимата съдии приемат че г-н Пеевски вече не е председател на ДАНС, за да няма и в настоящия момент несъвместимост? Tяхното решение така и не ни казва това.

2. Позволяват някой сам да може да избира дали да е депутат, шеф на ДАНС или и двете, въпреки, че е подал оставка като едното и е положил клетва като другото

За да постигнат поръчания им резултат, шестимата конституционни съдии сътворяват още един правен абсурд. Според тях решението на Народното събрание да избере г-н Пеевски за председател на ДАНС, подадената от него оставка като народен представител и полагането на клетва пред парламента като шеф на ДАНС по никакъв начин не означават, че той е престанал да е народен представител и е станал шеф на ДАНС. В никакъв случай. Тези действия само създават една възможност за г-н Пеевски да си избере дали иска да бъде народен представител или иска да бъде председател на ДАНС. Въпрос на негов свободен избор. А докато избира, може да бъде и двете. И за да бъде абсурдът още по-голям, няма и никакъв срок докога той може да размисля по темата. Ако никой не оспори това положение пред КС, то може да продължи без никакво ограничение във времето. Това, съвсем сериозно ни твърдят шестима конституционни съдии.

3. Позволяват обикновен закон да измени Конституцията

Освен че няма връзка със здравия разум, това решение е в противоречие и с предходната практика на Конституционния съд. Обяснението за промяната в прилагането на Конституцията е ... приетият преди няколко години закон за конфликт на интереси. Или с други думи, Конституцията е изменена с обикновен закон. Резултатът от всичко това? Съвсем ясен. Разрушаване на държавността.

*Адвокат Йонко Грозев е член на Националното ръководство на "Движение България на гражданите". Позицията му е изпратена до медиите от пресцентъра на партията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #54

    44, не може да оставим Конституцията, защото тя е над всички закони и именно за нея става въпрос в тоя случай ! Ако на 14/юни Пеевски е бил едновременно депутат и шеф на ДАНС, това е противоконституционен акт, и трябва да се търси виновникът за това и да си понесе последствията !

  2. Анонимен
    #53

    Казусът “Пеевски“ е решен в Чл.68/1 от Конституцията, в който съвсем ясно е написано : " Народните представители не могат да изпълняват друга държавна служба", а на 14/юни Пеевски положи клетва и встъпи в длъжност именно на друга държавна служба, и ако това е станало в разрез с Конституцията, НЯКОЙ ТРЯБВА ДА ПОНЕСЕ ОТГОВОРНОСТ !

  3. И.Иванов, Швеция
    #52


    УТОЧНЕНИЕ НА УТОЧНЕНИЕТО

    """ Анонимен 00:47 | 10.10.2013

    уточнение

    Само Велико народно събрание променя Конституцията. """

    НЕПОЗНАВАНЕ НА КОНСТИТУЦИЯТА:

    Чл. 153.
    Народното събрание може да изменя и допълва всички разпоредби на Конституцията с изключение на тези, предоставени в правомощията на Великото Народно събрание.

    Обикновеното Народно събрание може да променя всички разпоредби на Конституцията с изключение само на тези нейни разпоредби, промяната на които Конституцията изрично предоставя

  4. Анонимен
    #51

    От Пъпчив Йонко, без житейски опит, трудно може да се възприемат съвети!

  5. Анонимен
    #50

    КС изобщо не трябваше да се занимава с този казус, защото ГЕРБ абсолютно погрешно са формулирали питането относно несъвместимостта и то няма нищо общо с конкретната фактическа обстановка. Логиката е тотално сбъркана и обърната, както на "питащите", така и на "отговарящите". Правилният въпрос е губи ли лицето качеството си на депутат, след като е избрано на друга "държавна служба" от НС по процедура предвидена в закон и това не е въпрос от компетентността на КС.Отговорът е ясен и за посредствен ученик

  6. Анонимен
    #49

    За конституционните съдии и за бившите президенти няма таван на пенсиите. Те са по-равни от останалите български граждани.

  7. Анонимен
    #48

    № 45 Ти си герой от най - известното произведение на Еразъм Ротердамски.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #47
  9. Анонимен
    #46

    45, аз чета в текста на г-н Грозев "подадената от него оставка като народен представител". Честно казано, не помня точно какво стана тогава в суматохата, ама да се е заклел като председател на ДАНС, пък да не се е отказал от депутатстването означава само едно - ОСТАВКА и нови избори. Това НС за нищо не става...

  10. Анонимен
    #45

    Просто е бе Йонко.... За да стане шеф на ДАНС, първо трябва да го освободят от депутатството. Той е избран и се е заклел да е шеф на ДАНС, без да е имало решение на Народното събрание за освобождаването му като депутат. Нищожно е (поради несъвместимост) избирането му като шеф на ДАНС, защото същевременно е и депутат. Междувпрочем това май го научиха от случая "Марковска" - тогава я накараха я да си подаде оставката като действащ съдия от ВАС, за да я изберат за Конституционния съд, ама тя остана от два стола на земята.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.