Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решението на в. "Ню Йорк таймс" да публикува статия от анонимен източник крие рискове

4 коментара
Решението на в. "Ню Йорк таймс" да публикува статия от анонимен източник крие рискове

Успехът от публикуването на материал, написан от анонимен член на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, който отправя критики към началството, може да струва скъпо на в. "Ню Йорк таймс", ако авторът бъде разкрит и се окаже малко известна личност, или ако репортерите на самия вестник разкрият загадката, предаде Асошиейтед прес.

Часове след появата на есето на сайта на вестника мистерията около идентичността на автора му започна да съперничи с търсенето на информатора с прякор "Дълбокото гърло" по време на скандала Уотъргейт (през 70-те години). Много членове на администрацията на Тръмп направиха изявления, които реално казваха "не съм аз".

Единствената индикация на в. "Ню Йорк таймс" е определянето на автора като "високопоставен представител на администрацията". Джеймс Дао, редактор на страницата с лични мнения заяви във всекидневен подкаст на вестника, че се е свързал с автора чрез посредник, но е проучил биографията му и е разговарял с него, за да се убеди в самоличността му.

Колко е голям броят на "високопоставените представители на администрацията" във Вашингтон е въпрос на интерпретация - терминът се използва в широк смисъл във връзка с Белия дом.

Според Паул Лайт, преподавател от Нюйоркския университет и експерт по федералната бюрокрация, около 50 души може да са имали основания за написването на тази статия. Това вероятно би бил човек, заемащ политическа позиция, на която е назначен от самият Тръмп.

Дженифър Палмиери, бивша директорка на комуникациите в предизборния щаб на Хилари Клинтън, заяви в Туитър, че като се основава на опита си с в. "Ню Йорк таймс", "този човек може лесно да се окаже някой, за когото повечето от нас никога не са чували и по-нископоставен, отколкото бихте очаквали". Ако това се окаже вярно, то може да стане проблем за вестника, без да е негова вина, отбелязва Катлийн Хол Джеймисън, преподавател по комуникации в Университета на Пенсилвания. Тя подчерта, че статията привлече толкова много внимание, че предизвика очаквания авторът ѝ да е влиятелна личност.

Ако авторът не е сред 20-те най-високопоставени членове на администрацията, в. "Ню Йорк таймс" ще загуби много, смята Том Бетаг, преподавател по журналистика в университета на Мериленд. Би изглеждало, че вестникът просто се опитва да вдигне шум, съгласен е и Чък Тод, водещ на предаването "Среща с пресата" по Ен Би Си.

Рът Маркъс, заместник редактор на страницата с редакционната статия на в. "Вашингтон пост", заяви по Ем Ес Ен Би Си, че ако авторът се беше обърнал към нейния вестник, е щял да предизвика сериозни дискусии. Досега в. "Вашингтон пост" не е публикувал анонимни мнения.

"Когато дадете на някого анонимност, залагате доверието към самите себе си", подчерта тя.
Медиите имат различни стандарти за използване на информация от неназовани източници. Често те опитват да намекнат защо източникът е в позиция, при която може да знае нещо важно - например с думите "високопоставен представител на администрацията" - както и защо е била предоставена анонимност. В този случай вестникът сметна, че работата на източника му би била изложена на риск и не е била изключена дори заплаха от физическо насилие, казва редактор Дао.

В. "Ню Йорк таймс" отдавна е обект на жлъчта на Тръмп, който отправи критики към него заради публикуването на статията. Според президента вестникът трябва да разкрие източника си поради причини, свързани с националната сигурност. В интервю за "Фокс нюз" вчера Тръмп дори използва термина "държавна измяна".

Според редактор Дао нищо в статията не подкопава националната сигурност.
В. "Ню Йорк таймс" разделя новините и публикуваните мнения. Решението за публикуването на анонимната статия е било взето от Дао и неговия началник Джеймс Бенет, редактор на страницата с редакционната статия. Двамата са се консултирали с издателя Артър Грег Сулцбъргър. В самата статия на вестника се подчертава, че самоличността на източника е известна на членовете на екипа, отговарящ за редакционните статии, но не и на репортерите, които отразяват новините от Белия дом.

Тръмп попита снощи в Туитър дали разследващите журналисти на в. "Ню Йорк таймс" ще разследват самите себе си, опитвайки се да установят самоличността на анонимния автор. Всъщност новинарите от вестника се занимават с това, както и стотици други репортери във Вашингтон. Ако репортер на в. "Ню Йорк таймс" е способен да научи новината, това би повдигнало сериозни въпроси за способността на изданието да защитава поверителни източници, отбелязва АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. andrei
    #4
  2. безпартийна
    #3
  3. andrei
    #2
  4. безпартийна
    #1

    На времето, "Дълбокото гърло" свърши работа. Заплашен от импийчмънт, Никсън подаде оставка. Сега обаче, обектът е по-труден.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.