Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решението за членството ни в ЕС ще се бави до есента

71 коментара
Решението за членството ни в ЕС ще се бави до есента

Поради сериозната загриженост за ангажимента ѝ да се справи с организираната престъпност и корупция, България може да бъде накарана да чака до последната минута, за да научи дали може да се присъедини към Европейския съюз идната година.

Това пише британският “Файненшъл таймс” в понеделник и посочва, че комисарят по разширяването Оли Рен обмисля да засили натиска върху София и да получи резултати, като отложи окончателната преценка за членството ѝ до есента.  

Същият подход може да бъде възприет и към Румъния, която също се надява да се присъедини към ЕС на 1 януари 2007 г., но Рен даде ясно да се разбере, че България му дава повече основания за безпокойство, пише “Файненшъл таймс”.

Очаква се на 16 май, когато еврокомисарят ще представи доклада си за България и Румъния, той да даде оптимистична оценка на подготовката и на двете страни за членство в съюза.

През последните седмици обаче Оли Рен отправи остри предупреждения към България, която трябва да покаже, че реформите в правораздаването и полицията се използват, за да бъдат арестувани и изправени на съд престъпни босове, пише “Файненшъл таймс”.

Близки до Рен служители от ЕС посочват, че "убедителен" вариант България да бъде накарана да извърши исканите от нея реформи, е да се постави влизането ѝ в ЕС идната година в зависимост от втора оценка през есента за това дали София е възприела твърд подход към организираната престъпност.

Американски експерт хвали съдебната реформа у нас

“Файненшъл таймс” също така публикува писмо от американския експерт Марк Уест от програмата "Инициатива за укрепване на съдебната система" на Агенцията за международно развитие на САЩ, който защитава постиженията на България по пътя към функционираща съдебна система. Писмото е предизвикано от поместената преди една седмица статия на вестника за организираната престъпност в България.

още 

Отлагането на окончателното решение може да предизвика административни проблеми и някои страни членки вероятно ще настояват България да се присъедини при всяко положение през 2007 г., а не да бъде карана да чака до 2008 г. Но след като за България са предвидени 15 милиарда евро за периода 2007-2013 г., Брюксел иска да е сигурен, че сериозната престъпност в страната е под контрол, пише “Файненшъл таймс”.

Клаус Янсен, висш полицейски експерт, който бе изпратен в София да провери как се справя с организираната престъпност, е дал унищожителна присъда в поверителен доклад, пише “Файненшъл таймс”, който се е запознал с документа.

В доклада се посочва отсъствието на подход в борбата с трафика на хора, проституцията, фалшификацията на продукти, както и системни неуспехи да бъдат привлечени под отговорност отговорните за вълната от мафиотски убийства по софийските улици.

Макар представителите на Европейската комисия да казват, че мнението на Янсен отразява само една гледна точка, втори експерт също докладва, че правната реформа е “хаотична” и назначенията на магистрати се извършват на принципа на “непотизма”.

Критиките към България са усилени от представители на Пакта за стабилност за Югоизточна Европа, които са влезли в контакт с “Файненшъл таймс”, за добавят и своето мнение, че България не взема на сериозно борбата с организираната престъпност.

Служител на пакта казва, че България е направила малко или почти нищо по програмите, целящи засилено полицейско и съдебно сътрудничество и обучение в района.

“Те имат стратегия за игнорирането им”, казва служителят пред “Файненшъл таймс” и добавя: “Те ни казват, че вече са част от европейската общност и не искат повече да бъдат част от балканската общност”.

“Файненшъл таймс” цитира изявление на министъра на външните работи Ивайло Калфин, който миналата седмица казва пред Ройтерс, че реформите “не са дали резултатите, които бихме желали”, но добавя, че членството в ЕС ще помогне за създаването на по-добра среда.

Според последните сигнали от Европейската комисия, членството на България едва ли ще бъде отложено с една година. Страната обаче почти сигурно ще получи предпазна клауза по глава “Правосъдие и вътрешен ред” и ще ѝ бъде наложено тригодишен последващ мониторинг. Това стана ясно от изслушванията на еврокомисаря Оли Рен в Европейския парламент миналата седмица, както и от изявления на комисаря по правосъдието Франко Фратини.

Тъй като нито предпазната клауза, нито последващият мониторинг са били използвани при предишните разширявания на ЕС, Брюксел все още обмисля как точно да бъдат прилагани подобни мерки.

Това бе потвърдено и от лидера на ДСБ Иван Костов, който съобщи във вторник, че според информацията, която партията има от ЕС, вероятността членството на България да бъде отложено с година е много малка.

“Към днешна дата обаче вероятността да се приложат една или повече предпазни клаузи или да се предприемат други средства за защита на страните-членки от неподготвеността на България е много висока”, посочи още Костов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

71 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #72

    ...

  2. stenly
    #71

    cha go duha6

  3. reakzioner
    #70

    ...

  4. БЪЛГАРСКИ ВОЙН
    #68

    Българската общественост не трябва да забравя обаче, че чествайки този светъл празник на Българската войска, голям част от РОДОЛЮБИВИТЕ БЪЛГАРСКИ ОФИЦЕРИ на този ден вместо да са под знамената и в редиците на приветстващите върховния Главнокомандващ, ТЕ посрещат празника на бариерите на строителните и други обекти като ПАЗАЧИ, портиери и какви ли не още особенно „отговорни” длъжности. Съвсем несправедливо тези ПАТРИОТИ бяха масово уволнени от редиците на БА през 2000г., по така наречения ПЛАН - 2000

  5. Max Plank
    #67

    ...pulnoto razpadane na EU! Chestito!

  6. Tomova
    #66

    ,,,

  7. гост
    #65

    E прав .Жалко ще тук много хора не се замислят само една европейска държава да гласува против отлагането на България за 2008 Това означава ще през 1 януари 2007 сме в ЕС

  8. gost
    #64

    Ще гласуват на 16 май България да стане член на ЕС 2007И това ще стане факт на 16 май 2006 помнете ми думите за да не се налага пак да ви ги повтарям

  9. gost
    #63

    На 16 май ще гласуват България да стане член 2007.И това ще стане факт на 16 май 2007 г помнете ми думите за да не се налага пак да ви ги припомням

  10. П. Петров
    #62

    Ти да не искаш референдум за членство в ОНД?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.