Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решението за лицензите на доставчиците на ток отложено

Прецедентно заседанието на ДКЕВР бе посетено от посланици и представители на редица посолства

6 коментара
ДКЕВР отложи решението си за лицензите на доставчиците на ток, сн. БГНЕС

Окончателното решение за отнемането на лицензите на тримата доставчика на електроенергия у нас ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-Про" заради прихванати плащания от "Националната електрическа  компания" (НЕК) бе отложено за 28 април. Това бе решено в понеделник на заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

На него за пръв път в историята на регулатора присъстваха посланиците на Австрия, Чехия и Испания, а посолствата на Франция, Германия и Италия бяха изпратили свои представители, след като в петък Европейската комисия изрази загриженост от предприетите срещу трите компании действия, припомни, че това се случва без правителството да е предприело препоръчаните му от Брюксел и Световната банка реформи в енергетиката и напомни, че ДКЕВР Трябва да е независима и да спазва европейските правила.

В същото време до заседанието не бяха допуснати представители на слънчевите електроцентрали, заради чието присъединяване и преференциално изкупуване на енергията им се натрупа дефицитът от близо 500 млн. лв. в НЕК, която не плаща на електроснабдителните дружества и те от своя страна започнаха да прихващат дължимите им суми от собствените плащания към НЕК. Заради това и в момента НЕК претендира за над 347 млн. лв. дължими от "ЕВН България Електроснабдяване", "ЧЕЗ България Електро" и "Енерго-Про Продажби", което стана причина миналия месец ДКЕВР да открие процедура по отнемане лицензите на трите предприятия.

Доставчиците на ток за пореден път обявиха, че липсват законови основания за отнемане на лицензите им, отрекоха отправените към тях обвинения, обявиха прихващанията за нормална търговска практика и обвиниха регулатора, че се намесва в чисто търговски спор, който по същество е породен именно от действията на ДКЕВР.

Красен Станчев: ДКЕВР извършва фундаментален безсмислен произвол

В момента Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) се държи така, че може да си намери основание за всичко, което си поиска, и това е фундаментален произвол. Фундаментална безсмислица са действията на регулатора по отношение откриването на процедури по отнемане на лицензите на трите електроснабдителни дружества, коментира пред сайта 3eNews икономистът Красен Станчев.

Според него в момента "законът се променя така, че да обосновава произвола", но отнемането на лицензите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" няма да издържи в съда.

Още

При откриването на заседанието председателят на комисията Боян Боев обяви, че преди два дни от НЕК да предоставили нови доказателства и обстоятелства за изясняване на ситуацията с неплатените суми от страна на трите електроснабдителни дружества. Това налагало удължаване на процедурата, за да може от своя страна ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" да се запознаят с новите данни, да представят насрещни доказателства и да защитят своята теза.

Представителите на трите дружества обявиха, че ще сторят това. Според техните представители, ДКЕВР има право да взема становища само при административни нарушения, каквито в случая липсват, а е налице търговски спор.

По думите на изпълнителния директор на "ЧЕЗ България Електро" Кремена Стоянова не са състоятелни твърденията на НЕК, че не са и плащани фактури, при положение, че дружеството било платила на държавната компания 35 млн. лв. Тя припомни, че ДКЕВР е отказала да даде становище на ЧЕЗ по искано от дружеството разрешение за теглене на кредит. В същото време регулаторът изключително бързо се задейства по искания на НЕК за уреждане на въпроса с неплатените сметки на електроснабдителите.

"Предоставихме 2 писмени становища на ДКЕВР по повод прихващането на взаимните задължения между "Енерго-Про" и НЕК", каза управителят на доставчика за североизточна България Стефан Абаджиев. "Нашето становище е, че "Енерго-Про" изпълнява дейността си законосъобразно и всички наши действия бяха премислени и юридически обосновани", заяви той. По думите му, ако дружеството му е извършило прихващането, е щяло да изпадне в неплатежоспособност и да застраши снабдяването с електроенергия в обслужвания от него регион.

"Считаме, че решението за откриване на процедурата за отнемане на лиценза трябва да бъде прекратено", добави Абаджиев.

Изпълнителният директор на НЕК Екатерина Евстатиева обаче определи прихващанията на задължения но НЕК от плащанията на снабдителите към нея като отпаднала методика, а лишаването на държавната компания от парични средства правело невъзможно разплащането ѝ с производителите по веригата.

"Ние от ЕВН не приемаме да бъдем упреквани за състоянието на НЕК, защото конкретният дефицит, за който сме упреквани, е в резултат на дългосрочната държавна политика за насърчаване на зелената енергия", зави регионалният мениджър на ЕВН Йорг Золфелнер. Той призова държавата да създаде подходящ механизъм за финансирането на собствените ѝ политики.

"Дефицитът за ЕВН е бил 248.6 млн. лв. още през месец юни 2013 г., а държавата е предложила механизъм за компенсиране на ВЕИ-производителите във основа на това, че всички приходи и разходи се събират от НЕК. По този начин НЕК винаги е била отговорна да предложи размера на добавките, а ДКЕВР - отговорна за осигуряване на приходи в достатъчен размер", заяви Золфелнер. ЕВН е по средата – между производителите на ВЕИ и потребителите, но няма възможност да влияе, добави той.

"През 2012 г. бяха взети някои неуместни и спорни регулаторни решения – методиката за компенсацията, а в същото време през последните 2 години ДКЕВР не е успяла да вземе мерки за насърчаването на ВЕИ политиката", каза Золфелнер и припомни, че дружеството му е изпратило над сто писма по проблема до отговорните институции, но никоя от тях не се е ангажирала с мерки за решаването му.

"Отнемането на лицензи няма да помогне за покриването на съществуващите дефицити. С или без ЕВН, този дефицит в системата остава", заяви още представителят на ЕВН. Финансовата сигурност на НЕК не трябва да бъде за сметка на сигурността на крайните потребители и регионалното снабдяване, смята той.

Илина Стефанова от ЕВН допълни, че при започване на процедура за отнемане на лицензията не е цитирано конкретно нарушение на дружеството, заради което и се предприема най-тежката санкция. Освен това не може за едно и също нарушение да се прилага и наказателна санкция от 1 млн. лв. и в същото време да се започва процедура по отнемане на лицензията, допълни тя.

След като миналата седмица стана ясно, че представители на трите електроснабдителни дружества са се срещнали с ръководството на НЕК в опити да се реши проблемът с междуфирмените разплащания, сега от НЕК съобщиха, че са получили писмо от ЧЕЗ с изразено желание за преговори по уреждане на спора.

Държавната компания посочи, че отчита изразената готовност за доброволно уреждане на възникналите противоречия и подготвяне на спогодба, която да уреди възстановяването на близо 38 млн. лева от дължимите суми. Нейната позиция е, че в рамките на разговорите ще се изяснят всички детайли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi000
    #6

    Едно е практично и интелигентно да ограничиш далаверата на монополистите, друго е диво по болшевишки, без никакви правила да биеш през ръцете. Такова поведение няма място в Европа! Там се пипа културно и умно, запазвайки интересите на народа и привличайки нови инвеститори!

  2. dimitardi000
    #5

    Болшевиките дойдеха на власт, забъркаха отново огромна каша, подгониха инвеститорите и дърпат България усилено към Путинова Русия, далече от Европейската ценностна система, близо до севернокорейските похвати !

  3. news
    #4

    Медиапул! Обявявам официално, че по-вече няма да ви чета, нито да пиша защото съвсем неправомерно ми цензурирахте коментара под статия с аналогична тема засегната в чуждестранния печат! Бях най-безобразно изтрит под предтекст, че съм употребил нецензурни и обидни думи и такова нещо във вашата медия ми се случва вече за трети път?! Само, че това с обидните думи и пр. е една обикновена лъжа и чиста проба цензура, защото изразих мнение, че също като в Унгария, нашите монополисти трябва да бъдат сложени

  4. boi
    #3

    На другарете им се дръпна фъша !Ами сиги ко шъ праим ? Правителството пада , Гея отива на боклука !

  5. Аслан Юриев
    #2

    Нещата са абсолютно ясни: 1. ДКЕВР няма право да се меси в търговски спорове между две търговски дружества 2. Прихващане на задължения между две търговски дружества е напълно в съобразност с търговския закон 3. ДКЕВР напълно незаконосъобразно изпълнява политическата поръчка на БСП. 4. НЕК е докаран до фалит от БСП, тъй като бе принуден от нея да инвестира в напълно пропадналия проект АЕЦ "Белене"

  6. Londoner
    #1

    Като видяха дебелия край, червените боклуци започнаха да отстъпват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.