Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решението за обща отбрана на 4 държави от ЕС предизвика критики и подигравки

0 коментара

САЩ омаловажиха оповестеният вчера план на Франция, Германия, Белгия и Люксембург, да създадат многонационален щаб за водене на общи военни операции и заявиха, че НАТО се нуждае от по-добри оръжия, а не от нови командни структури, предаде Ройтерс.

В изказване пред сенатската комисия по външните работи държавният секретар Колин Пауъл посочи, че четири държави са изработили "някакъв план за някакъв си команден център". Не се нуждаем от нови щабове, а от по-големи военни възможности и цялостно оборудване за наличните структури и сили, каза той.

Пауъл подчерта, че договореността е постигната между само четири страни от 19-те членки на НАТО.

Четирите европейски страни, всички противници на войната в Ирак, се споразумяха вчера да изградят до 2004 г. щаб за европейски военни операции, които да могат да се провеждат и без участие на НАТО. Те също така се договориха да създадат ядрото на колективно военно планиране и команден център за такива мисии, отворени за останалите членки на ЕС. В заключителната декларация от мини-срещата на върха в Брюксел се казва, че четирите страни ще създадат свои сили за бързо реагиране.

Лидерите на четирите страни се подчертаха, че инициативата им не е насочена срещу НАТО или САЩ, а цели да укрепи европейския стълб в Алианса, но срещата в Брюксел беше видяна от всички наблюдатели като част от задълбочаващите се противоречия между Вашингтон и част от европейските му съюзници.

НАТО изрази загриженост от иницативата за създаване на отделен отбранителен потенциал на ЕС. Алиансът изтъкна, че има риск от разточително дублиране, вместо да се увеличават военните ресурси, предаде Ройтерс.

Говорителят на НАТО Ив Бродьор каза, че алиансът приветствал решението на четиримата лидери, които се срещнаха днес в Брюксел, да укрепят европейската опора на 19-членния алианс.

Загрижени сме обаче как ще бъдат създадени допълнителни отбранителни възможности без допълнителни ресурси, както и от риска за ненужно дублиране на военни сили, каза Бродьор в официално изявление по повод решението от срещата в Брюксел.

Бившият генерален секретар на НАТО и настоящ върховен представител на ЕС по външната политика и отбраната Хавиер Солана обаче защити по принцип инициативата. Той заяви за руската телевизия НТВ, че минисрещата на върха на четири европейски държави, посветена на създаването на въоръжени сили на Европейския съюз, не означава разкол в НАТО.

Става дума за желание на ЕС "да може да действа с помощ от страна на НАТО или без помощ при решаването на кризисни ситуации", обясни Солана.

В Брюксел неговата говорителка Кристина Галах заяви, че предложенията, приети на срещата на четирите държави /Франция, Германия, Белгия и Люксембург/ не могат да не са положителни, защото предвиждат засилване на европейската отбранителна способност.

Сега е важно изпълнението на решенията, взети от четирите, да бъде прозрачно и открито за останалите държави в ЕС, допълни Галах.

Британският военен министър, Джеф Хун, чиято страна е най-голямата военна сила сред страните на ЕС, предупреди Франция, Германия, Брюксел и Люксембург, да не разарушават хармонията между ЕС и НАТО.

Хун заяви по време на посещението си в Будапеща, че между ЕС и НАТО трябва да има хармония основана на консенсус, в чието изграждане да се включат и новите страни-членки на Евросъюза.

Италия и Испания, също разкритикуваха инициативата за създаване на независими от НАТО европейски военни структури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.