Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решенията на СЕМ и за Попова, и за избора на Гоцев са проблематични

0 коментара

Как оценявате създалата се ситуация около Съвета за електронни медии? Днес стана ясно, че Веселин Стойков е нещатен сътрудник на Държавна сигурност и СЕМ го освободи от заемания пост?

Не мисля, че тази информация е особено изненадваща. От гледна точка на информацията, че в парламентарната квота на СЕМ има сътрудник, с чието мнозинство бе взето решение за прекратяване на договора на Лиляна Попова като генерален директор на БНТ и за назначаване на Кирил Гоцев като временно изпълняващ тази длъжност - беше ясно още преди официалното съобщаване на името на члена на СЕМ, който е бил сътрудник на бившата Държавна сигурност, че този проблем го има. В някаква степен и последиците са ясни. При това положение изборът на Кирил Гоцев е проблематичен, защото е взет с мнозинство, в което участва - и без което участие не би имало мнозинство, Веселин Стойков. По същия начин стои въпросът с освобождаването на Лиляна Попова от поста директор на БНТ - и той също става нищожен като решение. Няма причина да не се продължи с конкурса /бел.ред. - за генерален директор на БНТ/. В сегашния си състав СЕМ би могъл - ако постигне решение с мнозинство, да се спре на определена кандидатура и да се назначи директор на БНТ.

Има ли заплаха и за останалите решения и за легитимността на СЕМ като цяло?

Бяха направени коментари, че е възможно да се проблематизира изборът на целия Съвет за електронни медии. Не мисля, че това е възможно. В крайна сметка изборът не е на колегиалния орган като цяло, а всеки отделен член се избира на самостоятелно основание. При това положение няма основание да се оспорва мандата на другите членове на СЕМ и те биха могли да образуват правно валидна воля при вземане на решение.

Как бихте коментирали, че двама от членовете на СЕМ /бел.ред - Лилия Райчева и Мария Стефанова/, както и председателят на съвета Маргарита Пешева се обявиха против лустрационните текстове на закона за радио и телевизия?

Те биха могли да отстояват това като своя индивидуална позиция, но този текст на закона е оспорван пред Конституционния съд и той прие, че този текст не е в противоречие с Конституцията. В този смисъл няма спор по отношение на задължителността и на конституционосъобразността на този текст на Закона за радио и телевизия.

Като юрист как ще коментирате информацията, че главният прокурор Никола Филчев е образувал проверка , която да установи законосъобразността на решенията на комисията "Андреев"?

Няма как информацията за образувана проверка да е публична. Процедурата по проверката на доказателствата по закона е много ясна. Не мисля, че при участието на толкова хора в двете комисии (бел.ред. - комисиите "Андреев" и "Ананиев") е допусната някаква грешка при установяването на достоверността на фактите.

От чисто юридическа гледна точка доколко главният прокурор има такива правомощия?

В момента ме карате да коментирам нещо, което не знам какво точно е.

Според информация на члена на СЕМ Мария Стефанова, главният прокурор е образувал проверка, която да установи законосъобразността на решенията на комисията "Андреев"...

Аз не виждам как г-жа Мария Стефанова има информация за това какви проверки образува Главна прокуратура. Тя не би трябвало да има достъп до такава информация. Информация за проверки, които образува Главна прокуратура, би трябвало да има единствено прокуратурата. Според мен се търси по-скоро медиен ефект, отколкото да има някаква основателна причина.

Ще се отрази ли тази криза в СЕМ - ако мога така да я нарека, на регулаторните функции на този орган и на пазара на медиите у нас? Ще се отрази ли тази ситуация на облика ни пред международните среди?

Съветът на Европа и европейската общност се интересуват преди всичко от законовата база и принципното решаване на проблемите. Проблемът, че един от членовете на органа не може да изпълнява функциите си означава, че съществува прибързаност. В този смисъл европейските организации се интересуват повече от законодателната рамка в България. Сега тези конкретна криза по-скоро може да има последици при атакуване на договори или решения, предприети от Кирил Гоцев.

Как ще коментирате, че от началото на съществуването си СЕМ постоянно дава поводи за съмнения в легитимността на решенията си....

Винаги политическата целесъобразност е водеща при взимане на решения по отношение и на законодателството за регулиране на медиите, и при конкретните назначения. Струва ми се, че е крайно време политическата целесъобразност да остане на заден план и първото нещо, което се взема предвид, да са законовите изисквания. Едва тогава ще престанем да имаме такива кризи, каквито имахме миналата година с БНР и сега случая с БНТ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.