Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решително срещу Саддам!

0 коментара

Не беше толкова отдавна косовската криза. Аз я помня, помните я и вие. Като журналист тогава имах ясното усещане за общественото мнение в България в този опасен исторически момент. Въпреки че близо 1 млн. албанци бяха прогонени от Косово и въпреки че бе нарушена Хартата на човешките права, мнозинството от хората у нас бяха резервирани или откровено бяха против операциите на НАТО в Югославия. Тогавашното правителство на Иван Костов не подхвана истински дебати, не информира в достатъчна степен своите съграждани, остави хората в недоумение защо сме против "братята сърби". По- късно всички се убедихме, че позицията на България е била правилна.

Сега с наближаването на развръзката на иракската криза дебатите за позицията на България стават все по -интензивни. До неотдавна в него участваха предимно журналисти и анализатори. Политиците си криеха главата в пясъка. Някои министри си противоречаха, различните опозиции или нямаха мнение, или ако изкажеха нещо като мнение - бързаха да го променят. Стигна се дотам БСП да се държи по-проамерикански от СДС (макар после да се отметна), а лидери на СДС - по- националистически от бившите комунисти.

Старт на дебатите на политиците даде Иван Костов. За съжаление в анализа му покрай верните констатации и коментари има и доста спорни или откровено неверни твърдения. Притеснява също претенцията за изчерпателност на сценариите и непогрешимост на изводите.

Популистките призиви за "едни ясни гаранции" не са новост за опозицията в такива ситуации - и при косовската криза, и около унищожаването на ракетите, и около кризата в Ирак. Полуистините, както и плашенето със страшни угрози, надвиснали над страната, са идейната основа за извода, към който се стреми авторът: страшно е, ще пострадаме, а правителството не знае какво да поиска в замяна. Разбира се, че ситуацията крие рискове. Но тяхното преувеличаване само по себе си е рисковано, тъй като може да ни отведе към неправилни изводи и заключения.

Особено впечатление в статията прави неприкритото недоверие към мюсюлманите у нас, които били готови да се поддадат на "верски екстремизъм" и като че ли само чакат сгода да "снабдят терористичните групи с нови човешки попълнения".

Освен обидно, това е и несериозно.

Албания и Македония имат далеч по-висок процент мюсюлмани, но са сред най-решителните поддръжници на операция срещу Саддам.

Естествено, че най -добрият изход от кризата е мирният. Само че иракските власти трябва незабавно да променят отношението си към инспекциите на ООН, да започнат да им сътрудничат активно, както го изисква резолюция 1441, а и да убедят света, че го правят. Този вариант не изключва извеждането на самия Саддам и неговото обкръжение от страната. Следващите дни ще покажат доколко той е възможен.

България го подкрепя и работи за осъществяването му. Ако международната общност се убеди, че Ирак не притежава оръжия за масово поразяване, налице ще бъдат условия за сваляне на санкциите и реализиране на икономическите ни интереси. Лошото е, че с поведението си Саддам не дава надежди такъв сценарий да се реализира.

Има 2 варианта на развитие: промяната да осъществи "коалиция на желаещите" със или без нов мандат от Съвета за сигурност.

И бегъл прочит на резолюция 1441 и на фактите, изнесени в печата преди и след докладите на инспекторите, показва, че Ирак вече е в нарушение. А това значи, че една "коалиция на желаещите" има повод да налага изпълнение с военни средства. Разбира се, втора резолюция на Съвета за сигурност би придала по - голяма легитимност на операцията и това е недобрият вариант. Но България трябва да се готви и за операция от "коалиция на желаещите". Интересите ни налагат да я подкрепим.

Невярно е твърдението, че "България може да изпадне във външнополитическа безтегловност", макар засега и в НАТО, и в ЕС да няма единство по въпроса. Много от страните членки и в двете организации са склонни да подкрепят подобна операция. България рискува да изпадне в"безтегловно състояние" именно ако прояви колебание. Решителността винаги е вай-доброто поведение, когато целта е мирно решение. Режимът в Багдад вече е доказал, че разбира повече от натиск, отколкото от призиви.

Нелепо е твърдението, че прякото ни ангажиране със САЩ щяло ''да предизвика трайни отрицателни последици за икономическите ни отношения с ислямския свят". Това, което най-вероятно ще стане, е една успешна операция срещу режима на Саддам, която ще допринесе за демократизирането на Ирак. Ирак ще стане истински авторитет в Арабския свят. Повечето арабски държави вече възприемат коалицията като антитерористична, а не антиислямска.

Всъщност в разсъжденията за икономически изгоди има един огромен капан: смесването на прагматичните и материалните аргументи с моралните и философските е страшно лош тон. Те са от различен порядък и трябва да се обсъждат поотделно.

"Наемническата" теза за това, че трябва да продадем подкрепата си за евентуална операция в Ирак, както сме били направили с Косово, е недотам достойна. България наистина има финансови претенции и тя ги обсъжда с партньорите си, но националният интерес далеч не може да се изчерпи с пазарлъци тип Хитър Петър. Така позицията ни би изглеждала и по-слаба, и неморална.

А и докато за моралните аргументи дебатите трябва да са при участие на цялата общественост, материалните последици са въпрос на експертна оценка; договарянето на условията около тях ще е ефективно само ако се провежда при задължителната за такива преговори дискретност.

Подвеждащи са и твърденията, че "ако България подкрепи военни действия срещу Ирак, ще се превърне в мишена на терористите", че поради миналото си"в представите на тези терористи ще станем освен врагове и предатели".

Първо, както сам Костов отбелязва, "сблъсъкът с Ирак е епизод от войната с тероризма". И в тази война неутралитетът е подкрепа за терористите. Второ, всяка демократична страна може да стане мишена за терористични актове във всеки момент независимо от конкретната си позиция и именно затова войната с тероризма е глобална. И трето, нима при управлението на Костов не се били враг на терористите?

Преувеличават се и различията между западните съюзници и нещата се представят така, сякаш трябва да се избира между позициите на САЩ и ЕС. От една страна, в ЕС са единодушни със САЩ, че Ирак трябва да бъде принуден да изпълни резолюциите на ООН. Но що се отнася до средствата, обща позиция на ЕС няма - някои (Великобритания, Испания, Италия) подкрепят военна акция и без санкция на Съвета за сигурност, други (Франция, Германия) настояват за такава санкция. Новите страни в НАТО - Полша, Чехия, Унгария, подкрепят американската позиция.

Щом военна акция ще има и ние почти сигурно ще я подкрепим, същественият фактор става времето. Освен че пазарлъците са неморални, те са и неизгодни - рискуваме да изпуснем влака. Много по-голяма стойност има незабавната подкрепа, когато още не всички от НАТО са достатъчно решителни. А и единствено тази позиция може да бъде оценена по достойнство. А онези, които биха искали да са на страната на победителите, нека си спомнят, че няма случай САЩ и Великобритания да са действали заедно и да не са спечелили.

Българските политици са в дълг към обществото по отношение на разясняването на моралните и цивилизационните аспекти на войната срещу режими като този на Саддам. Народът на Ирак е най- пострадалият от режима на Саддам и колкото по-дълго диктаторът остане на власт, толкова по-дълго ще продължат страданията на този народ.

* Статията на народния представител от НДСВ Диляна Грозданова е публикувана във в. "24 часа"

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам