Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рестарт и на проекта за хидровъзел "Никопол-Турну Мъгуреле"

20 коментара
Рестарт и на проекта за хидровъзел "Никопол-Турну Мъгуреле"

Министерски съвет реши да възстанови работата по хидропроект на река Дунав от преди 30 години. На заседанието си в четвъртък кабинетът натовари със задачата за рестарта на проекта за изграждане на хидротехнически възел, който да свързва през Дунав градовете Никопол и Турну Мъгуреле министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

Ходът беше очакван с оглед на това, че при последните си срещи с крупни енергийни инвеститори като кандидатите за влизане в АЕЦ "Белене" – германската RWE и белгийската "Електрабел", Димитров представя хидромощността като възможност за вложения и се опитва да ги заинтригува.

Решено е министърът да оглави работната група за повторният старт на проекта за хидро-технически комплекс "Силистра-Кълъраш" за изграждането на язовирна стена и водно-електрическа централа с мощност 265 MВ. Той ще допълва ефектите от по-мащабния "Никопол-Турну Мъгуреле", който предвижда да се изгради преградна стена с ширина 16 метра с шосеен и жп път между българския и румънския бряг, а от двете страни да се построят две ВЕЦ станции с обща мощност 600 мегавата.

Димитров ще председателства Междуведомствена работна група, която ще анализира икономическата и екологичната ефективност и целесъобразност на проектите и ще проучва възможностите за публично-частно партньорство при тяхната реализация.

Изграждането на съоръжението "Никопол-Турну Мъгуреле" е проектирано още през 60-те години на миналия век, а първата копка за построяването му е била направена през 1977 г. Неговото построяване ще подсигури целогодишно речно плаване, ще генерира евтина и екологично чиста енергия, а също ще осигури защита срещу наводнения, достатъчно вода за напояване и развитие на туризма и комуникациите в региона.

Изграждането на хидровъзела обаче срещна и своите противници още при идейната му реализация. Според анализ на екоминистерството от 1999 г. за размера и динамиката на изравняванията на коритото на Дунав, построяването на съоръжението ще доведе до повишаване на нивото на реката със 7 метра. Това би означавало около три четвърти от Никопол да бъде залят, както и над 500 хил. дка земеделски земи. На практика Никопол трябва да се изнесе на високата част на платото. По същество това изисква изграждането на нов град, който не само губи историческите и природни предимства, но почти напълно се обезличава, се казва още в научния доклад.

Заместник-председател на Междуведомствената работна група ще е зам.-министърът на икономиката Галина Тошева. Членове ще бъдат представители на отделните министерства и на Българска академия на науките.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #21

    и дребната работа да сме некадърни да си свършим, ама си падаме по грандиозните проекти. Важно е лапкане покрай тях да има, крайния резултат ще го плащат будалите, дето ни дават власт, а покрай тях и другите.

  2. анонимен
    #20

    Господа,Това е лудост. Изумен съм, че въобще някой в наше време мисли за такъв род проекти. Отдавна човечеството се е отказало от строитлство на големи хидротехнически съоръжения в ниските части на реката. Има хиляди, хиляди проблеми които те раждат - затлачването (колко пясък ще се събере в чашата на язовира), повишаването на подпочвените води (цяла Северна България ще има този проблем), активизиране на свлачищата, спиране на миграцията на рибата (никаква есетрова риба не може да премине през стената), понижаване на кислорода във водата на реката, развите на водрасли в застоялата вода на язовира, промяна на нивото на реката след стената и хиляди, хиляди други....

  3. Пешо
    #19

    нищо не разбираш от хидросъоръжения....искаш атомна централка, а гиди крадливо комуноидче

  4. Луцифер
    #18

    Е, след като построихме мостовете при Видин и Свищов ,дойде ред и на гигантски хидро съоръжения. Господа, мислете мащабно и позитивно, а като му дойде времето ще ви оправим заплатите, парното, инфлацията и други разни дребулии...

  5. екологио
    #17

    Абе тия комунисти няма ли да се пръждосат на майките си в ония работи бе? Съсипаха държавата

  6. Сталин
    #16

    Ах нещастни костоовистчета, май отдавна само свирки правите, аааааа? Обърнаха ли ви се вече джуките? Ощееее, ощееее!!! Докато засмучете чаршафа. Пет минути почивка и пак почвате. А почивка ли казах? Глупости. Навеждай се!!!!!

  7. Ал
    #15

    Хидрокомплекса погрешно се нарича Никопол - Турну Мъгулере. Точното място е Белене - Чуара.

  8. Гор
    #14

    вижте тези хитруши/комуняги/на къде обръщат общественото внимание.От всякъде фондавете към Бг от Европа са орязани те започнаха да хващат умрелите риби за показност/че корупцията се управлява уж/ и щяли наште комунета да рестартират един обречен проект.Ако този проект можеше да се осъществи много отдавна мегаломанците на бай ти Тодор щяха да се блъскат да го правят

  9. Ленин
    #13

    Арбе братле Сталинчо що не се наведеш с човчицата да си засмучиш оная си работа ако я имашл.Дойде време акъл дй даваш,я се изпокрий кирливо мутро скапана

  10. aahasfer
    #12

    Нещастен комуноид с оВча путка вместо уста!Мисли къде ще се криеш ти и себеподобните червени кретени след някой и друг месец,а не как да бастисваш реката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.