Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рестарт на ІІІ и ІV блок – справедливост или предизборен блъф

58 коментара
Рестарт на ІІІ и ІV блок – справедливост или предизборен блъф
Дали повторното пускане на спрените трети и четвърти реактор на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде победа на справедливостта или е просто политически блъф в навечерието на парламентарните избори в България, анализира Ройтерс в неделя.

За инженерите, които се грижат за поддръжката на един от закритите два реактора, това ще бъде победа на справедливостта.

Според наблюдатели и някои български полици от опозицията, и дори според партията на бившия премиер Симеон Сакскобургготски НДСВ, това е просто блъф и рискована игра, пише изданието.

Опозиционните партии и десноцентристката НДСВ, смятат, че действителната цел, която се крие зад искането на оглавяваното от социалистите правителство за подновяване на дейността на закритите блокове, е да се отклони вниманието от наболелите проблеми, като корупцията и безработицата, които носи със себе си глобалната икономическа криза, посочва в анализа си агенцията.

Според наблюдатели и политолози искането за отваряне на двата реактора е стратегия за съживяване на намаляващата обществена подкрепа в навечерието на изборите чрез експлоатиране на тема, към която българския народ е чувствителен.

Допитванията на общественото мнение в България показват, че над 70 процента от българите искат оставката на кабинета. От друга страна също толкова смятат АЕЦ "Козлодуй" за символ на националната гордост.

Социалистическото правителство твърди, че двата закрити реактора са били несправедливо обявени за опасни и призовава Брюксел да компенсира България за щетите, нанесени ѝ от руско-украинския газов спор и от икономическата криза, като разреши рестартирането на редакторите.

Според анализатори и политици от опозицията, икономическите подбуди нямат нищо общо с истинските мотиви на правителството. В анализа се цитира политолога Иван Кръстев, според когото, това е опит да се мобилизира електоратът и да се отприщи не ядрена, а политическа енергия.

Не само български ядрени реактори са били затворени, като условие за членството в ЕС. Подобно условие беше отправено и към Литва и към Словакия. В разгара на газовата криза от началото на тази година Словакия обяви, че ще рестартира ядрения си реактор, който закри в навечерието на Нова година. Тя се отказа от плана си, когато Брюксел предупреди, че може да започне юридически действия срещу нея, припомня Ройтерс.

Според агенцията, ако България упорства с искането си да рестартира реакторите си, това може да навреди на отношенията ѝ с ЕС. Те и без това поохладняха миналата година, когато Брюксел замрази милиони евро помощи за страната. Сега ако България настоява за отварянето на редакторите си, тя ще даде лош пример, смята Щефан Вертшулте от консултантската фирма Аксенчър.

"Човек не може да използва една криза, за да променя посоката си всеки ден", казва експертът пред агенцията. "Така например Германия би могла да каже: "Забравете за емисиите на въглероден двуокис" и после да отвори отново старите си въгледобивни предприятия", допълва специалистът. "Това ще доведе до хаос", предупреждава той.

Анализатори смятат, че вместо да настоява за отварянето на двата реактора, България трябва да се справи с корените на проблема си - голямата си зависимост от руската енергетика. Ройтерс припомня ефекта за българската промишленост

имаше руско-украинската газова криза, която доведе до прекратяване за две седмици на доставките на руски природен газ за България през Украйна.

Затварянето на двата ядрени реактора коства на България загуби от 350 милиона евро през последните 2 години, много повече от 270-те милиона, обещани от ЕС като компенсации, пише още в анализа.

Статията припомня, че закриването на реакторите е задълбочило енергийния дефицит в Западните Балкани, които зависеха от България и това е друг аргумент, който използва София в подкрепа на искането за рестартирането на редакторите.

Освен това според учени двата реактора могат да работят безопасно още осем или девет години и че те погрешно са били свързвани с реактора в Чернобил, пише още Ройтерс и добавя, че спрените блокове се поддържат в добра форма от 2007 г. насам и могат да бъдат рестартирани за 30 дни.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мортус
    #60

    комбинация

  2. Недоумяващ
    #59

    Защо никой досега не си направи труда да обясни ЗАЩО България трябваше да затвори реакторите?! А истината е, че те не отговарят на европейските изисквания за безопасност от конструктивни съображения. Никакви допълнителни системи не могат да компенсират този недостатък на технологията от края на 60-те. Просто реакторът няма втори защитен корпус и такъв не може да бъде изграден допълнително. По сегашните норми тези реактори не са безопасни. И след като България се е съгласила да ги спре (за да може

  3. АБФК
    #58

    Може и да си прав, може и да не си прав!?Но представи си, че БГ стане енергиен център на Балканите с работещи 6 реактора в Козлодую, и 2 нови в Белене?БГ ще произвежда ток в огромни количества, и нашите съседи веднъж-завинаги щяха да си отдъхнат, и да се надпреварват да го купуват на монополно високи цени.И всички ние щяхме да имаме само 3 проблема:1. до каква температура е най-добре да се охлади грозданката;2. С овче или краве сирене да наръсим шопската;3. На каква дебелина да нарежем пъстърмата

  4. мислещ
    #57

    прав сте - необходимо е някой като вас, който има познания в об;астта, да опише и публикува, но така, че да достигне до непосветените

  5. Коко циганина
    #56

    И да ги отворим - все тая.Ще спечелят само фирмите на Ковачки от по големия износ.Но никои от управляващите не вярва в такава възможност.А колкото като тема за разговор става - сега отново ще се включат БКП йци и костоваци за да поспорят кой и защо и дали ги е затворил правилно и никой няма да спомене за Д.Попов -май той първи подписа и взе някакви пари от ЕС

  6. москвич 408 и
    #55

    да живее ссср

  7. Spartak
    #54

    Spored men tozi vapros e prikliuchen. Nito EU shte promeni mnenieto si, nito nebulgarskite politizi imat volia, kompetentnost i interesi da startirat otnovo reaktorite. Vaprosat e kakva e nashata energiina strategia izobshto. Ako e da se stroiat novi at.tzentrali - dobre, tova v momenta e i svetovnata tendenzia. No otnovo vijdam u nashite nebulgarski politizi zaigravane s nazionalnite ni interesi - hvanaha se s nai-bezotgovorniat partnior na tozi sviat - Rusia i razbira se proektat vednaga zabuksuva, oshte predi da e zapochnal.

  8. ELENA
    #53

    NE SE LI USESTASH, CHE STAVASH MESHEN? BOGE BOGE, TIA V BALGARIA SA NAISTINA LUDI DA SI MISLIAT, CHE AEZA STE IM POMOGNE DA ZABOGATEIAT. A I SIRENETO TI NE E ISTINSKO. ZALEIGO S VRIALA VODA I AKO STANE NA KASHA, ZNACHI E FALSHIVO I REAKTORITE TI SA SASTO FALSHIVI, ZASTOTO SA ISTINSKI RUSKI.

  9. мортус
    #52

    ей заради цървули като теб изостанахме с 1 век

  10. читател
    #51

    ja idi v Evropa i vig na kolko svetlinni godini giveiat evropeizite ot nas balgarite ot kenefa, deto se topliat na kotloni. Pone 100 godini sa predi vas v razvitieto si, no ne s ruska tehnika, koiato ne e tehnika a viz.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.