Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рецептата на Борисов за контрабандата на горива: До човека – камера!

Премиерът си спомни как като млад е гонил контрабандисти в морето

18 коментара
Рецептата на Борисов за контрабандата на горива: До човека – камера!

Тотално видеонаблюдение по "пътя на горивата" от идването им на пристанището, през данъчния склад до доставката за крайния потребител. Така изглежда стратегията на премиера Бойко Борисов за борба с контрабандата.

"До човека – камера, само това решава докрай въпроса".

Така министър-председателят обясни визията си в петък в ГДБОП, където присъства на представяне на новата система за видеонаблюдение, която следи горивата.

Модерно е, но не е готово

В момента системата може да следи танкерите с гориво, обясни говорителят на Националната агенция за приходите (НАП) Росен Бъчваров. Информацията се изпраща в междуведомствения център на ГДБОП, където се гледа съвместно с митниците, ДАНС, данъчни и гранична полиция. Той бе създаден през 2015 г. с главна цел борба с контрабандата. В петък Борисов призна, че в работата на структурата има пропуски и липсва стиковка между институциите.

"Изградихме контрабандния център, където е цялата информация - агенти, шпиони, досиета и дела са на едно място. Хубаво е политиците да си мерят приказките. Вчера чух пак обратните тези - защо да показваме на българските граждани пътя на горивата. Ще покажем пътя на горивата от танкера до бензиностанцията, какъв е пътят, как се контролира и какви мерки сме взели за превенция. След това да се дадат препоръки, а ако някъде има празнота - да се надгради", каза премиерът.

Системата все още не е напълно готова, разбра се от думите на шефа на митниците Георги Костов. Все още не са инсталирани камери на всички измервателни устройства в данъчните складове. "Това предстои да се надгради, всеки един продукт трябва да се оборудва с видеокамери, така ще елиминираме субективния фактор", обясни той.

Въпреки че системата все още не е завършена, шефът на парламентарната комисия за борба с контрабандата Емил Димитров-Ревизоро я определи като голям успех.

"Това, което с вас сме си говорили преди 18 години, сега е факт. Сега виждаме едни кораби, после ще видим и уредите, които разтоварват. Знам колко ви е трудно, едва в третия мандат намерихте сили да го направихте", обърна се той към Борисов.

Ревизоро бе вносител и силен поддръжник на написания с помощта на Българската петролна и газова асоциация, председателствана от генералния директор на "Лукойл България" Валентин Златев, специален закон за горивата, чиято формална цел бе тъкмо борба с контрабандата. Срещу нормативния акт обаче започнаха протести на малките бензиностанции с аргумента, че новият закон облагодетелства едрите играчи в сектора. Ревизоро директно бе обвинен в лобизъм от колегата си "патриот" Валери Симеонов, но въпреки това нормативният акт бе гласуван в парламента с подкрепата на ГЕРБ. Наскоро ключовата наредба, от която зависи прилагането на закона, бе отложена до 1 юли по искане на част от бизнеса.

А помниш ли?

Премиерът пък си спомни как като млад е гонил контрабандисти на кораб. И с успокоение констатира, че заради днешните по-модерни системи това няма как да стане.

"Помниш ли, гонехме един кораб и те хвърляха контейнерите в морето. Бехме млади тогава. Сега това не може да се случи с всичко, което сме направили като контрол на морето и на Дунава", заяви премиерът.

По думите му в момента държавата разполага с цяла армия, която може да следи и хваща контрабандистите. Дунав се наблюдава с 14 бързи катера, а Черно море – с 12.

"Мигновено могат да отидат, да настигнат, както направихме с либийския кораб, да задържат и да го приебрат", обясни Борисов.

Премиерът обеща, че държавата ще увеличи наблюдението и върху частните фирми. Службите вече имали съгласието на дружествата да монтират камери в складовете им.

"Ако те не разрешат на частната територия да сложим физически електронен контрол, ако трябва, ще им качим дронове горе и ще ги снимаме с дронове, но ще го докараме докрай. Надяваме се, че и те искат да не им се месят имената в сив или черен сектор", заяви Борисов.

До 2015 г. хазната губеше над 1 млрд. лв. годишно от контрабанда на горива

През 2015 г. Министерството на финансите публикува свой анализ, според който държавата губи между 1.1 млрд. лв. и 1.2 млрд. лв. от укриване на данъци върху доставките и продажбите на течни горива.

Анализът бе в отговор на недоволството на земеделците срещу въведеното тогава изискване ведомствените бензиностанции да се свържат с данъчната агенция, а съдовете, в които се съхранява горивото, да бъдат снабдени с нивомерни системи. Оказа се, че при около 3000 действащи бензиностанции на територията на страната действат към 30 000 обекта за зареждане с горива, част от които - ведомствени бензиностанции, а друга част - мобилни обекти.

Впоследствие, ведомствените бензиностанции трябваше да сложат нивомери и към ден днешен има около 800 ведомствени бензиностанции с измервателни уреди. Едрият петролен бизнес обаче продължи да се оплаква, че изискванията към мобилните обекти за зареждане са твърде занижени и през тях изтичат милиони от хазната. Причината е, че земеделците и промишлените предприятия си изволюваха изключение от изискването за нивомери. Специални облекчения за тях има и в новия закон на Ревизоро за горивата.

В петък НАП се похвали, че данъчните приходи са се увеличили с близо 50% от 2014 г. насам, което е ръст с над 11 млрд. лв. При акцизите върху горивата увеличението на постъпленията тази година спрямо събраните през 2014 г. е 456 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NORAD
    #18

    а в камерата? ноф лаф "снишава се като бистришки тигър в каруца"...

  2. 1107a
    #17

    До Дядо Петър: Ма не може да се сложи камера на Росенец, защото руските другари ще си помислят, че им нямаме доверие и ще се обидят! Просто трябва да вярвате, че годишно се изнасят милиони тонове от там и съответно акцизи за тях не се дължат! Дори самият златев го заявява! И на него ли да не вярваме?!?

  3. Бойчето пребори контрабандата без един заловен, камо ли осъден. Същото ще направи и с корупцията. Магьосник е Винету от Банкя. На всеки гласувал за мутро-милиционерската диктатура 10% ръст на заплатата. Пред вас са блеснали житата... Вервайте му!

  4. Дядо ми Петър
    #15

    Да не забравите да сложите камера и в Росенец. Макар че е важно не какво показва камерата, а КОЙ Я ГЛЕДА.

  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #14
  6. PETER
    #13

    Управляващите ни мутромаймуни ептен ни взеха за канарчета: Пеевски пише закон за собствеността върху медиите, а кръстникът на баш петролния магнат Валентин Златев надзирава контрабандата с горивата.

  7. т€еритория на Мики Маус
    #12

    Само така!

  8. gadev41
    #11

    Кой по добре от Него ще знае за контрабандата, като първоначално натрупване на капитала

  9. ПИЧ
    #10

    Системата ще следи горивата, ако...са декларирани като горива! Ако декларираш, че внасяш бистра уралска вода - никва система не те лови, нали?

  10. velko
    #9

    За горивата - ДА.А за парите,как те се изразходват и къде се "губят" ???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.