Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рецесията в еврозоната: назрява прелом

6 коментара
Рецесията в еврозоната: назрява прелом

За успешна борба с дълговата криза страните от Европейския съюз спешно се нуждаят от икономически растеж. Как обаче ще бъде създаден той?

Официалните данни за икономическото развитие на страните от еврозоната ще бъдат изготвени едва към средата на август и най-вероятно ще бъдат не особено вдъхновяващи и дори разочароващи. Тогава обаче третото тримесечие вече ще бъде в разгара си, а съдейки по редица признаци, то може да стане предвестник на коренен прелом в проточилата се европейска рецесия.

Германската икономика се ускорява

Основните надежди в момента са свързани с Германия и Испания - първата и четвъртата по големина икономики в еврозоната. Положителни сигнали обаче идват дори от проблемни страни като Гърция и Португалия.

Експертите тази година единодушно отсъдиха ролята на икономически локомотив за целия ЕС на Германия. През първото тримесечие обаче тя не оправда надеждите - брутният вътрешен продукт (БВП) нарасна с минималните 0,1 % спрямо предишното тримесечие. Темпът на износа също се забави, особено за страните от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), а необичайно дългата зима частично парализира строителния сектор, селското стопанство и вътрешния пазар.

Още през второто тримесечие обаче германският растеж се ускори, при това забележимо, съобщи на 10 юли германското министерство на икономиката в месечния си доклад. В него се посочва, че производството в преработвателната промишленост и строителния отрасъл значително са задминали показателите от първото тримесечие.

Документът отделя особено внимание на значението на индивидуалното потребление - благодарение на високата заетост, силното увеличаване на заплатите и умерения растеж на цените в момента германските граждани са оптимистично настроени. Това потвърждава и институтът за маркетингови изследвания GfK - месечният му индекс на потребителското доверие през юли нарасна до най-високото равнище от 2007 година.

Испания се подготви за растеж

Фактът, че за третото и четвъртото тримесечие германската икономика разчита най-вече на вътрешния пазар, най-накрая започва да дава импулсите, които всички очакват от нея от началото на годината. Германия обаче, разбира се, няма да успее сама да изтегли еврозоната от рецесията. Необходими са и други двигатели за растеж.

Франция и Италия, втората и третата по големина икономики в еврозоната, както изглежда през идните месеци няма да могат да претендират за тази роля. А Испания през последните седмици дава доста обнадеждаващи сигнали. "През третото тримесечие на 2013 година БВП отново ще нараства", прогнозира уверено ръководителят на испанската централна банка Луис Мария Линде пред парламента в края на юни.

Според Линде пикът на рецесията в Испания е бил в края на 2012 година и след този период темповете на свиване на испанската икономика неотклонно се забавят. Прогнозите обаче са едно, а фактите - съвсем друго.

Според данни, публикувани на 12 юли от европейската статистическа служба Евростат, обемът на промишленото производство в Испания през май е нараснал с 0,3 % спрямо април. Производството в машиностроенето и оборудването при това се е повишило за трети пореден месец. Така че първите забележими признаци на растеж са налице.

Добри новини от банковия сектор

Стабилизира се и конюнктурата в испанския банков сектор, за чието спасяване през 2012 година бяха определени 100 милиарда евро, но използвани - само 41,3 милиарда евро. Испанските банки вече нямат нужда от помощ извън тези средства, оповести на 10 юли Европейската комисия.

Това изявление остана незабелязано, но има знаков характер, тъй като свидетелства за изстиването на едно от основните огнища на испанската криза. Сам по себе си този факт все още не осигурява икономически растеж, но нормализирането на положението в банковия сектор дава надежда, че, идвайки на себе си, кредитните институции най-накрая ще започнат да предоставят изгодни кредити на бизнеса и потребителите. Засега в Испания ситуацията в това отношение е особено лоша, което бе отбелязано специално от Международния валутен фонд (МВФ) на 15 юли.

Стабилизация се забелязва и в банковия сектор на Гърция. Продажбата на две проблемни кредитни институции на 15 юли на практика приключи процеса на създаване на четири системообразуващи банки в страната. През последните седмици те бяха рекапитализирани чрез средства, дадени от ЕС и МВФ, и сега правителството ги призовава да започнат да кредитират бизнеса.

На тази тема бе посветена срещата на премиера Андонис Самарас с ръководителите на четирите банки, която се проведе на същия 15 юли.

Туризмът в Гърция, износът от Португалия

Властите, разбира се, не могат да наредят на банкерите да предоставят заеми на предприемачите още повече, шеста година продължава рецесия, която отдавна се превърна в депресия. Поне един ключов отрасъл на гръцката икономика обаче в момента е в подем и това е туризмът.

Всичко сочи, че туристическият сектор на Гърция ще приключи сезона с рекордни показатели. Наистина, това едва ли ще спре спада на икономиката още през третото тримесечие, но са заложени основите за растеж през 2014 година.

Основи за бъдещ растеж постепенно полага и Португалия, която през последните седмици привлече вниманието най-вече с избухналата правителствена криза. Поради тази причина на втори план останаха положителни новини като увеличаването на износа от март до май с 5,7 % спрямо същия период на миналата година (износът извън ЕС е нараснал с цели 12 %) и намаляването на дефицита по външнотърговския баланс с близо една трета.

Разбира се, посочените отделни факти още не са гаранция за края на рецесията и (още повече) - за решаване на кризата с безработицата, която е най-острият проблем в еврозоната. Все повече обаче стават предпоставките за коренен прелом и начало на последователен икономически подем.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Шансовете за траен растеж на Европа са нулеви. Производството отдавна се пренесе в Далечния изток. Иновациите се създават в САЩ. Германия е последната страна запазила част от реалната икономика. Печалби има, но бъдеще не. Не след дълго Европа ще съществува като музейна територия, препитаваща се от туризъм със своите музеи, дворци и катедрали. Европейците, които ще бъдат предимно от азиатски и африкански произход, ще работят в сферата на услугите, а висококвалифицираните специалисти ще са на другите континенти. Тогава и решенията ще бъдат взимани там. Европа само ще се съобразява и изпълнява.

  2. Анонимен
    #5

    Растеж ще има, и то голям, когато се разпадне еврозоната.

  3. Анонимен
    #4

    Докато великия експерт Орешарски не поеме икономиката на еврозоната в свои ръце растеж и подем в ЕС няма да има, но това може да стане едва след като споменатия експерт погребе българската икономика за чийто гроб усилено и неуморно копае от два месеца.

  4. Анонимен
    #3

    На кого ще разчитат? Пак на братския американски народ

  5. Анонимен
    #2

    "За успешна борба с дълговата криза страните от Европейския съюз спешно се нуждаят от икономически растеж." И още "Властите, разбира се, не могат да наредят на банкерите да предоставят заеми на предприемачите..." И двата цитата показват недвусмислено, че авторът е поредната банкстерска пoд_лoгa. За "дълговата криза" страните от ЕС могат да вземат пример от Унгария, да кажем. Докато не се премахне порочната практика на емитиране на национални (и наднационални) валути от частни банкови картели, които заемат валутата на държавата срещу лихва, кризите никога няма да престанат.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.