Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властта продължава със стрелба на халос за вносния боклук

И Ревизоро даде своя принос със спорно нареждане към екоинспекциите

3 коментара
Властта продължава със стрелба на халос за вносния боклук

Анонсираната от премиера Бойко Борисов преди ден забрана върху вноса на отпадъци предизвика хаотични и противоречиви действия и коментари от страна на представителите на властта. В същото време рециклиращата индустрия очаквано изрази недоволството си от готвената мярка и предупреди, че евентуален мораториум ще наруши европейски и международни правила за този тип бизнес.

Председателят на парламентарната екокомисия Ивелина Василева обясни, че ще обмисля забраната да е едногодишна, до приключването на сега разпоредените повсеместни прокурорски проверки на всички случаи със съмнителен внос на боклук. От думите ѝ стана ясно,че тепърва ще се проучва правната страна на въпроса и ще се водят разговори с Европейската комисия. Назначеният само преди ден нов екоминистър Емил Димитров-Ревизоро пък каза при посещение в Перник, че "сериозно обмислям дали да не препоръчам на регионалните екоинспекции да не се въздържат от издаване на нови разрешителни, докато не приемем новия механизъм".

Екоинспекциите излязоха виновни

Ревизоро каза, че в момента екоинспекциите сами издавали разрешителните за отпадъците и сами се контролирали, министърът нямал влияние, но после него го търсели като отговорен.

"Не мога да им забраня, но пък съм им работодател", каза Димитров, докато прокуратурата продължи да бълва съобщения за нови и нови количества "арестуван" съмнителен боклук.

 "Стига се до невярна и подвеждаща информация към ръководството на МОСВ. Затова е необходима нова форма на контрол, за която настоява премиерът", каза Димитров.

Той съобщи още, че вече била създадена междуведомствена група за търсене на тази нова ефективна форма на контрол. За вноса на отпадъци той каза: "Нямам нищо против да влизат, но нямаме гаранцията, че това, което влиза, е това, което е по документи".

"От чужбина казват, че всичко е прекрасно, но се оказва при проверка, че не е", обясни той. По думите му разрешителните за внос на отпадъци са вменени на регионалните екоинспекции.

Според закона за управление на отпадъците екоинспекциите дават разрешителните за площадките за съхранение на отпадъците и при тях пристигат нотификациите за вноса на отпадъци, но вносът им от европийски страни не е на разрешителен режим.

Всичко зависи от премиера

През цялото време след срещата си с кмета на Перник, заради водната криза в града, на която обаче бе засегната и темата с боклуците, Ревизоро обясняваше как всичко накрая ще се реши единствено от премиера.

Въпреки няколкото журналистически въпроса, той така и не коментира изпратеното до него писмо от рециклиращата индустрия с предупреждение, че готвеният мораториум застрашава много преработващи предприятия от липса на суровини и че нарушава международните правила. През цялото време повтаряше, че не може едни да искат едно, други – друго. "Ето, спираме тока, за да има вода", каза той.

Преди това председателят на парламентарната екокомисия Ивелина Василева, която бе министър на околната среда в предишния кабинет на ГЕРБ, коментира пред БНТ, че се обмисля забраната за вноса на отпадъци да е едногодишна. От думите ѝ стана ясно, че все още се проучва какви мерки да се вземат, така че да не се нарушат европейските разпоредби, но също така и че правителството продължава да не се замисля над последващия ефект за индустрията у нас, ако се забрани целият внос на  отпадъци, повечето от които се използват за превръщането им в суровина и отиват за нуждите на български предприятия.

След дъжд качулка: Консултации в юристи и ЕК

Василева обясни, че щели да се проведат консултации с юристи и с Европейската комисия точно по въпроса за европейските и международните разпоредби и тогава да се прецени какво ще се предприеме.

Това със сигурност е нещо, което ще протече по-дълго време от поставения от Борисов срок – идната сряда.

Шефката на парламентарната екокомисия призна, че трябва да се подсилят контролните функции и административния капацитет на екоминистерството, от което напуснали много служители с експертиза.

По думите ѝ в в момента вървят усилени проверки по ТЕЦ-овете дали са инсталирали видеокамери, с които регионалните екоинспекции могат в реално време да следят какво гориво се подава в котлите на електроцентралите и дали то съответства на разрешителните.

"Мерките са взети, рамката е налице и е необходим контрол", заяви Василева пред БНТ.

Тя обясни, че планираният мораториум цели да осигури спокойствие до приключването на всички проверки на вноса на отпадъци. Такива предприе прокуратурата след като бяха открити отпадъци в разхвърляно състояние и в неясен произход на площадки в Плевен, Враца и ТЕЦ "Брикел".

Реално ако се въведе едногодишният мораториум върху вноса на отпадъци той ще съвпадне с приключването на мандата на правителството на ГЕРБ.

Бизнесът: Оставаме без суровини

Фирмите, занимаващи се с рециклиране на отпадъци, обаче предупредиха правителството, че въвеждане на забрана за внос на отпадъци, дори и да е временна, нарушава европейски и международни правила. Те настояват за спешна среща с представители на кабинета, за да се намери заедно балансирано решение за спиране на нерегламентираните практики в оползотворяването на отпадъците, но без да се пречи на легалния бизнес с редовни разрешителни и спазващ изискванията. В противен случай преработващите предприятия в страната няма да разполагат с достатъчно суровини.

Това посочват в писмо до екоминистъра Емил Димитров Българската стопанска камара, Българската асоциация по рециклиране, Асоциацията на рециклиращата индустрия и
Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба.

"С тревога следим зачестяващите случаи на нерегламентирано изгаряне на отпадъци и внос на такива с неизяснен произход, състав и направление за третиране и оползотворяване. Като национално представителна работодателска организация и представители на сектор, инвестирал значителни средства в инфраструктура, машини, съоръжения и технологии за преработка на отпадъци и тяхното превръщане в суровини, категорично се противопоставяме на лоши практики, които са удар по имиджа на рециклиращата индустрия, нанасят вреда на околната среда, човешкото здраве и кръговата икономика на България", посочва се в разпространеното писмо до новия екоминистър.

В него се акцентира на това, че кръговата икономика е приоритет на европейско ниво, а търсенето на суровини и енергийни ресурси се увеличава с нарастването на икономическия растеж. Организациите допълват, че основни ресурси не достигат в рамките на ЕС и европейските страни стават зависими от внос от други държави. Обръщат внимание и на това, че добивът и потреблението на суровини увеличава консумацията на енергия и емисиите на парникови газове, а повторното използване на ресурсите помага в осигуряването на  по-чиста околна среда.

Предприятията от рециклиращата и преработващата промишленост посочват, че осъществяват внос и износ на отпадъци с различни кодове, които са ценна суровина за българската и европейската индустрия.

Истинският контрол би бил достатъчен

"Макар да разбираме обществените притеснения от придобилите гласност случаи на нарушения, всяка крайна мярка, вкл. временна забрана (мораториум) на вноса на отпадъци може да остави рециклиращия сектор без необходимите суровини. Това би причинило сериозни вреди на преработвателната промишленост с всички неблагоприятни социални последици", пише в писмото до Емил Димитров-Ревизоро.

Според рециклирания бизнес подобреният контрол върху спазването на разпоредбите за вноса и изгарянето на отпадъци ще е достатъчно, за да се защитят човешкото здраве и околната среда и не е необходимо да се вземат такива драстични мерки като мораториум.

При въвеждането на забрана ще бъде блокирана дейността на преработвателите на отпадъци от текстил, пластмаси, хартия, метали за металургията и ред други потоци и сектори, смятат четирите организации.

От асоциацията за рециклиране на стари дрехи посочват, че обявяването на подобен мораториум може да остави без работа близо 5000 души. "Няколкостотин фирми биха фалирали в рамките на 2-3 седмици, поради липса на суровина за производството им", отбелязват от организацията. Тя допълва, че над 70% от внасяния и сортиран от нейните членове текстилен отпадък е годен за повторна употреба. Асоциацията призовава за оценка на риска то въвеждането на забраната за внос на отпадъци.

В писмото на четирите организации се отбелязва още, че общата забрана на внос на отпадъци от други държави-членки на Европейския съюз би била и в нарушение на правилата на единния пазар и свободното движение на стоки в Общността. Тя ще наруши не само еврорегламента за трансграничен превоз на отпадъци, но и Базелската конвенция, по която България е страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SvetoslavPP
    #3

    Не са проблем италианските, а българските боклуци. Вече трети месец институциите и медиите мълчат за разкритите от Офнюз далавери на Екопак https://m.offnews.bg/news/Razsledvane_68/Ekopak-e-poluchila-187-mln-lv-taksi-a-e-investirala-samo-17-mln-v_714913.html

  2. pere
    #2

    Евродържава с внос на евробоклуци

  3. Лизи Гугуткова
    #1

    У НАС ГЛАВНО СЕ ИЗГАРЯ НЕСОРТИРАН БОКЛУК! "Рециклирането (още сметопреработване) е процес, при който отпадъците се преработват така, че да се произведе суровина, която да бъде използвана за производство на нови продукти. Процесът на рециклиране допринася за спестяване на необработените суровини, от една страна и намаляване на количествата отпадъци и замърсяване на околната среда, от друга и поради това технологиите за рециклиране са важни както във финансов, така и в екологичен аспект."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.