Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

РевиЗоро планира революция в митниците

0 коментара

Това, което планирам като реформа ,е равносилно на революция в системата на митниците, каза в интервю за БТА новият директор на Агенция "Митници" към Министерството на финансите Емил Димитров. Първите резултати от дейността на новото ръководство трябва да се почувстват до два месеца.

Още днес Димитров е започнал реализирането на идеята си за одит на митническата администрация, като се е срещнал с председателя на Института за дипломирани експерт-счетоводители Стоян Дурин. Целта е три независими и разделени една от друга институции - Агенцията за държавен финансов контрол, Сметната палата и ИДЕС, да проверят какво се е случвало в митническата администрация първоначално за едно година назад.

Те трябва да дадат задължителни указания какво трябва да се направи, за да бъде по-функционална митническата администрация. След това ще бъде изготвена програма за най-неотложните действия и мерки през следващите месеци.

Според Емил Димитров основните неща, които трябва да се променят в митниците, са свързани с въвеждането на компютърната система и с достойно заплащане на митническите служители, които да защитават държавата, а не да работят за себе си. Всички новости по отношение на евроинтеграцията трябва да бъдат приложени, а България да стане първа и последна граница на Европейския съюз, която да се ползва с доверието на западните администрации.

От 1992 г. в България има пари за митническа компютърна система, а тя и до днес не работи, като предвиденият краен срок да започне работа е 2007 г. , каза Димитров. "Трудно ми е да чакам чак толкова", допълни той. Предстои много скоро да се проведе международен търг, в рамките на закона, съгласуване с министъра на финансите и застъпничество на международните фирми, които се занимават с подобна дейност и до 2002 г. системата вече трябва да работи, като се ползва наличната база, каза Димитров.

Системата трябва да бъде свързана с данъчната информационна система, с фирмените отделения на съда, с част от полицейските масиви, с утежненията, които има с имуществата на гражданите - запори, забрани, с Националния статистически институт, с Агенцията "Бюро за финансовото разузнаване", с всички министерства и всички институции, които имат досег с митницата, включително неправителственият сектор и представители на широкия гилдиен интерес - месопреработватели, зърнопроизводители, Българската стопанска камара и други.

Според Емил Димитров митниците не са бариери, сгради, стоки и тарифи. Митниците са хора и взаимоотношенията между тях. "Трудно е да намериш подходящите хора, да им дадеш хоризонт и възможност да се изявят и да си сигурен че те ще бъдат лоялни към институциите".

На въпрос очаква ли съпротива и откъде Димитров отговори, че вижда опасен и доста богат противник в хората, които са облагодетелствани от контрабандата - става въпрос за групировки, за пране на пари, за финансиране на сенчеста икономика, за застъпничество на широки партийни, икономически и криминални интереси.

Сред предвижданите от новия директор промени е и създаването на собствена приходно-разходна сметка с цел обучаване на служителите. Трябва да има по-голяма оперативна самостоятелност и хората, разкрили контрабанда за милиони и предотвратили причиняване на вреда в особено големи размери да бъдат достойно наградени, докато сега максималната награда е три минимални работни заплати, каза той.

Още в първия си работен ден днес Емил Димитров е получил сигнал, че в помещение, в което не е редно да се съхранява счетоводна документация, се съхранява документация за обработка на товари и тя не се намира в архива. От нея са вадени копия, които са подвързвани и сложени в кашони, подготвени "за нещо си". Това го е накарало лично да отиде и да прибере документацията. Случаят ще се анализира.

"Смятам, че архивът на съответната митница трябва да е един, а не няколко. Ако някой реши да претърсва документи и да ги анализира, хубаво е аз да знам за какво му е трябвало", каза той.

Днес трябва да бъде разписан и проектобюджетът за 2002 г. Емил Димитров вече се е срещнал с част от досегашното ръководство на агенцията и е поискал оставките на заместник-директорите. Досегашният директор Захари Захариев си е подал оставката вчера. "Хората, които не се ползват от моето доверие, ще бъдат помолени да си подадат оставките", уточни Димитров.

Според него заловените пари и наркотици от общия трафик е капка в морето, но в това има и превенция.

Според Димитров във въвеждането на ротационен принцип по митническите пунктове има база, която не трябва да бъде разрушена, а трябва да се развива. "Всякакви действия, които прекъсват вътрешни връзки между митничари и хора, извършващи контрабанда, са полезни, защото след една нарушена връзка са нужни месеци тя да се създаде отново", каза Димитров.

По думите му обаче не трябва човек от митница на аерогара да се изпраща на пристанище или на гранична митница, защото той вече се е специализирал в дадена област и трябва да се използва максимално в нея. Част от новите мерки за борба с корупцията предвиждат още внезапни екипи, инспекторат, засилване на последващия контрол, канализиране на потоците на рисковите стоки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.