Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Революционен реактор на бързи неутрони е пуснат в промишлена експлоатация в Русия

15 коментара
Революционен реактор на бързи неутрони е пуснат в промишлена експлоатация в Русия

Реактор на бързи неутрони в руската Белоярска АЕЦ, чийто топлоносител е течен натрий и в който може да се изгарят високорадиоактивни отпадъци за производството на електроенергия, бе предаден в промишлена експлоатация на 1 ноември, съобщиха от руския концерн "Росенергоатом".

С топлинна мощност от 2100 МВ, електрическа – 880 МВ, и срок на експлоатация от 40 години, това е най-мощният в света реактор на бързи неутрони.

Преди да получи разрешение за пускането в промишлена експлоатация реакторът е бил проверен от регулиращия органи "Ростехнадзор". Извършени са всички необходими инспекции и е издадено заключение за съответствието на въвеждания обект с проектната документация, техническия регламент и нормативно-правните актове, в това число и с изискването за енергийна ефективност.

Блокът БН-800 започна да произвежда електроенергия на 10 декември 2015 г., а през 2016 г. се провеждаше постепенно усвояване на мощността на етапи енергийно стартиране, а после на етапи опитно-промишлена експлоатация. През това време са провеждани проверки и тестове на оборудването и системите на различни нива на мощност в различни експлоатационни режими.

Тестовете приключиха през август 2016 г. с 15 денонощия комплексно изпробване на ниво 100% мощност, в рамките на което енергоблокът доказал, че може стабилно да издържа натоварване на номинална мощност в съответствие с проектните параметри без отклонения.

От стартирането си досега реакторът вече е произвел над 2.8 милиарда киловатчаса.

Според специалистите, енергоблоковете с реактори на бързи неутрони имат големи преимущества за развитието на ядрената енергетика. С тяхна помощ може съществено да се разшири горивната база на ядрената енергетика и да се намали обемът на радиоактивните отпадъци, чрез реализирането на затворен ядрен горивен цикъл.

Определяни са като "реактори на бъдещето“, защото от една страна изгарят плутоний, което позволява усвояване на натрупаните вече и намаляване на бъдещите високоактивни радиокативни отпадъци, генерирани при преработката на отработено ураново ядрено гориво, както и от военния комплекс. От друга страна реакторите на бързи неутрони намаляват необходимостта от използване на свеж природен уран с до 30%. Повишава се ефективността на изгарянето и намалява количеството на ядреното гориво в обръщение до 100 пъти.

С пускането в промишлена експлоатация на Четвърти блок на Белоярската АЕЦ, която започва работа през 1964 г., Русия разполага с 35 работещи ядрени блока, като в това число не е включен Шести енергоблок на Нововоронежката АЕЦ, който се намира на етап опитно-промишлена експлоатация и предстои да бъде издаден в търговска експлоатация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #15

    абе, хора!, тва да не е бЭлЭнския "реактор", дето не са го произвели, ама гОцЭвците подписаха за непроизведен и сега го плащаме... ... ама по-добре да НЕ Е, щото тая поредна прАпАганднаЯ хряновина, освен да гръмне и да оцапа пейзажа - друго нЭма да можэ...

  2. Емил Станоев
    #14

    Като гледам всичките драскачи тук са специалисти в ядрените реактори ! , завършили най-вероятно средно за ядрени сеялки и трактори.!

  3. Дядо ми Петър
    #13

    А дано не гръмне скоро.

  4. Коментарът е изтрит в 22:59 на 2 ноември 2016 от автора.
    #12
  5. Илиев Пешо
    #11
  6. Kiril Kovatchev
    #10

    Тази технология беше зарязана от развитите държави като безперспективна преди 10-20 години. Ушанките отново се заемат с предварително обречена кауза, да доказват че всички са грешни а те са прави.

  7. Milenca
    #9
  8. Илиев Пешо
    #8

    Има търсачки, има информация за реактора, за другите реактори с бързи неутрони, ма кой да чете. Има информация защо е построен този реактор (по изпълнение на един договор за унищожение на ....) , и пак - кой да чете. А ръсене на глупости тип №4 е пример за `айде да тролваме`.

  9. Знайко
    #7

    Интересно е да се попитат специалистите защо САЩ спря последния си реактор на бързи неутрони през 1996 г., Франция - през 2010 г., а Япония - също през 2010 г.

  10. Ген. Иван Колев
    #6

    Революционен значи, че е модел 1917 година ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.