Революционна промяна във Формула 1

5 коментара

От тази година шампион във Формула 1 ща става пилотът спечелил най-много победи в стартовете през сезона. Това реши на свое заседание в Париж Световният съвет на Международната автомобилна федерация (ФИА).

Досега шампионът се определяше от класирането по точки, като за първо място се дават 10 точки, за второ – 8, за трето – 6, за четвърто -5 и така нататък до 1 точка за 8-мо място.

Точковата система се запазва, но за шампионската титла спечелените точки ще имат значение единствено, когато двама или повече пилоти завършат сезона с равен брой победи.

Местата в крайното класиране след второто ще се определят както досега – според броя на спечелените точки. Както досега остава и отборното класиране при конструкторите.

Ако новите правила бяха в сила миналата година, шампион във Формула 1 щеше да бъде бразилецът от отбора на Ферари Фелипе Маса, а не британецът Макларън- Мерцедес Луис Хамилтън. През миналия сезон Маса спечели 6 състезания, а Хамилтън – 5.

Ръководното тяло на федерацията е отклонило предложението на Асоциацията на отборите във Формула 1 за корекция на точковата система с по-голяма разлика между първите две места – 12-9-7-5-4-3-2-1 точка за класиралите се от първо до осмо място.

В края на последния сезон желание за промяна в системата на класиране изрази шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун. Неговата идея беше първите трима във всеки старт да получават медали – златен, сребърен и бронзов – и шампион да става носителят на най-много златни отличия. Системата с медалите бе отхвърлена от федерацията, но и така решението удовлетворява искането на Екълстоун.

Той приветства промяната и каза, че тя ще стимулира състезателите да се борят за победата във всеки старт.

От друга страна обаче новата система може да доведе до определяне на шампиона много преди края на сезона. Досега действащата точкова система бе въведена през 2003-та година донякъде, за да направи шампионата по-интересен и да остави отговора на въпроса за шампиона отворен, колкото се може по-дълго, във времената, когато Михаел Шумахер и Ферари доминираха в този спорт.