Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Революцията на газовия пазар и как ще си изиграем картите

Премиерът се оплаква, че плащаме най-високата цена за руски газ, но няма как да я получим, ако не я поискаме

16 коментара
Революцията на газовия пазар и как ще си изиграем картите

Покрай военните сводки в Украйна се прокраднаха няколко новини, които маркират радикални промени на газовия пазар в Централна и Източна Европа. Ако не бяха прекъсванията в снабдяването с газ, намалените доставки на "Газпром" и агресивността на Кремъл, търсенето на незабавни решения по диверисфикацията и укрепването на енергийната сигурност вероятно щяха да отнемат години. Сега се случи буквално за пет месеца.

У нас доминират новините за "Турски поток" и газови хъбове.

Залисани в претенции и търсене на ново гранд продължение на гранд схемите на енергийния шлем като, че ли пропускаме практичното и достъпното – или с други думи възможността да си изиграем правилно картите.

Първо, за първи път в региона се появиха свободни количества природен газ, които се търгуват на спотов пазар. Не от "Газпром", а от нови играчи. Процесът още не е достигнал до нас. Засега. Количествата не са огромни, т.е. недостатъчни са, за да заменят напълно спиране на доставките на газ от Русия, но достатъчни, за да осигурят равнище на маневреност в преговорите с "Газпром". За страни с малка консумация като България те са достатъчни.

Второ, "Газпром" постепенно осъзнава, че пазарът се изплъзва от неговия контрол и преминава в ръцете на потребителите и най-вече на трейдърите. Не българските и на ЕК възражения наклониха везните в полза на решението на "Газпром" да пренасочи газовите си амбиции от Южен към "Турски поток", а осъзнаването на факта, че Украйна успя да реши газовото си уравнение през зимата при рекордно ниско потребление и внос на руски природен газ. Подобна диверсфикиция осъществиха Полша, Словакия, Чехия. Още през 2015 година "Газпром" ще бъде принуден да премине към ползване и на спот референтна цена и в Централна и Източна Европа. В региона за целта се ползват няколко виртуални търговски точки.

Трето, цената на природния газ още от 1 април трябва да падне под 300 долара за 1000 кубически метра в повечето страни. Засега "Газпром" предлага на по-големите си клиенти 325 долара.

През есента, когато по традиция се договорят годишните количества и цени, за първи път от много години, "Булгаргаз" не поиска ревизия на цената във връзка с несъответствие с пазарните реалии.

Премиерът се оплаква, че плащаме най-високата цена, но няма как да я получим, ако не я поискаме и не сме готови да я защитим.

Колкото и странно да звучи - шансовете ни вместо да намалят се увеличиха. Особено във връзка с интеграцията на свободните капацитети на преносната и транзитна мрежа, газохранилищата, интерконекторите, шансовете за активизиране на проучването и добива в дълбоководието и на сушата и, разбира се, вносът от нови източници.

Помислете дали и доколко сме обречени да купуваме руски газ от Турция, както показно се вайкат нашенци. Защо трябва да плащаме за амбициите на Путин и Милер и да внасяме от юг руски газ с интегрирана висока преносна такса, която да покрие разходите на скъпоструваща транзитна инфраструктура в Русия, през Черно море и в Турция, когато просто можем да купим същия природен газ от там, където сега го купуваме или в краен случай на руско-украинската граница, като ползваме радикално по-евтин транзит и надеждна инфраструктура в Украйна.

Ако "Булгаргаз" не го направи, други ще го направят – за българските и регионални потребители. Газовите потоци текат по пазарна логика, а не защото на един или друг политик му е хрумнало да наложи своето мнение.

Не е речено, че трябва да се сърдим на турските и гръцките партньори, ако се увличат по "Газпром" във внушенията, че някой някъде ще ни подмине. Солидарността все още не е силната страна на отношенията ни с партньорите, но напредък определено има. Достатъчно е да си държим съвместните опции, особено извън "Газпром", отворени и да не бързаме да реагираме на всяка дума на Алексей Милер. Особено на внушенията, че колчем се забавим и ще пропуснем "златна“ възможност да се включим към руските газови потоци през Турция.

Нито Гърция, нито Западните Балкани, нито още по-малко Италия могат да генерират сравнимо търсенето, което има Югоизточна и Централна Европа. Единственото, което трябва да направим, е да си направим домашното с интерконекторите, реверсивните капацитети, газохранилищата и управлението на свободните капацитети на преносната и транзитна мрежа.

Има шанс регионът да се диверсифицира реално – дори преди азерският газ да ни достигне или да започне добивът в Черно море.

*Публикуваме коментара от блога на Илиан Василев. Заглавието е на Mediapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Страхил Божикравов
    #16

    boby1945, за каква индустрия говориш?!? За мегаломанските комбинати за тежко машиностроене, които през целия си период на съществуване са били на държавни дотации?? Това ли ти е индустрията, дето я жалиш?!

  2. boby1945
    #15

    Ще ги изиграем картите, както ги изиграхме с приватизацията на инустрията преди 17-на години....

  3. Българофил
    #14

    Страхотна статия! Въпросът е защо ,,Булгаргаз" не е поискал ревизия на цената на газа във връзка с пазарните реалности когато му е било времето, през есента? Моето си обяснение е, че Тиквата по никакъв начин не иска да мъти водата на ,,Газпром" и продължава да плаче пред ЕС да разреши руския газ да стигне до Варна по спрялото вече трасе на ЮП. Защо ли?!..

  4. Константинов
    #13
  5. Константинов
    #12
  6. Иван Сусанин
    #11

    Пълна дилетантщина е тая статия - не се казва нищо за топлата зима; както намекват някои по-долу - писано във Вашингтон.
    Добре, че има трезвомислещи като Свети Тервел, иначе не
    си струва труда да отваря човек този сайт.
    Може да се добави към казаното от Свети Тервел:
    Руснаците развиваха у нас науките и изкуствата,
    и то на световно ниво, а индустрията - колкото можеха и
    те самите имаха.
    Построиха ни такава военна промишленост, която някои държави може само да си мечтаят, та и до ден-днешен

  7. НаскоКостов
    #10
  8. dimich
    #9

    до 7. "По времето на соца България беше най-облагодетелствения съюзник във СИВ и Варшавския договор, като славянска, православна и пишуща на кирилица, " Я пак. Бастун с тия евтини опорни точки не знам кой се опитвате да заблудите. Ти някога излизал ли си от тази държава ?? от кой сме били по добре тогава /облагодетелствани/ от Чехословакия ли , от Полша ли, от ГДР ли, от Югославия ли от кой ?? можехме само да мечтаем за стандарта и икономиката на тези страни и тогава бяхме 9та дупка на кавала / благодарение на братята/ и сега сме си пак там, благодарение на копейкаджиите в България.

  9. Константинов
    #8
  10. Свети Тервел
    #7

    До № 3:
    За газта и за свободата
    По времето на соца България беше най-облагодетелствения съюзник във СИВ и Варшавския договор, като славянска, православна и пишуща на кирилица, вдъхващо инстинктивно доверие у Москва. Сега е точно обратното, спрямо НАТО и ЕС. Беше се стигнало до парадокса, колонията да се субсидира от метрополията, поради което срещу чушки и домати (макар и хубави) се създаде индустрия за стотици сегашни милиарди долари, която освен това имаше и гарантиран пазар в СИВ и СССР. Всичко

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.