Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Резки скокове на тока заради свободния енергиен пазар

30 коментара
Резки скокове на тока заради свободния енергиен пазар

Пълната либерализация на енергийния пазар от догодина може да доведе до изключителни и резки скокове на цените, достигащи средноевропейски стойности. Това прогнозира пред БНР в сряда изпълнителният директор на Националната електрическа компания (НЕК) Мардик Папазян, който допълни, че такива цени едва ли битовите и стопанските потребители в България могат да понесат.

Върху цената на електроенергията в условията на освободен пазар ще влияят множество фактори, специфични за България, става ясно от думите на Папазян. Един от тях е износът на ток, с който в момента страната ни покрива 80 на сто от дефицита на Балканите. След извеждането на ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй” в края на 2006 г. заради договора за членството на България в Европейския съюз, НЕК ще експортира минимални количества електроенергия, основно за Македония по договор за изплащане на инвестиция в свързващ страните далекопровод, част от коридор № 8. В момента с приходите от износа на ток НЕК компенсира загубата, която формира на вътрешния пазар, продавайки на електроразпределителните дружества електроенергията на по-ниски цени от реалните, обясни Папазян.

От порядъка на 30 процента би трябвало да скочи цената на доставяния от НЕК ток заради липсата на приходи от износ за компенсиране на разликата в цените. Този ръст ще обезпечи експлоатационната дейност на компанията, обслужването на кредитите ѝ в размер на 420 млн. евро и реализирането на инвестиции за 200 млн. евро.

Отделно обаче заради спирането на двата реактора в АЕЦ “Козлодуй” ще скочи цената на произвежданата в атомната централа електроенергия. В момента дружеството продава на усреднена цена миксенергия от евтиния ток, добиван от ІІІ и ІV блок, и от по-скъпия – от V и VІ блок. 

Друг фактор, влияещ върху очакваното поскъпване на тока, е протичащият в момента процес на удовлетворяване на исканията на електроцентрали за по-високи продажни цени заради ръста на цените на първични енергоносители - въглища, природен газ, посочи шефът на НЕК.

Мардик Папазян отбеляза още, че в момента силно се разминават понятията за либерализация на енергийния пазар и сигурността на доставките на ток. “При пълно отваряне на пазара НЕК трудно може да бъде балансьор, осигуряващ надеждност на вътрешното електроснабдяване”, коментира той. Енергийният шеф смята, че до края на годината ще бъде намерен механизъм за освобождаване на пазара, без това да вреди на надеждността на електрозахранване на вътрешните консуматори.

Според Папазян обаче дългосрочните договори, които НЕК е сключила с чуждестранните инвеститори, работещи по проектите за рехабилитацията на ТЕЦ-овете “Марица Изток” 2 и 3 и за строежа на нови мощности в ТЕЦ “Марица Изток 1” стесняват сериозно обхвата на либерализирания пазар.

По разчети на НЕК централите, които имат и ще имат дългосрочни договори за изкупуване на електрическата енергия по непазарни цени с държавната компания, заемат не по-малко от 50 процента от произвежданата електроенергия в страната. Затова е много съществена функцията на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране на бъдещия пазар, където ще има консуматори, купуващи ток по регулирани цени, и потребители на свободния пазар, отбеляза още Папазян.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Случаен
    #33

    Ако някой все още следи тази статия, цпомнете си за едно явяване на министър Ковачев( особено хвален и обичан от медиите)в предаването на Иво Инджев по БТВ. След първите големи повишавания на цените през 2001 -2002 г.( с повече от 50%) той нагло каза,че хората вече по-малко плащали за ток. Нито Инджев го запита веднага какво означава това, нито медди или граждани реагираха след това на това безумно твърдение. И естествено последваха още две увеличения до 100 %-ното в сравнение 1999 г.. Чак сега се сещаме да реагираме (но платените медии отново поддакват). За това трчбва неистово да се реагира, а не за щуротиите на "Атака"

  2. az
    #32

    Мамят ни здраво, пък си и противоречат. Този същия чичко в това интервю, което е поместено и в Стандарт казва, че за Б-я изнася 7,4 млрд.квч електроенергия и регистрира приходи от 250 млн. евро, като тази цена дава възможност да се компенсира евтиния ток за вътрешния пазар. Само че, ако това е вярно всеки може да раздели приходите на изнесения ток и ще установи, че износната цена плюс твърдяната свръхпечалба, която компенсира се равняма на 3,7 евроцента или 6,5 стотинки. От къде е формирана тогава цената от 18 ст. която плащаме, пък отгоре на всичко и НЕК ни дотира

  3. kosio
    #31

    Ей, айде стига вече с тия поръчкови анонимки!

  4. ББ
    #30

    АКО ТОКЪТ ОТ АЕЦ Е САМО ЗА БИТОВИ АБОНАТИ, А РАЗПРЕДЕЛИТЕЛНИТЕ ДРУЖЕСТВА СЕ ОГРАНИЧАТ В НАДЦЕНКАТА ДО 20 %, ТОЦЕНАТА ЗА НАСЕЛЕНИЕТО ТРЯБВА ДА БЪДЕ 6ст. СКЪПИЯ ТОК ДА СИ ГО ХАРЧАТ МИНИСТЕРСТВАТА И ДЪРЖАВНИТЕ ФИРМИ!

  5. kosio
    #29

    "Пълната либерализация на енергийния пазар от догодина може да доведе до изключителни и резки скокове на цените" - Не, пълното освобождаване на пазара ВИНАГИ води до по-ниски цени."Върху цената на електроенергията в условията на освободен пазар ще влияят множество фактори, специфични за България, става ясно от думите на Папазян." - "Специфични за България" явно значи, че няма да има освобождаване (либерализация) на пазара, а замяна на една регулация с друга."В момента с приходите от износа на ток

  6. craghack
    #28

    Разходих се до сайта на Европейската комисия. Там са дадени следните цени към юли 2005: UK - 100 евро MWh, Poland 90 евро MWh и т.н. в този порядък. Ако се добавят и т.нар. border prices, които са между 15 и 35 евро MWh, то всеки може да си сметне цената на киловат час електроенергия.При това положение за какви скокове ми говорят тия тиквеници?!?

  7. Томова
    #27

    Какъв свободен пазар имало в България?Селяните моркови не смеят да продават на пазарни цени за да не ги думнат с пушка и всички държат от страх едни и същи цени в това Мафиотско-пазарско Царство!Кой бил свободен? Ти не си свободен да окачиш собствена цена на собствената ти продукция... Другата половина от към купувачите пък я замразиха с парична реформа от Каменната Ера на Хрусчов? Кой да завърти колелото? Тарзан? С покупвателната сила на Митко Калайджийчето ли?

  8. Томова
    #26

    1950-1989Никакво повишение на тока. 50 години твърди цени.Какви тирански времена бяха!

  9. Томова
    #25

    дето без народен референум затваряха ли затваряха глави и реактори на алгебра не са ли ги учили в първи клас

  10. СБС
    #24

    Токът в много европейски цени е ПО-ЕВТИН с около 50% от този в България - напр. в Германия, Гърция, Белгия, Турция също. Ами хайде, дайте ги европейските цени, че да стане по-евтино и у нас! По времето на крадливия Кобург цената на тока скочи със 120% - от 8 ст. при Костов до 18 ст.кВтч при Кобурга. И лъжат най-нагло, че в България токът бил най-евтин?! След 5 години монархо-комунистически грабежи България вече може да се "похвали" с най-скъпия ток и най-скъпите лекарства в Европа! Само за това Кобургът трябва да бъде линчуван!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.