Положителна тенденция показват резултатите и на двата изпита след 7 клас през тази година. Макар и с малко, те надхвърлят постигнатото през 2020 г. По-високи са дори от тези през 2019 г., когато цялото обучение беше присъствено, отчете Министерството на образованието и науката (МОН).
Средният успех по български език и литература сега е 53.86 точки от максимум 100. Продължава тенденцията към плавно нарастване на средния брой точки по математика, но въпреки това той остава нисък – 37.94 точки.
Само трима седмокласници са пълни отличници и по двата предмета. Четиридесет и четирима имат нула точки и на двата изпита. Със 100 точки по български език и литература са 14 ученици, а по математика – 152. С нула точки по български език и литература са 223 седмокласници, а по математика – 208.
Разказът "Череши" от Захари Карабашлиев като цяло не е затруднил учениците, показват резултатите. Седмокласниците са предали текста, макар и невинаги подробно. Не всички са прилагали книжовноезиковите правила. Повече от половината не умеят да оформят текст графично.
Преобладаващата част от седмокласниците се ориентират в изучавани творби по отношение на герои, образи, теми, проблеми. Едва един от всеки четири обаче открива повечето или всички грешки в текст. Над половината от учениците не разчитат внушенията в откъс от изучавана творба.
По математика най-лесни са били задачите за ъгли.
Не се забелязва значително разместване спрямо предходни години сред регионите с най-високи постижения, твърди още МОН. С високи резултати и по двата предмета са София, Смолян, Варна и Русе. Както и при X клас, учениците от Ямбол и от Кърджали са значително по-добри по математика, отколкото по български език и литература. Обратното е в Перник. Там са по-силни по български език и литература. Габрово е в първата петица по български език и литература, а Бургас – по математика.
Възпитаниците на математическите и природо-математическите гимназии са традиционно с най-добри резултати и по двата предмета.
На национално външно оценяване по БЕЛ се явиха 57 538 ученици, а по математика - 57 328.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ако се отчитат резултати за качество на представянето, те трябва да се вържат с начина на преподаване и учене, концентрация и контрол на процеса, поколенчески ценности, перспективи за живота, полови различия, външни влияния на средата, обучителни проблеми, мисловни нагласи. Но всичко това изисква подготовка, а много по лесно е да се съберат няколко числа и "да се преброят черешите".
На кого му пука какви са внушенията, езиковите средства и преразказа на нещо си? Най-важното в литературната ни култура …
е да се извлече психологията на житейския опит, моралните императиви и как това променя героите. Важно е каква е рефлексията на моралните проблеми на героите върху писателя, читателите и времето, в което това се случва.
Мда, ще излезе, че конфигурацията "у назе на компа рекърдс" е по-ефективна от каканиженето на грохнали и умиращи от глад, изгубили всякаква надежда даскали в след-пенсионна възраст.. Поне откъм набиване на знания, де. Май на никого не му дреме за психологическото и социалното развитие на цяло едно поколение хлапета след цяла година под домашен арест :(
ко стана, онлайн обучението дава по-добри резултати, като го няма лошият климът в училището, а.?