Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Резултатите от "руското разследване" няма да повлияят на изборите в САЩ

Американците продължават да са дълбоко разделени в отношението си към Тръмп

31 коментара
Доналд Тръмп

Много малка част от американците все още нямат мнение за това дали предизборният щаб на Доналд Тръмп през 2016 г. е работил координирано с руски представители, показва ново проучване на Ройтерс/Ипсос, което освен това разкрива дълбокото разделение в Съединените щати преди президентските избори през 2020 г.

Почти половината американци смятат, че Тръмп се е опитвал да спре федералното разследване по казуса.

Скоро се очаква специалният прокурор Робрът Мълър да завърши разследването си по твърденията на американските служби за руска намеса в политическия процес на САЩ, за връзки на щаба на Тръмп с Русия, както и за евентуално възпрепятстване на правосъдието от страна на президента. Москва и Тръмп отричат обвиненията.

Резултатите от проучването свидетелстват, че влиянието на разследването върху мненията на избирателите преди вота през 2020 г. вече е отминало.

Агенцията следи общественото мнение откакто Мълър започна разследването през май 2017 г., след като Тръмп уволни шефа на ФБР Джеймс Коми.

Хората явно са формирали своите позиции по темата на по-ранен етап и през следващите две години не се наблюдава особена промяна в нагласите, независимо от силния шум, който се вдигна около повдигнатите обвинения и присъди на лица, свързани с предизборната кампания на Тръмп.

Всеки път, когато са питани за разследването, около 8 от 10 привърженици на Демократическата партия казват, че според тях щабът на Тръмп е заговорничил с Русия, докато 7 от 10 републиканци казват, че не е.

Като се има предвид малкото количество хора, които все още нямат мнение, очакваният доклад на Мълър едва ли ще може да послужи на републиканците или демократите като инструмент за значима промяна на вота през 2020 г. и дори може да се обърне срещу демократите, ако те преиграят по темата.

"Продължаваме да чакаме нещо да се случи в ерата на Тръмп, което сериозно да преобърне начина, по който хората гледат на него", казва Кайл Кондик, независим анализатор от Центъра за политика в Университета на Вирджиния. "Това все още не се е случило. Може би на този етап просто няма толкова много хора, чието мнение да бъде променяно", допълва той.

Според последното проучване, проведено между 27 февруари и 4 март, 50 процента от възрастното население на Америка вярва, че "Тръмп се опита да спре разследванията" за предизборната си кампания, докато 32 процента казват, че той не е правил това, а 18 процента отговарят, че не са сигурни как точно стоят нещата.

Освен това 53% са на мнение, че щабът на Тръмп е "работил с Русия, за да повлияе на изборите през 2016 г.", докато 32% казват, че това не е така, а 15% се колебаят.

Резултатите от това проучване са почти същите като през април 2018 г., два месеца след като бившият зам.-председател на щаба на Тръмп Рик Гейтс се призна за виновен за това, че е лъгал разследващите и се съгласи да им сътрудничи и да свидетелства срещу своя ментор Пол Манафорт, който пет месеца ръководеше щаба на Тръмп през 2016 г.

Почти същата е картината и през февруари 2018 г., след като първият съветник на Тръмп по националната сигурност Майкъл Флинт се призна за виновен, че е лъгал за контактите си с Русия, както и през май 2017 г., след като Тръмп уволни Коми, който водеше разследването.

Много от лидерите на Демократическата партията казват, че очакват да видят доклада на Мълър преди да решат дали да поискат импийчмънт на Тръмп.

Според 48% от американците Тръмп трябва да бъде отстранен с импийчмънт, докато 40% са против, като повечето демократи подкрепят импийчмънта на Тръмп, а повечето републиканци са против.

Хората от двете партии освен това са рязко разделени във вижданията си за разследването: 73 на сто от републиканците вярват, че федералните разследващи "работят за делегитимирането на президента Тръмп", а 74 на сто от демократите вярват, че републиканците и Белият дом се опитват да делегитимират руското разследване.

Като цяло, 40 на сто от възрастното население в САЩ одобрява работата на Тръмп като президент и този процент остава почти непроменен през последната година.

Политолозите смятат, че за да се промени общественото мнение към този момент, би трябвало да се случи нещо наистина забележително и неочаквано.

Илейн Кармак от Бруклин институт казва, че републиканците не могат да скъсат с Тръмп, освен ако докладът на Мълър не го разобличи. Избирателите може и да не ги е грижа за сексуалното поведение на президента или бизнес сделките му, казва тя, но "ако в действителност той е просто мошеник, поддържан от руснаците (финансово), това е друга история".

Демократите в Конгреса, които започнаха допълнителни проучвания за президента и вътрешния му кръг, рискуват да засилят привържениците на Тръмп и да подобрят шансовете му за преизбиране по същия начин, по който разследването "Уайтуотър" помогна на президента демократ Бил Клинтън през 1990-те.

Клинтън разцъфтяваше в очите на публиката с течение на напредването на разследването. Според "Галъп" той е бил по-популярен в деня на импийчмънта му през 1998 г., отколкото четири години по-рано, когато Кен Стар бе назначен за независим прокурор.

Според други анализатори в момента американското общество е по-поляризирано, отколкото по времето на Клинтън и това може допълнително да изолира Тръмп политически.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #31
    Отговор на коментар #29

    "„Москва и Тръмп отричат обвиненията” – автора ги слага нарочно под един знаменател "Ако пък и Мълър (с тайфата му от гневни "демократи") ги отрече, какво ли ще снесат МСМедиите??? Сигурно ще ги обявят за Врагове На Народа, Световния Интернационал и "прогресивната общественост":):):)Всъщност автора не автор на статията, а просто преписва превежда, каквото излиза на първите страници на търсачката на Гугъл!(а Гугъл са ясни)

  2. Коментарът е изтрит в 06:59 на 10 март 2019 от автора.
    #30
  3. АлександърНиколов
    #29

    „Москва и Тръмп отричат обвиненията” – автора ги слага нарочно под един знаменател - Типична манипулативна поръчкова статия. Не се споменава въобще че демократите искаха уволнениетона на Коми месеци преди Тръмп да го уволни, когато изведнъж започнаха да протестират срещу това вместо да благодарят на Тръмп!? Демократите преиграха и поведението им е контрапродуктивно а доклада на Молър само ще помогне на Тръмп за да бъде преизбран. Ако целта на тази тактика е да се отвлича вниманието от престъпленията на тяхната тогавашна кандидатка Хилъри и отдаличи датата за нейното правно производство и евентуално обвинение, то те са успели поне за сега и с това избягват сигурна загуба на изборите.

  4. Real ''Mickey''
    #28
    Отговор на коментар #26

    Какво относно Фокс Нюз???? Какво му е???(най-гледанания ТВ-канал в САЩ)Ти въобще гледал ли си Фокс Нюз?? Фокс Нюз НЕ Е само Хенети(когото не гледам защото тогава гледам Куомо по СиЕнЕН)Точно по Фокс ще научиш ВСИЧКИ НОВИНИ и ВСИЧКИ ГЛЕДНИ ТОЧКИ(без премълчаване и цензура)

  5. Порфирий
    #27

    За добро или за лошо Дончо пак ще отвее демократите

  6. edin.drug
    #26
    Отговор на коментар #17

    Ако единственият му политически приятел е кл0аката Фокснюз, на която той държи значителен брой акции (т. е. собствената му медия) значи съвсем е взел-дал завалийката.

  7. edin.drug
    #25
    Отговор на коментар #24

    Хайде стига митологии за Северен поток 2. Тук всичко необходимо е казано за онези, които имат желание да научат: https://clubz.bg/79522-pet_zabludi_za_severen_potok_2

  8. Real ''Mickey''
    #24
    Отговор на коментар #22

    " всички приказки, които се изприказваха за отношението на Меркел към Путлер"(???)Таварищ, на никой по Света не му пука за личните отношения между Путлер и Меркелица!!!!! Но на всеки от "белия" Свят му пука за това, какво става със Северен Паток2, икономическата геополитика, и кой накъде дърпа чергата! И никакви митове няма тук!!!!И не Тръмп се е опитвал да "съблазнява" Микрончо, А ТЪКМО ОБРАТНОТО!(искаш ли видео?)Впрочем в коментара си 19, съм ти предложил нещо. Ама се правиш на разсеян май?:):):)

  9. Коментарът е изтрит в 15:07 на 9 март 2019 от автора.
    #23
  10. edin.drug
    #22
    Отговор на коментар #21

    Въпреки всички факти, които се изложиха и всички приказки, които се изприказваха за отношението на Меркел към Путлер - продължава да се повтаря митът за техните добри отношения. Това е мит на Тръмп - няма спор. Тръмп не харесва Меркел, опита да "съблазни" Макрон срещу нея - но не успя и това го озлоби срещу Макрон. Тръмп поздрави Мей за отделянето на Великобритания. Само тези стъпки са достатъчни, за да се каже, че Тръмп работи против европейските - и значи против нашите - интереси. За разлика от

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.