Уникални екземпляри от морската фауна, открити край българските брегове на Антарктида, вече са в България. Те са събрани по време на последната експедиция на учените.
Един от най-интересните видове е уникална ледена риба, която няма хемоглобин.
Това е единственото гръбначно животно, което няма хемоглобин в кръвта, затова тя е прозрачна.
“Тази риба е много рядък вид за целия район на Антарктика. Имахме късмет да уловим един от най-големите екземпляри, защото те достигат 50-55 см., а тази е 56“, обясни пред БНТ доц. д-р Любомир Кендеров от Биологическия факултет на Софийския университет.
Този вид се е адаптирал за около 20 милиона години да живее в една много агресивна среда. “При този вид хемоглобинът отпада еволюционно, но на негово място идват други вещества, които са подобни на антифриз и те не позволяват на кръвта да замръзне и животното да загине“, разказа Кендеров. Именно заради това над 90% от видовете риби са от това семейство и оцеляват при тези условия.
Съвсем скоро повечето от биологичните видове, донесени от българската експедиция в Антарктида, ще бъдат изложени в Природо-научния музей, за да може всички желаещи граждани да ги видят отблизо.
“Много от тези видове, се надявам, да са нови за науката, едва сега пристигат и ще започне тяхното изучаване“, обясни ръководителят на българската експедиция в Антарктида проф. Христо Пимпирев.
“Показваме, че отиваме в Антарктида да правим много сериозна наука, която е световна наука и аз съм сигурен, че само след 5-6 месеца, когато излязат резултатите , те ще бъдат и световно признати, публикувани в много реномирани списания“, коментира Пимпирев.
“Даваме нашия принос към световната наука, защото изследването на Антарктида е изключително важно за бъдещето на човечеството. Освен за климатичните промени, биологичните изследвания също са много важни, защото там живеят организми с уникални свойства като ледената риба и други микроорганизми, от които се извличат вещества, които дават възможност да се правят лекарства за неизлечими болести. Така че това, което се изследва в Антарктида не е само, за да задоволяваме любопитството си, а е много важно за бъдещето на човечеството“, заяви Пимпирев.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Рибата с антифриз няма да реши проблемите на човечеството, а липсата на антифриз в главата на всеки от нас !
Извинявам се много за тъпия си въпрос ... но тази риба може да плува в лед ли ??? Що за измишльотина ... Пъстървата преживява всяка зима в замръзналите планински езера (в не замръзналата част, където водата има температура точно 4 градуса (следва от физиката)) без да има някаква хипер специфика.) Тази публикация има целта да защитава финансиите за нечии екскурзии до полюса ли ... "Ето вижте и ние правим нещо ..." И ние (хората) не сме червени (освен някои по убеждения) защото имаме червена на цвят кръв, а имаме различни цветове заради пигментацията на кожата си ... Моля Ви се учЕните, малко по старателно ...
Извинявайте,но как ще си охраняваме бреговата ивица в Антарктида от руснаците,които са само на няколко стотин км от нашата база????