Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рибарите нямало да убиват делфини, ако им се компенсират щетите върху мрежите

Ловците ни не били виновни за смъртта на двата бозайника – било грозно и носело лош късмет

23 коментара

До един месец би трябвало да започне преброяването на популацията на делфини в Черно море, каза в Царево директорът на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) Драгомир Господинов, цитиран от “Фокус”.

“Знаем, че според рибарите делфините са станали твърде много и нанасят големи щети по мрежи и даляни. Това, което може да се направи, е да се преброи популацията им в акваторията на Черно море и след това да говорим с ЕК да се направят някакви компенсации към самите рибари, които са претърпели щети”, каза Господинов. Най-важното е обаче да се установи броят на делфините, а това преброяване ще се извърши от специалисти от Института по рибарство във Варна, уточни той.

Господинов смята, че едва ли български рибари са убили двата делфина от последните дни, тъй като това носи лоша поличба за самия рибар, а и в морето ловуват и други чуждестранни рибари. По-рано в петък земеделският министър Мирослав Найденов каза, че убиването на делфини е изключително грозно и самите рибари не са убивали делфини.

След последните случаи Господинов е възложил на инспекторите на ИАРА в Бургас, Варна и Добрич да обходят крайбрежието и да установят дали има още убити делфини. “В рамките на два дни го направиха, няма други случи. Затова сега ще бъдат командировани групи от страната към морето и те също ще участват в групите за контрол. В момента има и забрана за улов на калкан и сме обещали пред ЕК засилен контрол по отношение на калкана. Извършва се такъв контрол и до момента за първите три месеца на годината заловеното количество нелегална риба е тон и 600 кг. Контролът го има за разлика от миналата година, когато за цяла година задържаното количество бе 27 кг”, обясни още той.

От думите на министър Найденов стана ясно, че еврокомисарят по рибарство и морско дело Мария Даманаки е обещала техническа помощ за закупуването на катери и други съоръжения. “Това е нещото, което може да направи държавата, но самата рибарска общност трябва да е по-бдителна, защото рибарите са много повече от инспекторите”, каза още министърът.

Господинов смята, че при крайбрежие от 360 км с шест-седем катера би се осъществявала добра контролна дейност. Сега те са само три.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    Да убиеш делфин е като да убиеш малко дете

  2. Анонимен
    #22

    Със същия успех, крадците могат да обещаят да не крадат ако им се компенсира загубата от липсата на пари..

  3. Анонимен
    #21

    Защо тия от екоравновесие не идат да защитят делфините,пък и да ги хранят,вместо да се занимават с кучетата.Не са виновни делфините,чиято храна отнемат рибарите и то често контрабандно.Не остана рибка в Черно море от тях.Трябва да сме хуманни и човечни.

  4. Анонимен
    #20

    На всяка лодка GPS за проследяване.

  5. Анонимен
    #19

    Тоест рибаря си къса мрежата в камък и после обявява, че е от делфин. И аз му плащам. А аз искам компенсации от данъците на рибарите задето къртиците ми ровят нивата. Или я по-добре да избием всичко живо да не ни пречи. А после да почнем да се избиваме и помежду си щото на мен ми пречат и рибарите.

  6. Анонимен
    #18

    никакви компенсации за тези миризливи селяндури

  7. Анонимен
    #17

    Че за какво им е да работят по-вече.Късат си мрежите и чакат компенсации! И без това ловят нещо, което не са хранили. Другите"селяни" разорават нивите, вземат субсидии и толкова. Третите пак вземат субсидии, продават житото за износ, вземат си парите(цената плюс субсидията) и кеф. Четвъртите пък вземат субсидии за тютюн, когато същевременно повсеместно се забранява тютюнопушенето?! Петите и шестите вземат за зеленчуко-производство и животновъдство, но иначе всички продукти са вносни. И ТАКА ОБЯВЯВАМЕ, ЧЕ ЩЕ ИЗБИВАМЕ КУЧЕТА, ДЕЛФИНИ И КАКВОТО ВИДИМ, АКО НЕ НИ ДАВАТ КОМПЕНСАЦИИ! Че то било лесно :D

  8. Анонимен
    #16

    РИБАРИТЕ ВЛИЗАТ В ТЕРИТОРИЯТА И МЕСТООБИТАНИЕТО НА МОРСКИТЕ ОБИТАТЕЛИ... ЧОВЕК СЕ Е САМОЗАБРАВИЛ ВЪВ ВЕЛИЧИЕТО СИ, ЧЕ Е ГОСПОДАР НА СВЕТА!

  9. Анонимен
    #15

    Дай и мене да ме компенсират че колорадскиo бръмбар`e ми яде картофите ;)

  10. Анонимен
    #14

    12, пропускаш лебедолюбците. Глобално "...любци" ,по твоята терминология, със съпътстващите действия по спасяване и грижи, има на всякакви животни, повечето от които много по-опасни за човека. Обаче досега не съм чувал това да се счита някъде за обида. А конкретно, според мнението на засегнатите рибари, делфините са проблем, несъизмерим с кучетата. Да се диви човек на самочувствието ти, закичил се с такъв ник.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.