Европейската комисия е настояла мрежата НАТУРА 2000 в района на Рила да се разшири и да се обявят нови, допълнителни защитени зони за опазване на мечката и главоча (вид риба) в планината. Очаква се решение и за разширяване на защитените територии за опазване на лалугера, съобщиха в четвъртък от Коалицията "За да остане природа в България". Така се слага край на 6-годишната разправия между екоминистерството и природозащитни организации за включването на Рила-буфер ("пръстенът" около централната част на планината) в мрежата НАТУРА.
Изискването на ЕК местността да се обяви за защитена територия е от години, но досега нямаше разбирателство между експертите на МОСВ и еколози какъв трябва да е обхватът ѝ. Според представители на граждански организации предложението на МОСВ за зоната Рила – буфер изключва територии с планирани ски комплекси.
Представители на ЕК са били у нас в началото на седмицата за т.нар. биогеографски семинар, който има функцията на официална процедура за одобряване на зони от НАТУРА 2000. Експертите са решили, че е необходимо да се осигури екологична цялост на защитените зони и в НАТУРА трябва да се включат нископланинските местообитания на кафявата мечка.
Според досега действащия план за опазване на вида, значителни части от първокласните местообитания на мечката оставаха извън Национален парк "Рила" и затова видът не бе достатъчно защитен в границите на парка, се казва в съобщението на "За да остане природа". На базата на единното научно мнение, решението на биогеографския семинар е в съответствие с одобрения в България план за действие за опазване на кафявата мечка.
"За съжаление, наложи се да чакаме шест години преди Рила-буфер да бъде обявена. Настоятелно съветваме правителството да не коригира произволно научните предложения за територии в името на частни бизнес интереси като заменки на гори и изграждане на ски курорти, тъй като подобни опити са обречени на неуспех. Решението Рила-буфер да бъде обявена в нейните нормални, естествени граници е единственото, което удовлетворява обществения интерес", коментира Андрей Ковачев от сдружение за дивата природа "Балкани".
Разширяването на НАТУРА 2000 зоните в района на Рила отговаря не само на научните изисквания, но и на обществените очаквания. През 2007 и 2008 г. в подкрепа на Рила около 200 000 граждани се обединиха в петиция, което я превърна в една от природозащитните каузи, получили най-голям обществен отзвук.
Освен решението за Рила-буфер, на семинара са били приети всички 31 предложения за допълнителни нови зони или разширения на съществуващи такива.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Все още сме в състояние да взимаме правилни решения от национална значимост !Дано да бъде така и във външно политически аспект .
добре че са мечките да ни спасят от собствената ни гибелна алчност...