
В събота се открива обновената експозиция в ремонтирания музей на Рилския манастир, където за първи път ще бъдат показани уникални църковни одежди и принадлежности.
Голяма част от досегашните експонати са реставрирани и консервирани, включително и глаголически лист от 12 в., турски султански фермани за признаване на собственост и привилегии на манастира, ръкописи и старопечатни книги, създадени в периода 12 до 19 век.
Посетителите на Рилския манастир ще могат да видят и плащеница, която е била дарена от молдовския княз Йоан Богдан Войвода през 1511 г. По нов начин е показан и известният Рафаилов кръст с дърворезба от началото на 19 в. Той е изложен във витрина с постамент от негорима и водоустойчива материя и с бронирани стъкла. Запазено е и специалното място на Хрисовула (дарствената грамота) на цар Иван Шишман от 1378 г., с който дарява земи и гори на манастира, за да може да се издържа.
Музеят е изцяло модернизиран, след като са сменени климатичната и сигнално-охранителната инсталации. Поставени са камери за наблюдение. Ремонтът е извършен изцяло със средства на манастира.
Игуменът на манастира Евлогий обясни, че има и други експонати, които ще бъдат реставрирани, но на по-късен етап.
Прочутата Хрельова кула в близките дни ще бъде отворена за посетители. Това става само през лятото поради атмосферните влиянията върху стенописите от 14 век, които са в параклиса на последния етаж.
Рилската обител е един от най-посещаваните туристически обекти в България, като само за миналата година през музея са минали над 70 000 души. Музейната сбирка има повече от 100 годишна история

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент