Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рио ден преди Игрите: проблемите остават

2 коментара
Рио ден преди Игрите: проблемите остават

До началото на лятната Олимпиада в Рио де Жанейро остават броени часове. Но градът не успя да изпълни всички условия на Международния олимпийски комитет (МОК), а и политическата и икономическа криза в страната допълнително помрачава предстоящия празник. Спортните стадиони са подготвени, концепцията за сигурност е разработена, продадени са около 4,5 милиона от 6-те милиона билети за летните Олимпийски игри, които ще се състоят в Рио де Жанейро от 5 до 21 август. 

През този период над 10 000 спортисти ще се състезават в 28 вида спортове в подножието на Захарната глава. Но има и лоша новина: Бразилия не е изпълнила голяма част от своите ангажименти към МОК. Новата линия на метрото, по която се планираше да бъдат транспортирани спортистите и зрителите от центъра на Рио в Олимпийския парк, вероятно, ще работи с ограничения и в пробен период.

Освен това, изчистването на живописния залив Гуанабара – символ на Рио, както и планината Захарната глава – така и не се състоя. Все пак бяха пречистени около половината от попадащите в залива отходни води, макар че се планираше този обем да достигне 80%. Но това още не е всичко. Лагуната Жакарепагуа, на бреговете на която е разположен Олимпийският парк, напомня на помийна яма. 

„Показваме се не от най-добрата си страна“, призна в началото на юли кметът на града Едуарду Паеш в интервю за „Гардиън“. За Бразилия, която се намира в политическа и икономическа криза, днес не е най-доброто време да се окаже в центъра на вниманието на световната общественост, констатира политикът и добави, че Олимпиадата за неговата страна е една „пропусната възможност“. 

Няма игри без проблеми? 

Списъкът с проблеми, с който Бразилия стигна до Олимпиадата, изглежда безкраен: импийчмънт на президента Дилма Русеф, транспортен хаос, финансов колапс, вирус Зика, принудително изселване на жителите в името на строителството на олимпийските обекти. Но колкото е по-силен натискът, толкова по-хладнокръвни са домакините.

„Няма Олимпийски игри без проблеми. От времето на гигантоманията на Игрите през 2000 в Сидни всички домакинства се борят с проблеми“, заяви Ламартин Перейро да Коста, професор по спортен мениджмънт в университета на Рио де Жанейро и сътрудник в изследователската програма на МОК.

Той припомни, че през 2004 г. МОК искаше да лиши Атина от правото да проведе Олимпиадата заради забавяния при строителството на олимпийските обекти. А четири години по-късно същата участ, макар и по друга причина, заплашваше Пекин: градът имаше твърде високо ниво на замърсяване на въздуха. Бразилците са свикнали с критиката, чуваща се в навечерието на големите международни състезания: Рио се сблъска с проблеми и протести в навечерието на Световното по футбол през 2014 г., Световния ден на младежта през 2013 и Панамериканските игри през 2007 г., добавя професорът пред ДВ. 

„Но настъпва моментът, когато хората се концентрират върху самото събитие“, обяснява да Коста. 

Кризисен мениджмънт по бразилски 

Един от най-сериозните проблеми, с който, както и много други градове домакини на Олимпиади, се сблъсква Рио де Жанейро е принудителното изселване на хора от техните жилища в името на изграждането на олимпийските обекти. Един от тези райони е фавелата Вила Аутодромо, където заради близостта си до съоръженията бяха съборени домове.

Споровете за компенсацията на хората загубили своя покрив само подгряха дискусиите относно главоломно нарасналия бюджет на игрите. Първоначалният бюджет, който бе заложен през 2009 г., нарасна от 7.8 милиарда на около 10 милиарда долара. Приблизително две трети от тази сума отиде за строителство на градска инфраструктура, останалото – за функционирането на организационния комитет и строителството, а също така и реконструкцията на спортните площадки.

За сравнение: Олимпиадата в Атина струваше 9 милиарда евро, в Лондон – 8.8 милиарда паунда, т.е. почти 11 милиарда евро. Във връзка с рецесията в Бразилия и спадането на доходите от петрола, което засегна много силно щата Рио де Жанейро, неговият губернатор Франциско Дорнелес обяви през юни извънредно финансово положение.

Освен икономическите проблеми в Бразилия бушува политическа криза. Миналата седмица президентът Дилма Русеф, която е отстранена от длъжност за 180 дни след импийчмънта от средата на май, заяви, че няма да участва в церемонията по откриването на игрите.

По БГНЕС

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #2

    Проблеми бол. Но важното е комисионните да са отишли в подходящите джобове навреме.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Днес или утре ще бъде крайното решение на МОК за руските спортисти-тъпчени с коктейли "Херцогинята"! Руснаците се надяват да отидат около 2/3 от първоначалното бройка!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.