Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Риск монитор": В България има срастване на политиката с криминалния сектор

4 коментара

В България има срастване на политиката с криминалния сектор. Резултатът е, че институциите не могат да си вършат нормално работата", коментира в четвъртък изпълнителният директор на "РискМонитор" Стефан Попов пред БНР. Според него най-важната тема в България е вътрешният ред и сигурност.

"Разделителната линия не е толкова КТБ, колкото реформата в сектор "Сигурност", допълни Попов, който смята, че основната част от реформата е свързана с работата на МВР.

"В МВР има над 60 000 служители. Такова чудо в ЕС няма! Това е най-нереформираното министерство. Никой не смее да го пипне, защото представете си, ако засегнеш интересите на 60 000 души и техните семейства, това означава на избори да си загубил 200 хиляди гласа, например. Това министерство трябва да бъде преработено и в някои от програмите на политическите партии се вижда начало за подобно мислене", допълни експертът.

Той настоява за превръщането на МВР в национална полиция. Стефан Попов припомни, че в почти всяко правителство вътрешния министър е вицепремиер, което показва каква "суперсила" е това министерство. В същото време институцията е извън всякакъв контрол, смята той.

В същото време Стефан Попов смята, че специализираната прокуратура трябва да бъде запазена и да продължи да се развива.

"Специализираната прокуратура е много важна за страната и трябва да продължи да се развива. До този момент обаче наличието на специализиран съд не се е доказало като необходимо", смятат от фондация "Риск монитор".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. НаскоКостов
    #4

    Мафията си има държава - РБ...

  2. Alan Smithee
    #3

    За МВР със сигурност е прав "РискМонитор". Всеки, който жалее, че реформите на правителството на Иван Костов не бяха закрепени и оползотворени през един втори мандат след 2001, трябва да помни, че правителството на Иван Костов работеше през цялото време в условията на едно МВР, работещо в опозиция на правителството. МВР и прокуратурата бяха и са срещу правителства на реформите и на оздравяването на администрацията и на преборването на престъпността. Защото в това няма далавера.

  3. daskal
    #2

    Сори... КТБ

  4. daskal
    #1

    Тъкмо обратното е! Така наречената политика породи и разви криминалния сектор. Някогашният криминален сектор е смешна детска игра в сравнение с вдъхновените от "политиката" съвременни мутри. Да, българските политици СА бандити, те СА криминалния сектор. Какво друго са Доган, Местан, Данчо Ментата, Мургина, Масларова, Етем и пр., ако не мафиоти? Защо например да рискуваш живота си ограбвайки банка с пистолет, като можеш да я гепиш цялата под крилото на държавата и "политиците"? Какво са Иван Искров и колегите му от БНБ, ако не бандити, позволили на бандита Василев и аверите му да окрадат пладнешки така наречената БТБ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.