Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рискът от нова война на Балканите

0 коментара

Разбира се, голямо постижение е, че Слободан Милошевич бе арестуван заради нарушения на югославските закони, макар че в името на пълната справедливост, той трябва да отговаря и пред трибунала в Хага. Той е човекът, разпалил и загубил 4 войни на Балканите.

В същото време провалът за арест на военнопрестъпниците Радован Караджич и Ратко Младич е очевиден. Това свидетелства за бездействието на западните политици, което няма да остане без последствия. Арестът на Милошевич бе резултат от натиска на САЩ, обвързан с помощ, която се предоставя в замяна на сътрудничеството на Белград с трибунала в Хага.

Ако САЩ не ръководят събитията, те ще бъдат поведени от тях. САЩ не могат да си позволят да отделят време за преразглеждане на политиката си и да "подбират подходящия екип". Историята е непрекъснат процес, който няма да изчаква решенията на Сената.

Последните действия на албанците в Македония и на босненските хървати частично са отглас на новата пасивна политика на САЩ спрямо Балканите. Така сепаратистите са вдъхновени да омаловажат постигнатото за последните 5 години. След започналата пета война в Македония, Вашингтон може да се сблъска с още предизвикателства в Босна, Черна гора и Косово.

В Босна днес новото предизвикателство идва от страна на босненските хървати, които се опитват да разрушат крехката мюсюлманско-хърватска федерация. През последните 10 дни те предизвикаха мащабно дезертиране от федералната хърватска армия. Имаше нападения над омиротворители от НАТО. Целта на националистите е да създадат отделна хърватска мини-държава, която евентуално да се слее с Хърватия.

Вторият проблем е Черна гора. Президентът Мило Джуканович открито говори за развод със Сърбия, което значи окончателно разпадане на СРЮ.

Най-неотложното предизвикателство обаче остава Македония. В най-добрия случай, има няколко седмици, през които да се посредничи между славяните в Македония и албанското малцинство, за да се предотврати гражданска война.

За да се справи с това, Вашингтон трябва да изпрати посланици на високо равнище, които да работят заедно с върховния представител на ЕС Хавиер Солана. Засега, като оставя дипломатическите усилия главно в европейски ръце, Вашингтон рискува да повтори грешката си от 1991 - в началото той подцени ситуацията и последва война.

Разбирам, че това, което очертах, предполага постоянна и силна американска лидерска роля на Балканите. Това трябва да стане и с партньорство със съюзниците от НАТО. Такава бе моята позиция и докато бях правителствен служител.

/Със съкращения/

Ричард Холбрук е бивш посланик на САЩ в ООН и основен архитект на мирното споразумение от Дейтън за Босна

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.