Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рискът от тромби е по-голям след инфекция с Covid, отколкото след ваксинацията

3 коментара
Рискът от тромби е по-голям след инфекция с Covid, отколкото след ваксинацията

Шансовете за образуване на опасни кръвни съсиреци след заразяване с вируса, който причинява Covid-19, далеч надхвърлят рисковете от ваксините на AstraZeneca и Pfizer, сочи най-голямото изследване по рода си, пише "Гардиън".

Обширният анализ използва данни от повече от 29 милиона души в Англия, имунизирани с двете ваксини срещу Sars-Cov-2. Проучването изследва честотата на хоспитализация или смърт от кръвни съсиреци, както и други нарушения на кръвообръщението в рамките на 28 дни от положителния тест или получаване на първа доза ваксина.

Водещият автор Джулия Хиписли-Кокс, професор по клинична епидемиология и обща практика в Университета в Оксфорд, казва: "Хората трябва да са наясно с тези повишени рискове след ваксинацията срещу Covid-19 и незабавно да потърсят медицинска помощ, ако развият симптоми, но също така да бъдат наясно че рисковете са значително по-високи и за по-дълги периоди от време, ако се заразят със Sars Cov-2".

Констатациите се основават на данни от електронни здравни досиета, събрани между 1 декември 2020 г. и 24 април 2021 г. В допълнение към тромбоцитопенията (състояние, характеризиращо се с нисък брой тромбоцити) и кръвни съсиреци, изследователите са разгледали и някои други рискове, включително CVST (кръвни съсиреци в мозъка) и исхемичен инсулт.

Като цяло те откриват повишен риск от тромбоцитопения - кръвни съсиреци във вените - и други редки артериални кръвни съсиреци след първата доза от ваксината Oxford/AstraZeneca. След първата доза от ваксината Pfizer/BioNTech те откриха по-висок риск от образуване на кръвни съсиреци в артериите и исхемичен инсулт.

Данните обаче показват, че ще има 934 допълнителни случая на тромбоцитопения на всеки 10 милиона души след инфекция, в сравнение със 107 след първа доза от AstraZeneca. При исхемичните инсулти ще има приблизително 1699 допълнителни случая на всеки 10 милиона души след заразяване, докато само 143 допълнителни случая след първа доза на Pfizer.

Хората могат да развият тези състояния дори без инфекция или ваксинация. Описаните в проучването рискове са допълнителните рискове, които носят ваксините или инфекцията. Рисковете, свързани с ваксините, също са относително краткотрайни, предупреждават изследователите в British Medical Journal.

Проф. Карол Купланд, старши изследовател в Университета в Оксфорд и професор по медицинска статистика в първичната медицинска помощ в Университета в Нотингам, каза, че рискът от инсулт след Pfizer е повишен за 15 до 21 дни след първата доза, при AstraZeneca, повишеният риск от тромбоцитопения е за период 8 до 14 дни. Докато при инфектиране повишеният риск е за цял 28-дневен период след заразяването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #3

    Тъй наречените ковид "ваксини" вероятно са полезни само за рисковите групи - стари и/или болни хора. Тромбите са най-малкият им проблем. По-големи проблеми са, че са правени за оригиналният щам и не блокират делта, че ефектът им бързо отмира и се налага нова доза на всеки 6 месеца - пълен абсурд, и че не е приключило изпитването им за дълготрайни странични ефекти като автоимунни заболявания например. Но за възрастни и болни хора, които още не са си изкарали ковида си заслужава да се ползват.

  2. kosta
    #2
    Отговор на коментар #1

    За кого ползите са по-големи от рисковете, умник?За 20-годишните които не разбират че са заразени но от ваксините получават тромбози и миокардити ли? За децата ли дето няма един случай с тежко прекарване, а ефекта от васкините НЕ Е ИЗСЛЕДВАН?Аман от послушни промити мозъци

  3. roser
    #1

    На българина колкото и да му се обяснява, че ползите от ваксинирането са десетки и дори стотици пъти по-големи от рисковете, той ще продължи да вярва на статии в Блиц, Пик, Шок и други подобни, където ни обясняват за чипиране, за 5G, за взимане на ДНК и т.н...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.