Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рисковете заради ситуацията около Запорожката АЕЦ остават сериозни

Киев и Москва си прехвърлят отговорността за обстрела по централата през уикенда

1 коментар
Рисковете заради ситуацията около Запорожката АЕЦ остават сериозни

Рисковете от глобална катастрофа след евентуална авария в Запорожката АЕЦ в Украйна, която бе окупирана от руски войски още през март, остават сериозни, става ясно от коментари в британската преса във вторник. Те са във връзка с обстрела срещу централата през уикенда, който доведе до изключване на един от реакторите. Смята се, че критичната инфраструктура на централата все още е невредима, но заради обстрела под заплаха са не само реакторите, но и хранилището за отработено ядрено гориво.

В. "Таймс" цитира предупреждението на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за "смъртоносния" риск, който създават сраженията в близост до атомната електроцентрала, след като Киев и Москва си размениха обвинения, че са отговорни за обстрела срещу нея през уикенда. Той призова да бъдат допуснати международни инспектори в централата в Енергодар, Югоизточна Украйна, и каза, че "всяка атака срещу ядрена централа е самоубийство". Вестникът привежда твърденията на украински представители, че руснаците са поставили експлозиви в Запорожката АЕЦ, като се твърди, че имало и видеокадри, заснети с дронове, които доказват, че това е истина.

В понеделник ръководителят на украинската държавна компания за атомна енергия "Енергоатом" Петро Котин призова АЕЦ "Запорожие" да бъде превърната в свободна от военни действия зона, предупреждавайки за риска от ядрена катастрофа от типа на тази в Чернобил, предаде Ройтерс. Той призова екип от миротворци да бъде разположен на място, но засега напредък по темата няма.

Въпреки че руските сили установиха контрол над ядрената централа в началото на март, тя все още се управлява от украински техници.

"Таймс" помества статия на Уилям Хейг, в която бившият външен министър на Обединеното кралство се пита дали светът е реагирал незабавно и с възмущение на руската тактика, която пренебрегва всички норми и стандарти за национална и глобална отговорност. Имаше ли извънредна среща в ООН или на Г-7 по повод молбата на украинския президент Володимир Зеленски; гражданите на европейските страни възприеха ли адекватно съобщенията за това потенциално бедствие, което може да засегне всички тях, продължава с реторичните си въпроси авторът.

"Дейли телеграф" пише, че руските сили принуждават, често със сила, техниците в АЕЦ "Запорожие" да я поддържат в работен режим. Украински медии цитират коментар на руския генерал-майор Валерий Василиев в "Телеграм", който заявява, че "това или ще бъде руска земя, или опожарена пустиня". Впоследствие постът в социалната мрежа е бил заличен.

"Дейли телеграф" цитира украинския посланик в МААЕ Евхен Цимбалюк, според когото руските сили използват сраженията като претекст да спрат подаването на електричество в южните райони на Украйна. По думите му "руските окупатори целят да унищожат инфраструктурата на централата, да повредят всички трансмисионни линии, които се използват за предаване на електричеството в украинската електроразпределителна система, и да предизвикат спиране на тока в Южна Украйна".

Британското списание "Спектейтър" се опитва да отговори на въпроса доколко са уязвими ядрените реактори при военно нападение. Изданието припомня, че след терористичните атаки на 11 септември в САЩ американското министерство на енергетиката е възложило на федерален научен институт да разработи модел за въздействие от удар на самолет "Боинг 767", пълен с гориво, върху ядрена електроцентрала в САЩ. Направен би изводът, че самолетът няма да нанесе сериозни щети на подсилената бетонна черупка на реактора.

Това проучване обаче, отбелязва списанието, се е отнасяло само за терористична атака със самолет, но не и с бомба или друго оръжие. Нещо повече, то е валидно за американски реактори, а не за тези от съветската ера с неадекватна сигурност, което е проличало в случая с АЕЦ "Чернобил".

"Спектейтър" посочва и друг риск – отработеното гориво от реакторите обикновено се съхранява на други места с предполагаемо по-слабо ниво на защита. Има риск също и от разрушения в контролните зали или от загуба на контрол от персонала върху функционирането на някой реактор, въпреки че структурата му е устояла на удара.

Германското издание "Дойче веле" също коментира ситуацията.

"По принцип около ядрените централи никога не се водят военни действия", казва пред медията изследователят на рисковете Николаус Мюлнер от университета във Виена. Атомните централи се строят така, че да могат да устоят на природни катастрофи, самолетни инциденти или терористични удари. Защитата от целенасочени военни нападения е почти невъзможна. Мюлнер, който в момента проучва заплахите за украинската атомна централа, все пак предполага, че обстрелът с обикновени оръжия не би довел до фатални повреди на защитната обвивка на реакторите в АЕЦ "Запорожие".

Има ли рискове за сигурността, дори и да не са нанесени щети на реакторите? Според Мюлнер прекъсването на външното електрозахранване на реакторите в най-лошия случай би могло да доведе до ядрено стопяване. Ако резервните генератори на място не са увредени, те могат да продължат да изстудяват реакторите още няколко дни. Но ако и тези агрегати или дизеловите запаси за тяхната работа бъдат поразени, най-късно до 15 часа ще се стигне до ядрена авария. Друг риск произтича от увреждането на парните турбини, защото и това би създало заплаха за охлаждането.

По украински данни преди последния обстрел през уикенда три от шестте реактора в централата са работили с мощност от 2850 мегавата. След това един от блоковете е бил изключен по спешност. Но износът на ток от Украйна е продължил и в понеделник – за Полша, Румъния, Молдова и Словакия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Bang
    #1

    Статията вече е остаряла. Украинците са повредили системата за охлаждане на един от ректорите, както и един високоволтов електропровод.... Това са предпоставки за повтаряне на чернобилската катастрофа и даже по-тежка. Радиацията няма да пита "за Путин ли си или за Зеленски?". Опомнете се хора!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.