Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Робъртсън: НАТО не обсъжда гаранции за България при война

0 коментара

НАТО не обсъжда гаранции при конфликт за страните, които не са членки на Алианса, съобщи за БНР кореспондентът на в. Труд в Брюксел Бетина Жотева.

Това е заявил днес генералният секретар на Алианса след заседание на Постоянния съвет на НАТО.

На въпрос на кореспондента на в. Труд дали НАТО може да даде някакви гаранции за сигурността на България в случай на военен конфликт, лорд Робъртсън е отговорил, че всяка страна е свободна сама да взима своите решения и да отговаря за тях. Аз съм отговорен само за страните-членки, подчертал Робъртсън. Това, което се обсъжда в Съвета на НАТО, са държавите-членки - в случая Турция, и нищо друго, казал той.

Посланиците на 19-те обсъждаха при закрити врата искания на САЩ във връзка с кризата в Ирак, но за трети път през последните 3 седмици не можаха да постигнат съгласие.

Един от главните проблеми, чието решаване отново беше отложено, е искането за предоставяне на Турция на самолети-радари за ранно предупреждение АУАКС и на зенитни комплекси Пейтриът за защита от евентуално нападение на страна. Турция е единствената държава от НАТО, граничеща с Ирак.

НАТО отложи за следващата седмица решението дали да изпълни исканията на САЩ за помощ в случай на война срещу Ирак, предадоха информационните агенции.

Генералният секретар на организацията Джордж Робъртсън изрази пред журналисти увереност, че до другата седмица ще се постигне консенсус. Той обясни, че 19-те страни-членки са се споразумели ако до понеделник нито една от тях не направи официално възражение, военното планиране да започне автоматично.

Тази процедура по начало означава, че е постигнато съгласие, но на правителствата се дава време по-внимателно да обмислят детайлите, коментира АП.

Според Робъртсън съюзниците са единодушни по главното искане да защитят Турция, която е съседна на Ирак. "Солидарността на НАТО с Турция не може да бъде под въпрос", каза той. Той уточни, че НАТО не е обсъждало обща позиция по Ирак, а само заплахите за страните членки.

Робъртсън отказа да прогнозира какво ще се случи с Ирак и заяви, че грижата на съюзниците е да помогнат на един от тях, който може да бъде изложен на риск.

Според Робъртсън решението, което НАТО ще вземе следващата седмица, няма връзка с разискванията в Съвета за сигурност.

Германия и Белгия продължават да се противопоставят на искането за изпращане на ракети Пейтриът в Турция, но се очаква до следващата седмица те да променят позицията си, смятат неназовани дипломати, цитирани от БНР.

Франция, Германия и Белгия блокират решение на НАТО за започване на военно планиране за помощ на САЩ при евентуална война. Трите страни твърдят, че все още има шанс за мирно решаване на кризата, както и че взимането на решение за стартиране но военното планиране ще вкара НАТО "в логиката на войната".

Въпреки че не са известни много подробности за американските искания, според дипломатически източници, цитирани от АП, част от първоначално внесените предложения, включително НАТО да участва в мироопазването в Ирак след евентуалната война, са оттеглени. Не е изключено обаче тези искания да бъдат подновени по-късно, смята АП.

По-рано беше съобщено, че САЩ са поискали да ползват бази на НАТО, както и средства за планиране.

Преди началото на днешното заседание на НАТО белгийският външен министър Луи Мишел предупреди, че още е рано да се взема подобно решение, и настоя усилията за намиране на мирно решение в рамките на ООН да продължат. Той обаче уточни, че не изключва напълно възможна намеса на НАТО в иракската криза.

Това е третият провален опит на НАТО да постигне съгласие по кризата около Ирак. При предишното заседание Люксембург също се противопостави на искането на САЩ, но вчера беше съобщено, че херцогството е оттеглило възражението си и сега в групата на фрондьорите останаха само Франция, Германия и Белгия.

Срещата на Постоянния съвет на НАТО е свикана ден след изказването на американския държавен секретар Колин Пауъл пред Съвета за сигурност на ООН, в което той представи разузнавателни данни в подкрепа на твърденията, че Ирак притежава оръжия за масово унищожение и мами световната общност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.