Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Родители имат съмнения за класирането в яслите и детските градини

26 коментара
Родители имат съмнения за класирането в яслите и детските градини

Родители имат съмнения към класирането в столичните детски градини, което беше обявено в края на миналата седмица. Тогава стана ясно, че не достигат около 5 000 места в детските градини и 4 500 в яслените групи в София.

През почивните дни кметът Йорданка Фандъкова заяви, че класирането е възможно най-прозрачното и че общината работи усилено за разкриването на нови места, така че недостигът да бъде сведен до минимум. По думите ѝ 82% от децата в София, кандидатствали за места в детските градини, са приети.

В понеделник обаче от Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" изразиха съмнения относно прозрачността на приема, а статистиката на общината определиха като “напудрена“.

“От над 22 000 деца с активни кандидатури в Информационната система за обслужване на детските градини, на 29 април на първо класиране са били приети 6702, което е едва 30%“, коментираха оттам.

Пред Mediapool Eлена Христова от сдружението коментира, че съмненията на родителите не са към общия ред за прием през информационната система, а към изключенията от правилото, които на места достигат фрапиращи размери. “Това поражда въпроси и несигурност, създава напрежение сред родителите“, коментира тя. Затова според нея уверенията на общината колко много се прави по проблема са пресилени.

Само 13% от децата до 3 години посещават ясли

Едва 13% от децата до 3-годишна възраст са обхванати в детските ясли, отчетоха в понеделник от Националния статистически институт. Към края на 2010 г. в страната функционират 731 самостоятелни детски ясли и яслени групи към обединените детски заведения с общо 28 139 места в тях. От статистиката отчитат, че през 2010 г. продължава трайната тенденция на увеличение както на броя на заведенията, така и на местата в тях. В сравнение с предходната година броят на местата в самостоятелни детски ясли и яслени групи към ОДЗ се увеличава с 1 187 (4.4%).

Най-голям е делът на децата на възраст от 2 до 3 години в яслите – 76.3%, следван от дела на децата от 1 до 2-годишна възраст - 20.5%. Най-малко са децата на възраст до 1 година - 35, или 0.1%. Над 3-годишна възраст са 900 деца, или 3.1%.

В края на 2010 г. обхватът на децата, отглеждани в детски ясли, е 13.1%. Показателят се изчислява като отношение на децата до 3-годишна възраст, посещаващи самостоятелни детски ясли и яслени групи към ОДЗ, на 100 деца от населението в тази възрастова група. В сравнение с предходната година показателят остава почти без изменение. Увеличава се обхватът на децата на двегодишна възраст - от 28.6% през 2009 г. на 29.5% през 2010 година. Обхватът на децата на едногодишна възраст обаче намалява с почти три процентни пункта и в края на 2010 г. той е 7.7%.

Освен по общия ред, детските градини и яслите приемат и деца с хронични заболявания, което става извън общото класиране. В някои детски градини обаче броят на децата с хронични заболявания е много по-голям от приетите по редовния ред, което според сдружението е съмнително. Те смятат, че някои родители се опитват да заобиколят общия ред чрез медицински бележки, които лесно могат да се получат и от личния лекар, без детето да се явява пред лекарска комисия.

Като пример бе посочен приемът в ОДЗ 2 "Звънче”. За учебната 2010/2011 г. в единствената яслена група на въпросната детска градина са приети 63 деца, като само 16 са класирани през информационна система за обслужване на детските градини, а останалите по специален ред за деца с хронични заболявания.

Христова даде и друг пример – с 65-то ОДЗ, където от три яслени групи до края на миналата година са записани общо 83 деца. От тях през информационната система – 35, с хронични заболявания – 28, а за останалите няма информация. От 28-те деца с хронични заболявания, 23 са приети с документ от личния лекар.

За приключилия преди дни прием информацията все още се обобщава. “На деца с хронични заболявания са казвали да подават молба до комисия в общината, така че очакваме да има по-сериозен контрол“, посочи Христова.

Според нея, когато общината се хвали с успехите си за разкрити нови детски градини, трябва да е по-прецизна в информацията, която се хвърля в общественото пространство. “Постоянно слушаме за разкриването на нови детски градини, но всъщност една част от тях се правят по линия на пожарната безопасност и всъщност с отварянето им в тях влизат деца от други градини, които затварят за ремонти и реконструкции. Друга част са пристройки към съществуващи градини, в които биват настанявани по две-три групи. И вече една част са наистина нови детски градини“, коментира Христова.

В понеделник кметът Фандъкова съобщи пред БНТ, че в момента се довършват пет детски градини и започва строителството на шест.

“Но нека да кажа, че преди пет години, когато аз започнах работа като заместник-кмет по образование в общината, всъщност ние започнахме не от нулата, а от минус и то от много минус – минус 44 сгради, които бяха и са загубени за общината. Минус 20, които трябваше да бъдат затворени от пожарната, ако не се построят наново, нещо което направихме – последната в момента се изгражда. И минус още, защото в момента в “Младост” приключваме, юни месец ще бъде завършена голяма детска градина – чисто нова, красива. Но там вместо да приемем нови дечица още юни месец, ние ще трябва да преместим децата от 19-та детска градина, която е с вредни за децата плочи и ще трябва да я построим наново“, заяви Фандъкова.

“Така че продължаваме. Около 100 млн. лева инвестиции сме вложили през последните три години само в тази дейност“, посочи тя.

Фандъкова съобщи още, че и в момента след първото класиране има незаети 80 места.

Родителите обаче не приемат тезата на общината, че има и незапълнени места в детските градини.

“Не може да се прави сравнение между градските детски градини и тези в периферните зони като Нови Искър и Бухово. Не може също да се очаква родителите да пратят детето си на ясла или градина в другия край на София“.

Решението на проблема според Христова е в целенасочени инвестиции за период от четири-пет години и подкрепа от страна на държавата и общините на алтернативни форми на грижа за децата. “Като изключим 2009 година, когато имахме по-крупна инвестиция и беше преодолян недостигът за набор 2006, през следващите години се трупа недостиг на места. За да бъде преодолян той, за период от четири-пет години трябва да се инвестират целенасочено средства и то с визия по райони – кой квартал на София какви нужди има“, допълни Христова.

Тя смята, че при ясни разчети, родителите дори биха подкрепи увеличение на таксата, за да се покрива например инвестиционен заем за строителството на градини, ако това се обясни от общината по подходящ начин. “Парите по правило не стигат, въпросът е как се разпределят и какво наистина е приоритет“, посочи тя.

Родителите поставят и въпроса защо при наличието на мораториум върху сключването и продължаването на договори за наем на помещения и сгради, които са предназначени за детски заведения, се правят изключения. Като такива те посочват ОДЗ № 25 в "Младост" и детска градина в “Люлин“.

В събота Фандъкова съобщи, че 15 детски градини са били освободени и остават още няколко, за които трябва да изтекат договорите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #26
  2. изкукал
    #25
  3. Миро
    #24
  4. N
    #23
  5. Рени
    #22
  6. мама от Младост
    #21
  7. parfdel
    #20
  8. mimi
    #19
  9. Миро
    #18
  10. parfdel
    #17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.