Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Родители настояват депутатите спешно да одобрят училищната реформа

Писаният от началото на мандата нов закон вероятно ще остане неприет

6 коментара
Родители настояват депутатите спешно да одобрят училищната реформа

Родители настояха парламентът да гласува окончателно промените в Закона за училищното образование преди да бъде разпуснат, защото заложената в него реформа трябва да се състои. На среща с депутати от парламентарната група на ГЕРБ от Националния алианс “Усмихни се с мен” поискаха парламентът да работи до приемането на закона, в противен случай ще осъмнат с палатки пред сградата на Народното събрание.

 

Депутатите от своя страна се ангажираха, че има възможност да се приеме законът, ако Народното събрание заседава следващия вторник – 12 март, и ако опозицията не възпрепятства това с отсъствието си от пленарна зала.

 

От ГЕРБ са посъветвали родителите да отправят писма до председателите на всички парламентарни групи с настояване да присъстват на заседанието във вторник и законът да бъде вкаран в дневния ред. Родителите ще отправят в писмен вид искането си и до президента.

 

В парламента и обществото обаче няма консенсус по училищния закон, който управляващите писаха в продължение на две години и половина, а от близо година тече обсъждане в Народното събрание. Най-спорните моменти в него са задължителната предучилищна подготовка за петгодишните и предвиденото финансиране на учениците в частните училища и градини.

 

Родителски организации и депутати от Синята коалиция дори поискаха президентът Росен Плевнелиев да наложи вето на вече приетия на второ четене в зала текст, задължаващ родителите да пращат децата си на детска градина на пет години.

 

В последните седмици законът нито веднъж не беше посочен като приоритетен за работата на парламента в малкото оставащи дни до разпускането му.

 

Документът цели реформа на училищното образование и заедно с него бяха подготвени нови учебни планове, на които трябваше да бъдат базирани и бъдещите нови учебници. Промените в закона предвиждат основно образование да се получава след завършен седми клас, а не както досега - след осми.

 

Всичко това обаче е под въпрос, тъй като евентуално следващо мнозинство може да тръгне към нови промени и поредният готов образователен закон да бъде хвърлен в коша. Това вече се случи с училищния закон по времето на тройната коалиция, подготвен от екипа на тогавашния просветен министър Даниел Вълчев, за който така и не стигна времето да бъде приет, а ГЕРБ започнаха да пишат нов. Дори да продължи да се работи по него от следващия парламент, новата учебна година ще започне по сегашния ред.

 

“Настояваме парламентът да работи до тогава, докато не приеме Закона за предучилищното и училищно образование. Защото това е жизнено важна образователна реформа, от която зависят всички български деца и бъдещето на България, зависят и децата с увреждания, уязвимите групи деца, децата от малцинствата. В момента образованието е под всякаква критика, децата излизат необразовани. Няма професионално развитие”, заяви Теодора Пиралкова от Национален алианс “Усмихни се с мен“.

 

От организацията коментираха, че работата по закона е струвала много време и пари на родители и неправителствени организации и посочиха, че конфликтните точки могат да се променят в процеса на работа на закона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    До 5: Родителските настоятелства се подбират от Директора. Как ше го уволнят? Ако всички родители имаха възможност да участват в избора, може би...

  2. Анонимен
    #5

    Най-важната единична мярка е родителските настоятелства да могат да избират директор на училището и да могат да го уволняват. Защото директорите на цдг и училища се слагат по полит.принцип и за 2-3 годинки се бетонират, превръщайки се в мракобесни феодали. А от директорите зависи абсолютно всичко в едно цдг или училище.

  3. Анонимен
    #4

    Не родителите бързат или поне не всички а само тези който се надяват да се ДО финансират от държавната хранилка. Частните училища и детски градини станаха много и сега трябва да се помага на тях.Докато накрая всички общински се маргинализират и така полека лека всички доброволно ще плащаме за образование или образУвание .

  4. Анонимен
    #3

    Уважаеми родители, законът ще бъде приет през следващия мандат на ГЕРБ. Щом сме обещали, ще го приемем. Моля Ви да не бързате, защото бързата работа - срам за ГЕРБ. P.S.За втория мандат по указание на Боса "олевяваме" - това означава корекции. Най-късно през третия мандат, когато вероятно ще сме центристи - ще го приемем. Само дано го познаете.

  5. Анонимен
    #2

    Стига глупости, този законопроект е едно голямо недоразумение и ще доразсипе образователната система, ако бъде приет. Трябва да се започне отначало.

  6. Анонимен
    #1

    Другарката Данчето да коментира, която дойде с обещания за светло бъдеще на българското училище, а после се изниза и изнесе в Столична община. Кой от ГЕРБ ще поеме политическата отговорност за мизерията на българското училище?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.