Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Родители протестираха срещу новия проектозакон за детето

Според социалното министерство вниманието се насочва към и сега съществуващи текстове

32 коментара

Родители излязоха на протест в събота срещу приемането на новия Закон за детето. Те са против възможността, която се дава в проекозакона, деца да бъдат извеждани от семейството, ако се установи, че за тях не се полага подходяща грижа. Подобна опция и сега съществува в законодателството, но се прилага само в краен случай, обикновено след фрапиращи случаи на насилие в семейството. Често институциите дори биват упреквани, че не са се намесили навреме в проблемните семейства.

В София протестиращите родители остро разкритикуваха възможностите за по-голяма намеса на държавата в отглеждането на децата, които според тях дават новите текстове в закона. Те носеха плакати с надписи ”Държавната прегръдка = Могилино".

В Пазарджик коло 50 майки и бащи се включиха в шествие, което премина през централната част на града и приключи на площад "Константин Величков".

Родителите бяха издигнали плакати с надписи: "Ние сме против национализацията на децата ни", "Законът за детето е антисемеен", "Нашите деца не са за продан" и "Мамо, татко, ако не ме слушате, ще се обадя на социалните".

”За съжаление, дебатът, който се води в момента основно в общественото пространство е именно за действащи и то от доста години текстове в Семейния кодекс и Кодекса за закрила на детето”, обясни Елена Кременлиева, директор "Социално включване" към Министерството на труда и социалната политика, цитирана от бТВ.

От социалното министерството допълниха, че в работната група по закона са работили повече от 10 национално представени неправителствени организации. В министерството се надяват законът да се преработи и да бъде представен в окончателния му вид до края на годната.

От Националната мрежа за децата, която обединява над 100 неправителствени организации, обаче излязоха с позиция, че с подготвяния протест се правят опити да се използват неинформираността и страховете на родителите.

 От организацията коментираха, че проектозаконът действително има нужда от корекции и те продължават да дават становища по него, но в същото време застават на страната на децата в риск. “Ако се прекрати работата днес по законопроекта и другите закони, се поставя в риск въвеждането на ключови мерки на реформата в сферата на детската и семейната политика“, коментираха от мрежата.

 “През 2011 година организациите, членуващи в Национална мрежа за децата, са работили и подкрепили над 112 000 деца и над 15 000 семейства, по-голямата част от които – в риск“, посочиха оттам.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    Няма нужда от нов Закон за детето.Нужда от нов закон има само в тъпоумните глави на новите гении.Вижте кой ръководи ДАЗД-врачански хлапак, а Комисията за децата в НС -от майсторче от Атака.Какво да се очаква друго от тях?И Шабани я изведоха от ДАЗД заради неукия нов проект.Пълни нелепости преписани грешно от Правилника към действащия закон. Натискат се ,защото имат предписания от Комитета на ООН за детето,а не знаят какво да правят и плескат идиотщини.

  2. Анонимен
    #31

    Истината е, че текстовете за които се твърди, че са действащи, са част от правилник към закона в момента. Сега ще станат закон, с последващи промени в наказателния кодекс, ако допуснем безумието да ни отстранят от естествената за родителя роля на възпитател и ЗАЩИТНИК на детето си. Държавата вече разсипа всичко до което се докосна и е просто нелепо да си мислим, че точно тук ще направи нещо хубаво. Няма как да отнеме незаконно придобито имущество, ама дете ще отнема по субективна преценка на случаен

  3. Анонимен
    #30

    Поредния безсмислен протест - всички цивилизовани държави имат закони като тези. Оставянето на малки деца без надзор вкъщи и на улицата си е безотговорност, боят показва неспособност да наложиш авторитет над дете (какво остава сред възрастни хора, хехе), да не говорим, че за някой ежедневния бой "си е нещо нормално, умерено и възпитателно". А и какво ако детето се обади на социалните - нали от другата страна пак седи възрастен човек, толкова ли ще да е трудно да разбере дали има основание или не, хехе. Децата не са наша собственост, а отговорност и правилата, които трябва да спазваме с тях не са безкрайно сложни.

  4. Анонимен
    #29

    бате Ники Големите кланета и издевателства по време на турското робство не са извършени от етнически турци, а от българо-мохамедани - помаци и еничари. Сега ни готвят ново еничарство.

  5. Анонимен
    #28

    Необходим е Закон за защита на националната икономика и народа от и-диотите и и-диотизмите на управляващите партии и правителства!

  6. Анонимен
    #27

    Това ,че има родители които пребиват децата си ,означава ли че всички го правят? Кой ,освен тях самите може да каже ,дали детето е заслужавало бой за постъпката си? Това че наказваш физически(с мярка)детето не е никакъв проблем.Нас са ни наказвали и не сме станали убийци заради "трудно детство".Единствено приемливото насилие над детето е от неговия родител - заради емоционалната връзка м/у тях, то разбира че е сгрешило и че с право е наказвано.Това възпитава и е необходимо.Ако "държавата" наказва

  7. ЛАМБО
    #26

    Вярвате или не, но в тази обратна държава имаме над 20 вида детски помощи : http://lambo.blog.bg/politika/2011/03/08/iz-djunglata-na-detskite-pomoshti-v-mangalistan.701960

  8. Анонимен
    #25

    бате Ники

    1. Кого точно представляват тези така наречени НПО, освен спонсорите си? Мен определено не ме представляват. Протестиращите родители /които подкрепям изцяло/, явно съще не се представляват от тези НПО. Значи чиновниците от държавната администрация се договарят с разни измислени НПО /финансирани незнайно откъде/, а родителите нямат право на мнение.

    2. Приема се, че по презумпция родителите са насилници, подтисници и изобщо безсъвестни типове, които тормозят децата си, а държавните институции

  9. Анонимен
    #24

    Добре бе! Пак се правим на по-големи католици от папата!
    Ще отнема дете и какво става с него, ами става "дете", лишено от родителски грижи. И започва държавата да го "обгрижва". Как - ами както го прави в Могилино.
    Всъщност, държавата не се грижи за такива деца, а ги използва за крадене на пари. Ето защо твърдя това.
    С новия закон първо ще започне масово налагане на глоби (приход за държавата). И всеки пъпчасал тийнейджър, накогото не му върви в любовта може да да пусне анонимен сигнал за насилие.

  10. Анонимен
    #23

    Такъв закон ИМА във всяка една Европейска Държава! Другари протестиращи, а какво да направи държавата, ако едно невинно дете е пребивано от сутрин до вечер от родителите си наркомани или алкохолици. Ако изобщо уживее първите си 5 години, какво въспитание и каква психика би имало подобно дете? Скоро имаше един случай на детенце със счупени от бой ребра. Какво да направи държавата в подобен случай? Да си затвори очите и да върне децата на неспособните им родители-тирани ли? Айде да помислим поне 3 секунди, преди да се изказваме или да протестираме!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.