Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Роднините на задържаните български медици в Либия получиха визи

0 коментара

Иван Ненов и Антоанета Узунова - роднини на двама от задържаните български медици в Либия, в сряда сутринта получиха визи от либийското посолство. Заедно с тях визи за Либия получиха и журналисти от БТА, Дарик, БНТ, Нова телевизия, bTV и вестник "Монитор" и ще могат да присъстват на заседанието на съда на 2 юни по процеса срещу задържаните шестима български медици.

Премиерът Иван Костов очаква активна роля от страна на дипломатите от арабските страни в София, за да не се допусне политизация на процеса срещу българските медици в Триполи. Това стана ясно при срещата на Костов в сряда с новоназначения посланик на Алжир у нас Мохамед Лаала. Според Костов българската страна очаква принципна позиция на арабските страни по въпроса за провеждането на честен, прозрачен и справедлив процес. Според Лаала има положителни елементи в поведението на либийската страна и посочи за пример разрешението на близките на задържаните медици да пътуват за Либия, както и издаването на визи за български журналисти.

Преди да отлети за Триполи, адвокатът на шестимата български медици Владимир Шейтанов заяви на летище София, че ще поиска 30 свидетели на защитата, сред които и медицинската сестра Мария Зашева. Зашева също беше проверявана от либийските власти за евентуално нейно участие в заразяването на деца с вируса на СПИН и вече три месеца не може да се върне в България. Според Шейтанов не трябва да се възлагат големи очаквания от изслушването на шестимата подсъдими пред съда, защото те са в много лошо психическо състояние.

В министерството на здравеопазването се състоя среща на посланиците на арабските страни в София по покана на министър Илко Семерджиев, съобщи на БТА пресцентърът на министерството. На срещата е била представена информация за някои медицински аспекти на епидемията от СПИН, обхванала детската болница в либийския град Бенгази.

Водещи специалисти в областта на СПИН в България са запознали посланиците с дейността на работната група от Министерството на здравеопазването, която в продължение на една година работи по случая. Представени са били и становищата на проф. Люк Перен от Университетската болница в Женева и проф. Люк Монтание от Института "Пастьор" в Париж.

От името на своите колеги посланикът на Кралство Мароко в София Абдеслам Алем е благодарил за срещата и за предоставената информация и е заявил, че тя ще бъде своевременно изпратена на съответните правителства.

Посланикът на Либия Фарадж Джибрил е информирал, че либийската страна притежава докладите на двамата професори от Париж и Женева и че документите са преведени и внимателно проучени.
Според съобщението той изразил надежда, че обвиняемите ще бъдат оправдани, ако са невинни. Либийската страна оценява високо дейността на българските специалисти както в областта на СПИН, така и в другите области на здравеопазването, се посочва в съобщението.

Министерството на здравеопазването е изразило готовност за двустранно сътрудничество и за оказване на помощ на правителствата на всички страни в здравеопазването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.