Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зоопарковете у нас заместват европейските стандарти с желязо и бетон

"Няма нужда от толкова бетонни концлагери", смята екозащитникът Явор Гечев

4 коментара
Клетката на мечките в зоопарка в Благоевград. Скрийншот: бТВ

Българските зоопаркове не отговарят на европейските изисквания, като повечето от тях дори функционират в нарушение на родното законодателство. В момента в България има 20 зоологически градини, 8 от които работят без лиценз, а други 2 се намират в процедура по сдобиване с такъв.

Такова мнение изразиха в сряда пред бТВ Явор Гечев от Фондация "Четири лапи" и експертът от екоминистерството Руслан Сербезов.

"Работят в противовес със законодателството и не отговарят на европейските норми. Естествената среда е изгубена някъде между институциите – желязо, бетон, несъразмерност на съответната площ", посочи Сербезов.

Според Гечев пък "тези зоологически градини са наследство от социализма – било е важно да имат животни, да бъдат затворени и да ги показват и да се гордеят фалшиво, че отглеждат тези животни".

Като пример той посочи случай от 2008 г. в хасковския зоопарк, където едната мечка починала през зимата и заради липсата на фризер, трупът и бил оставен в клетката заедно с другата мечка. На посетителите пък било обяснявано, че спи зимен сън.

"Реагирахме веднага, най-важното беше да спасим живата мечка, която вече беше в голям стрес", коментира специалистът от МОСВ.

Явор Гечев отново подчерта, че зоопарковете никога не се обръщат към организации за защита на животните при извънредни ситуации. Това стана ясно след убийството на избягалия ягуар Алонсо в ловешкия зоопарк, който бе застрелян с куршум, вместо с упойваща стрела.

Един от зоопарковете, които работят без лиценз, е този в Благоевград. Разрешението му е отнето през юни 2013 г., а в момента общината е в процес на подновяване на документа. Най-сериозният проблем е клетката на мечките, която е твърде малка. Освен това двете животни имат много близка родствена връзка, което е абсолютно забранено.

"Това не се допуска никога, абсолютна грешка на мениджмънта. За съжаление, няма норма в закона, така че да можем реагираме незабавно", заяви Руслан Сербезов.

"В Разград има 7 лъва – защо? Кому е нужно? Лъвовете не са редки животни и навсякъде по света популациите им в плен се ограничават", недоумява Явор Гечев от "Четири лапи". "Българските зоопаркове не мислят как да развиват колекциите си със защитени видове, които не могат да виреят в естествена среда", допълни той.

По думите не Гечев България трябва рязко да намали броя на зоопарковете си. Екозащитникът даде пример с Румъния, където за последните 20 години зоологическите градини са намалени от 40 до 23. "Няма нужда от толкова бетонни концлагери", обобщи Гечев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #4

    Зоопарковте у нас от желязо и бетон, а хората в панелки! Е, поне никой не може да ни обвини в непоследователност или двойни стандарти.

  2. В и К
    #3
  3. daskal
    #2

    Горките ние - и животните, и хората в тази оглозгана страна!

  4. pinocchio
    #1

    по-голям зоопарк от железобетонният булгаристан няма...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.