Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ройтерс: ЕС бави либерализацията на визовия режим с Турция и още три страни

1 коментар
Ройтерс: ЕС бави либерализацията на визовия режим с Турция и още три страни

Държавите от Европейския съюз отложиха вчера постигането на споразумение за облекчаване на визовия режим с Грузия, а Турция, Украйна и Косово също ще почакат още за отменяне на визите, защото блокът става по-предпазлив, съобщава ройтерс, като се позовава на свои източници в Брюксел.

ЕС вече облекчи процедурите за прекратяване на безвизовите пътувания, преди да предостави същите права на още страни, сред които изпъква Турция. Брюксел се нуждае от помощта на Анкара за възпиране но имиграцията, след като около 1,3 милиона души стигнаха до Европа през миналата година. Макар ЕС да твърди, че Турция с нейното население от 79 милиона души има напредък по 72 критерия за отменяне на визите, изглежда Анкара ще изпусне крайния срок през юни, пише агенцията.

Дипломати от ЕС в Брюксел отново обсъдиха в сряда аналогично споразумение с Грузия, но решение нямаше, след като Германия, Франция и други страни се противопоставиха, казват дипломати. "Не искаме да спираме целия процес. Само искаме да бъдем по-предпазливи", каза дипломат от държава, противопоставила се на предоставянето на безвизов режим на Грузия.

Те може да се върнат на въпроса през следващата седмица, преди да започнат първата дискусия по още по-спорния случай с Украйна. Допълнителни срещи на техническо ниво ще има чак на 14 юни.

След ускоряването им преди няколко седмици, свързано със споразумението на ЕС с Анкара, което рязко намали броя на хората, достигнали Европа от турските брегове, сега преговорите вървят трудно заради отказа на Турция да промени антитерористичните си закони.

Имиграцията е ключова тема и за референдума във Великобритания на 23 юни, на който избирателите ще се произнесат за напускане или за оставане в ЕС.

Забавянето на политическото темпо също усложнява нещата за другите три страни, казват дипломати, защото времето до лятната ваканция е малко. Европейският парламент, който трябва да одобри с мнозинство тези споразумения, ще се събере на последната си сесия на 4-7 юли и ще възобнови работа чак през средата на септември.

Евродепутатите са започнали работа по Украйна и Грузия, но шефът на парламента каза, че няма да отворят досието за Турция, докато Анкара не изпълни всички основни изисквания.

Обаче някои в парламента смятат, че ще има политическо решение. "Турция не е чист процес, защото той е тясно свързан със споразумението за миграция", казва официален представител на Европейския парламент. "Визовата либерализация винаги е политическа награда, морков. Тя не е напълно изчистена, що се отнася до критерии",.

Политиката на отменяне на визите

Това няма да бъде първият път, когато политиката играе роля в нещо, за което политиците публично твърдят, че зависи от технически критерии. Турция поиска да получи безвизов достъп в замяна за нейната помощ за миграцията. В случаите с Украйна и Грузия това е част от геополитическото противоборство с Русия заради бившите съветски републики с прозападна ориентация, които Москва все още смята за свой заден двор. А Косово ще бъде последната страна от Западните Балкани - регионът, който се възстановява от войните през 90-те години, с която ще бъде сключено споразумение.

Докато противоречията по въпроса за безвизовите пътувания за Турция се свеждат до спазването на човешките права от Анкара, ЕС вече има сключени такива споразумения с около 60 други държави. Сред тях са Обединените арабски емирства и Бруней, където правозащитни групи редовно документират драстични нарушения на основни свободи.

Украйна се бори със системна корупция, независимо от факта, че тя отговаря на изискването, защото е създала антикорупционна агенция. Берлин подхожда предпазливо към Тбилиси, защото смята, че голяма част от организираната престъпност в Германия е дело на грузински банди.

Независимостта на другия кандидат - Косово - дори не е призната от пет страни от ЕС. Сред тях са Гърция, Кипър, Румъния и Словакия, която през юли поема ротационното председателство на ЕС. А петата - Испания - не признава паспортите, издадени от 1,8-милионно Косово. Това, по думите на официален източник в Брюксел, е "правна двусмислица", тоест никой не знае какво ще стане, ако приносителят на такъв паспорт поиска да влезе в Испания

Да махнем или да не махнем (визите)

В стремежа да овладее миграцията, ЕС се опасява от потоци хора от четирите държави заради тяхната близост. Безвизовият режим позволява облекчен достъп (но не и право на работа) в продължение на 90 дни в европейската Шенгенска зона за свободни пътувания.

Близо два милиона косовари, грузинци и украинци притежават паспорти с биометрични данни, което ги прави приемливи за безвизови пътувания. Досега Турция не е издавала такива документи.

Така че засега само ограничен брой хора ще се възползват в началото от облагата. Но онези, които се опасяват от либерализацията на визите, казват, че ЕС не може да отвори границите си за 130 милиона души, колкото е приблизително общото население на четирите страни, защото ще се изложи на миграция и рискове за сигурността. Посланиците в ЕС на Косово и Грузия - държави, в които през октомври ще има избори, все още са оптимисти. По повод големите обществени очаквания у дома, те казват, че доверието към ЕС е заложено на карта.

"Това е нещото, което поискахме да се направи, това са критериите и пътната карта. Но ако това е технически процес, то тогава ние какво трябваше да направим", казва Мимоза Ахметай от Косово и добавя: "Косово не може да е заплаха за цяла Европа".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jaschkata66
    #1

    Какъв ЕС! Турция в Европа ли е ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.