Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ролинг стоунс" в Куба: нещо повече от рок-енд-рол

3 коментара
"Ролинг стоунс" в Куба: нещо повече от рок-енд-рол

Когато "Ролинг стоунс" изсвирят първите си акорди в Хавана днес, стени от високоговорители ще избълват децибели към стотици хиляди фенове. През 80-те години Рикардо Гутиерес е трябвало да се крие, за да слуша рок. "Трябваше да влезете в стая и да затворите вратата. И да намалите наистина много звука", спомня си Гутиерес, 48-годишен бивш военен, който работи като шофьор на такси в Хавана. "Не биваше никой да ви чува", казва той, цитиран от Франс прес в репортаж от Хавана.

Гигантският концерт на "Ролинг стоунс", три дни след историческото посещение на Барак Обама в Куба не е просто музикално събитие - за някои той е дори по-важен от идването на американския президент, продължава агенцията.

През 60-те, 70-те и голяма част от 80-те години комунистическите власти бяха прокудили от острова тази музика, смятана за "подривен инструмент на янките".

Днес, макар че ограниченията са отпаднали, Куба отбелязва значително изоставане в рок-културата и мнозина виждат в този концерт възможност за освобождаващо влизане в крак с времето.

"Концерт на "Ролинг стоунс" в Хавана? Това е мечта!" споделя Еди Ескобар, основател на "Жълта подводница", един от малкото барове в кубинската столица, където свирят рок-групи.
"Рок-музиката, смятам, ще доведе до отваряне на всичко останало - политиката, икономиката, интернет. Изоставаме с 20 години в абсолютно всяка област", възкликва 45-годишният мъж с обица и конска опашка.

Да си рокаджия в Куба

"Ролинг стоунс" няма да карат кубинците да плащат за този изключителен концерт, тъй като обичайните цени на билетите на групата съвсем не съответстват на кубинските стандарти.

Събитието е изключително рядко на остров, на който през последните години са успели да се изявят само няколко американски групи.

Преди бариерите бяха идеологически, но вече засягат финансовите и логистични въпроси, както и ограниченията на американското ембарго, което остава в сила въпреки започналото през 2014 г. сближаване със САЩ.

Организаторите заявиха пред специализираното списание "Билборд", че за събитието са били доставени 61 контейнера. В Хавана бе изпратен и екип от 350 души. Нещо задължително за остров, където има недостиг на всичко.

"Много е трудно да се намерят инструменти", казва Давид Ябор, 33-годишен певец на групата "Айре либре", която ще свири тази седмица в "Жълтата подводница".

"Нямаме магазини, от които да купим усилватели за баса или китарата, нито качествени микрофони", обяснява той. Дори самият факт да се снабдите с рок-музика се оказва проблем в Куба.

Невъзможно е да се пазарува онлайн поради ембаргото и ограничения достъп до интернет, а държавните магазини продават само продукти на местния дистрибутор "Егрем".

Любителите нямат друг избор, освен да посещават магазините за пиратски компактдискове, които процъфтяват в Хавана, като бутика на улица Л., където ви записват диск по ваш избор за еквивалента на един долар.

Няколко поколения

Макар че държавните медии редовно споменават за концерта на "Ролинг стоунс", по улиците не се вижда нито един плакат. Рекламите са забранени, пише Франс прес.

Няма проблем, така или иначе всички знаят за него, казват отдавнашни фенове като 51-годишния Едуардо Гонсалес. Той си спомня резкия приток на адреналин, който е изпитвал, когато разменял с приятелите си грамофонни плочи и касети.

Британските "дядовци на рока" не предизвикват голям ентусиазъм сред най-младите, но това няма да им попречи да участват в големия купон.

"Това е поколението на родителите ни", потвърждава 22-годишният студент по медицина Хосе Антонио Гонсалес, който предпочита Адел и хип-хоп групата "Си.Ай.Ей." "Но ще отида със сигурност! Кубинците обожават музиката и купоните!"

Рок-фенът Гутиерес няма да бъде на концерта. За него рок-енд-рол треската е отминала.

"Днес ни предлагат старите "Ролинг стоунс", но когато те наистина бяха "Ролинг стоунс" ни ги забраняваха. Изпуснали сме влака", добавя той пред Франс прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #3

    Ролинг Стоунс отидоха и в Куба, а в България никой не ги кани. Така през 1968 година Бийтълс проявяват интерес да посетят младежки фестивал в София, а родителите на тези от днешното БКП се събрали и решили, че това е западна диверсия и им отказали. Куба поне имало къде да ти врътнат копие на CD, а тук преди десети никога нищо не е имало, освен Лили Иванова, която дори днес по покана на комунистическото синче Митко Цонев-Пъпеша се пъчеше по Канал 1 колко била велика, пропускайки да спомене, че е била

  2. Коментарът е изтрит в 20:27 на 25 март 2016 от автора.
    #2
  3. daskal
    #1

    Интересно явление... Пак да припомня. Когато в Чехия преди 26 години победи демокрацията - на стадиона в Прага отидоха да свирят ей тези същите титани. По същото време ние в България отбелязахме началото на демокрацията си с концерт на националния стадион но Лепа Брена. И до днес си го слушаме... Куба много скоро ще добие друг вид и друго самочувствие. Един от най-красивите острови на планетата ще се отърве от простотията на комунизма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.