Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ромъния либера": Разделянето на Румъния от България за Шенген е невъзможно

7 коментара
"Ромъния либера": Разделянето на Румъния от България за Шенген е невъзможно

България не може да бъде отделена от Румъния в процеса по присъединяване към Шенгенското пространство, защото подобно решение ще трябва да получи одобрението на Букурещ, предполага твърде големи финансови разходи за София и би отложило интеграцията с още много години. Това коментира румънският вестник "Ромъния либера", цитиран от БТА.

 

Под заглавие "Бариерите по пътя към Шенген" изданието припомня, че идеята за отделяне на двете държави беше зададена в началото на месеца от европейския комисар по правосъдие Вивиан Рединг и беше намекната дори от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.

 

Авторът на доклада от Румънския център за европейска политика Чиприан Чуку обаче смята, че отделяне на България от Румъния е почти невъзможно по редица причини. Той отбелязва, че само осигуряването на 630-километровата граница на България с Румъния би струвало най-малко 100 милиона евро и ще трябва нова оценъчна мисия на шенгенски експерти.

 

Румънският център за европейска политика твърди, че всъщност нито България, нито Румъния ще бъдат приети в Шенген заради Гърция, която не може да контролира нелегалните имигранти, които са над един милион, намиращи се на нейна територия.

 

Предпочитана дестинация за тези имигранти е северната част на Европа, а Гърция се явява само транзитна точка. Ако Румъния и България се присъединят към Шенген, имигрантите ще могат по-лесно да отпътуват от Гърция. Според анализа това е недекларираният реален мотив на постоянната съпротива на присъединяването на Румъния и България към шенгенското пространство.

 

Близо 90% от нелегалната имиграция, с която се сблъсква Европейския съюз, преминава през Гърция. Между 50 и 60 хиляди души влизат годишно в Гърция, посочва авторът на анализа. Ситуацията се усложнява и от факта, че гърците трябва да контролират и голям брой острови. Нито България, нито Румъния имат смелостта да говорят открито за това положение от страх, че Гърция може да гласува против присъединяването им към Шенген, смята авторът на доклада.

 

Еврокомисарят по правосъдие Вивиан Рединг съобщи наскоро, че Европейският съюз може да отложи за неопределено време присъединяването на Румъния и България към Шенгенската зона.

 

България и Румъния са изпълнили техническите критерии за членство в Шенген, но за да бъдат приети в зоната за свободно пътуване трябва общо решение на всички страни членки.

 

Очаква се въпросът с присъединяването на двете страни в Шенген да бъде обсъден по-късно този месец. София и Букурещ се надяват на частично присъединяване само с въздушните и морските си граници до края на тази година. Този вариант стана още по-реалистичен, след като от Холандия, която бе единствената страна официално срещу членството на двете страни, дойдоха сигнали, че могат да подкрепят подобно решение.

 

В началото на август обаче германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих обяви, че Берлин не вижда скорошно присъединяване на двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    2,има право,въпреки лошото име което си е избрал и факта че не живее в България,а се интересува от близко за всичко,което става там,мога само да го поздравя.има много като него,но обидите,които получават ги кара да се отказват да пишат-мнението на всички е полезно,за да се изтегли тази държава от хаоса в който е...номер 6 обаче да не се опитва да пише,защото няма много мислещи условия в главата-глупости не ни се четат,когато положението е сериозно!има достатъчно емигранти в България,границите ни

  2. Анонимен
    #6

    Кato съборим паметника на савецката армия и ще ни вземат в Шенген

  3. Анонимен
    #5

    Не е толкова важно за България да влезе в Шенген веднага. Когато му дойде времето и това ще стане. За сега е важно да не се губи време, а да се работи по подобряването на българската позиция. Например поставиха камери на турската граница, между Капитан Андреево и Лесово. Трябва цялата граница с Турция да се покрие с камери. Когато се правят неща за подобряване охранатa на границата, европейските ни партньори ще го забележат и ще намалеят съмненията им че между обещанията и делата на българската страна има голяма пропаст.

  4. Анонимен
    #4

    let them join Schengen but preserve the border with greece

  5. Анонимен
    #3

    България не може да бъде отделена от Румъния в процеса по присъединяване към Шенгенското пространство, защото подобно решение ще трябва да получи одобрението на Букурещ. ДО СЕГА ТРЯБВАШЕ ДА ЧАКАМЕ РАЗРЕШЕНИЕ ОТ ЕС, НО ЕТО НА ЯВЕ ИЗЛИЗА ЧЕ ЗАВИСИМ И ОТ РУМЬНЦИТЕ. СКАПАНОТО ПРАВИТЕЛСТВО НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПРАВИ С МЕКЕТАТА, С РУМЬНЦИТЕ ДА НЕ ГОВОРИМ ЗА СЬРБИТЕ. ЕДНО ВРЕМЕВ НЯКОЙ БЕШЕ ЗАДАЛ ВЬПРОСА- О НЕРАЗУМНИ ЮРОДЕ ЗАЩО СЕ СРАМИШ ДА СЕ НАРЕЧЕШ БЬЛГАРИН-ОТГОВОРЬТ Е ЯСЕН.

  6. Анонимен
    #2

    Gen. Augusto Pinochet: Ако аз живеех в България, бих настоявал българското правителство да присъедини страната ни към Шенген само с въздушните и граници. В преобладаващото си мнозинство , нелегалните имигранти в Европа пътуват с автобус от една държава в друга. Аз даже не разбирам какъв е този голям зор да се присъединявате към Шенген, когато самия факт, че България не е в Шенген , охранява по-добре границите и. Вие искате като отидете на почивка, работа, или посещение в Западна Европа, да не ви

  7. Анонимен
    #1

    Интересно е че румънците оценяват много по-реалистично ситуацията отколкото българите -- българите не могат да надмогнат политическите си пристрастия - особено спинозните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.