Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом" е новото смущаващо политическо оръжие на Русия

13 коментара
"Росатом" е новото смущаващо политическо оръжие на Русия

Кремъл се опира на руския атомен гигант "Росатом", за да покаже колко е силен, коментира френското икономическо издание "Ле-з-еко" под заглавие "Новото смущаващо дипломатическо оръжие на Русия", цитиран от БТА в сряда.

Москва се надява да разгърне влиянието си както в енергийната и икономическата сфера, както и на политическия терен, изтъква авторът Пиер Дакен, консултант по ядрена енергетика и изкопаеми горива.

Според него ядрената енергетика като цяло е в стагнация, особено след аварията в японската АЕЦ "Фукушима", но съществува един представител на сектора, който устоява на инертността и година след година затвърждава добрите си резултати - това е руската държавна ядрена компания "Росатом". След като износът на основните за Русия суровини като петрола и природния газ отслабнаха в резултат на международните икономически санкции заради конфликта в Украйна, атомната енергетика се превърна за Москва в средство да си осигури икономически и политически връзки с Европейския съюз.

"Росатом" е една много политическа държавна компания, ръководена от близкия до Владимир Путин Сергей Кириенко, пише изданието. То допълва, че днес предприятието развива проекти в 40 страни и има поръчки за 130 милиарда долара до края на годината. Подписани са договори за изграждане на 36 реактора по четирите краища на света, от които 16 вече се изграждат, отбелязва заместник-ръководителят на компанията, оглавяващ международната дейност Кирил Комаров.

Шефовете на "Росатом" не крият амбицията си да затвърдят лидерските позиции на групата на световния ядрено-енергиен пазар и се надяват скоро да засилят присъствието на компанията в Близкия изток, но най-вече в Европа.

Ударната сила на руския гигант обаче безпокои някои европейски страни, които виждат в разрастването на проектите му по света средство в ръцете на Кремъл, благодарение на което да продължи да влияе над Европа и останалия свят не само в икономиката и енергетиката, но най-вече в политическата сфера, се казва в публикацията.

Проектите на "Росатом" започват да срещат съпротива в чужбина, като например във Финландия, където на 26 април демонстранти превзеха строителната площадка на АЕЦ "Ханхикиви". Точно 30 години след Чернобилската катастрофа, финландците припомниха за опасностите, които би могла да крие ядрена централа.

За такива рискове предупреждава и Литва, която е пряко засегната от проекта за атомна централа Островец в съседна Беларус, разработен от "Росатом". Съоръжението с мощност 1.2 ГВт, само на петдесетина километра от Вилнюс, трябва да бъде пуснато в експлоатация през 2018 година. Но освен близостта с литовската столица, експерти твърдят, че оборудването не отговаря на съвременните норми и никога не е било тествано.

Подобни практики не съответстват на досегашната политика на "Росатом" да изнася единствено вече пробвани в Русия реактори и доказват, че стремежът към разрастване на всяка цена може в крайна сметка да струва много скъпо. Когато ядреният гигант се хвали с все по-многобройните си проекти по света, Кремъл се опиянява за пореден път от своята мощ. Според автора на публикацията "за Русия въпросът е да прави много и големи неща. Дори с риск да причини зло?"

На 10 юли по време на преместване на 330-тонен корпус на ядрен реактор на Беларуската АЕЦ товарът паднал от височина между 2 и 4 метра. "Росатом" увери, че инцидентът не е нанесъл никакви щети на оборудването и обвивката на реактора може да се използва, но на 1 август посочи, че е готов да замени оборудването, навеждайки на мисълта, че са възможни по-големи от очакваното поражения, заключава Пиер Дакен от консултантската компания "Екстиа" (Extia) на страниците на в. "Ле-з-еко".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #13

    "На 10 юли по време на преместване на 330-тонен корпус на ядрен реактор на Беларуската АЕЦ товарът паднал от височина между 2 и 4 метра" !??! ... ako за тия 2 или 4 метра не са сигурни... - какво остава за другите размери на тая... прецизна съветска техника...? Затова росатом наистина си е едно смущаващо (смутени са си самите руснаци) вътрешнопАлитическо оръжие.

  2. анита хегерланд
    #12

    Проблемът с олигарсите в Русия е като този с военните - те притискат официалната власт да сключва сделки по агресивен начин, защото в устава на фирмите е записано, че новите инвеститори в тях нямат право на глас. Така "основателите" на големите фирми за газ, нефт и атомно гориво са несменяеми и могат да бъдат отстранени само насилствено. Това е обяснението за "политическите" репресии в Русия - борба на монополистите с новите бизнесмени и мутрите.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #11

    Със сигурност в САЩ и Франция Не се ДАВАТ ПУБЛИЧНИ ПАРИ на търговски дружества. А Росатом получава такива с политически решения.
    Зле са!
    Форбс :Росатом решил продать свою долю в турецкой АЭС «Аккую»
    Росатом фактически отказывается от проекта строительства атомной электростанции «Аккую» н сообщил «Прайм» со ссылкой турецкое агентство Anadolu. По данным агентства, Росатом принял такое решение из-за экономических трудностей в России.
    Проект по строительству атомной электростанции «Аккую» стартовал

  4. Емил Станоев
    #10

    Интересна статия ! От това явно се разбира че развитието на ядрената енергетика в Русия не се харесва на доста хора . Но ако не им харесва то защо не станат конкурентни на този пазар ? Уестингхаус примерно няма нито една централа направена , интерсно от какво си изкарват там заплатите ??

  5. Генчо Петров
    #9

    Ако Росатом е политическото оръжие на Москва, то какво е за Вашингтон Уестингхаус, или Арева за Франция? Факт е, че последните години руснаците дръпнаха много в ядрената сфера и явно са трън в очите на конкурентите…

  6. Герасим Евтимов
    #8
  7. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Забравих една читава страна Финландия. За съвместния проект \"През януари 2015 г. руското правителство одобри отпускането на \"Росатом\", за финансиране на финландския проект, 2.4 милиарда евро еквивалент в рубли, но не повече от 150 милиарда рубли от Фонда на националното богатство. \" Въпреки кредитната линия в ВТБ от 30 милиарда и ухажването на китайските банки. Ако са толкова стабилни финансово, защо взимат от опосканата държава заеми. В ЕС това е забранено.И да, политическо оръжие Е!

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    Освен в Беларус Росатом има сключени сделки с Замбия Бангладеш, Индия, Иран, Турция, Боливия, йордания, Нигерия Египет. Правила е и се канят да прави пак в България. СЕГА вижте ИНДЕКСА НА КОРУПЦИЯ В ТЕЗИ СТРАНИ.Милиони кеш-милиарди приходи!

  9. jivkotodorov84
    #5

    Не съм чул или прочел руснаците да използват продажбата на ядрено оборудване за политически цели. В момента най-модерните и безопасни атомни реактори и оборудване за тях се произвеждат в Русия (поколение 3 плюс) - тази страна е лидер в тази област. Цялата статия мирише малко на злепоставяне на конкуренцията.Никой не отрича Чернобил, но скоро имаше авария във Фокушима - 7-ма степен по Международната скала за ядрени събития - едно ниво с Чернобил.

  10. larry
    #4

    Само едно не е ясно!!! Преди беше ясно, рашаните са комунисти и за тва трябва да ги громим!!! Сега що ги громим, какво не им харесваме в политиката!?!?1 СЕга не са комунисти? Сега са капиталисти!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.